Tagem Gıda, yurt dışı pazarlarında yerini almak istiyor

Tagem Gıda 2010 yılından bu yana Erciyes Üniversitesi bünyesinde bulunan Erciyes Teknopark'ta faaliyet gösteriyor. Rdtfood ve Tagem Gıda Analiz Merkezi San. Tic. Ltd. Şti. Ticari ünvanıyla, gıda firmalarına Ar-Ge ve danışmanlık hizmeti sunuyor.


İkbal Fidan

Kayseri

TÜBİTAK, TEYDEB, KOSGEB, Kalkınma Ajansı projeleri ile firmalara destek ve proje bazlı yeni ürünler kazandırdıklarını söyleyen Tagem Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Doğan, " Bu yıl içerisinde, toz gıda sektöründe yeni ürünler geliştirmeyi, bu alanda doğal katkı maddeleri elde etmeyi ve gıda artık maddelerimizin değerlendirilerek, katma değeri yüksek yeni ürünlere dönüştürmeyi planlıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda yerimizi alarak, ulusal ve uluslararası fuarlara katılmayı istiyoruz" dedi.

   

Tagem Gıda 2010 yılından bu yana Erciyes Üniversitesi bünyesinde bulunan Erciyes Teknopark'ta faaliyet gösteriyor. Rdtfood ve Tagem Gıda Analiz Merkezi San. Tic. Ltd. Şti. Ticari ünvanıyla, gıda firmalarına Ar-Ge ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Yaptıkları çalışmaların Ar-ge niteliği taşıdığını vurgulayan Doğan, "Geliştirdiğimiz tüm ürünleri ve reçeteleri gıda sanayi alanında faaliyet gösteren firmalara kazandırıyoruz. TÜBİTAK, TEYDEB, KOSGEB, Kalkınma Ajansı projeleri ile firmalara destek ve proje bazlı yeni ürünler sunuyoruz. Bugüne kadar geliştirdiğimiz ürünlerimiz, etli ve etsiz çiğ köfte seti, köfte harcı, kakaolu krem şanti, sade krem şanti, çikolatalı sos, meyveli sos, kakaolu puding, çikolatalı puding, kakaolu fındık aromalı puding, muzlu puding, çilekli puding. Ayrıca bu ürünlerin yanı sıra  tavuk göğsü, toz aşure, supangle, kazandibi, kalorisi azaltılmış portakal aromalı toz içecek, limon, vişne ve  şeftali aromalı toz içecek, hazır üçü bir arada ve ikisi bir arada kahve gibi ürünleri ticarileştirererek sektörümüze kazandırdık. Geliştirilen bazı katkı maddelerinin üretimini sağladık. Diyet gıda lifi, pektin, keçiboynuzu çekirdeği gamı üretiminin proseslerini  hazırladık. Bu yıl içerisinde, toz gıda sektöründe yeni ürünler geliştirmeyi, bu alanda doğal katkı maddeleri elde etmeyi ve gıda artık maddelerimizi değerlendirerek, katma değeri yüksek yeni ürünlere dönüştürmeyi planlıyoruz. Yurt içi ve yurtdışı pazarlarda yerimizi alarak, ulusal ve uluslararası fuarlara katılmayı istiyoruz" şeklinde konuştu.

'Ürün çeşitliliğimizi zenginleştireceğiz'

Aktif olarak et ve süt sektörü için randıman artırıcı toz miks üretimi yaptıklarını söyleyen Doğan, üretim kapasitesi olarak henüz başlangıç aşamasında oldukları için pilot üretim yaptıklarını ifade etti. Ar-Ge çalışmalarında, gıda sektöründeki işletmelerin ürün profillerinin genişletilmesinde, sorunların çözülmesinde, reçete optimizasyonları ve reçete maliyetlerinin düzenlenmesinde ve yeni ürün alternatifleri üzerinde çalışmalarda bulunduklarını sözlerine ekledi. Pancar küspesinden gıda lifi, pancar küspesinden pektin,  havalı krema, kalorisi azaltılmış kahvaltılık tereyağı ve krema üretimiyle ilgili projelerinin bulunduğunu kaydeden Doğan, süt ve et sektöründe randıman artırıcı toz karışım, hazır toz şinitzel tavuk kaplama malzemesi üretimi gibi çalışmalarının da bulunduğunu belirtti.  Doğan sözlerine şu şekilde devam etti: "Yapılan Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında, yakın zamanda kahvaltılık sos, yemeklik soslar, değişik ve farklı kahve çeşitleri, meyve sebze artık malzemelerinden değişik katkı maddeleri, kahve beyazlatıcısı üretimi, gıda ve kimya sanayisi için köpük verici ajan üretimi gibi inovatif ürünlerin sektörümüze kazandırılması için çalışmalarımız sürüyor".

'Yurt içi ve yurtdışı pazarlarda yer almak istiyoruz'

Geçtiğimiz yıl ihracat pazarlarına Azerbaycan'ı eklediklerini vurgulayan Doğan, "Şu anda Azerbaycan’da üretim yapmakta olan bazı gıda firmalarına danışmanlık hizmeti veriyoruz. Firmalara sağladığımız ürün reçeteleri ile firmaların gerçekleştirdiği üretimlerden doğan ihracatın hacmi yaklaşık 2 milyon dolar civarında. Bu yıl içerisinde, yeni ürünler geliştirmeyi, doğal katkı maddeleri elde etmeyi, gıda artık maddelerimizi değerlendirerek, katma değeri yüksek yeni ürünlere dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu alanlarda yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda yer alarak, ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlamayı hedefliyoruz. Firmamız bünyesinde geliştirilen ürünlerin yurt dışında faaliyet göstermekte olan gıda firmalarına kazandırılması kapsamında, Ar-Ge çıktılarının satışının artırılmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda, Erciyes Teknopark A.Ş. bünyesinde çalışan Avrupa İşletmeler Ağı modülü aracılığıyla, Avrupa’daki gıda firmaları ile karşılıklı işbirliği ile proje fırsatlarını yakalamayı istiyoruz" diye konuştu. İç pazarda tüm ülke genelinde faaliyet gösteren gıda firmalarına yönelik projeler üretmeyi planladıklarını ifade eden Doğan, firmaların ürün profillerini genişletmeyi ve sorunların çözümüne katkı sağlamayı, gerektiğinde teşviklerden yararlanarak değişik kaynaklar ile proje bazlı destek vermeyi hedeflediklerini dile getirdi. Doğan, proje bazlı olarak Elit Çikolata ve Şekerleme, Kayseri Şeker Fabrikası, Göknur Gıda, Bayrak Gıda, ve Gülsan Şekerleme ile de işbirliği yaptıklarını vurguladı.

Sektörde en önemli sorunların başında hammadde ve pazarlamanın geldiğini belirten Doğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bundan dolayı firmamız bünyesinde doğal gıda artık maddelerinden doğal katkı maddelerinin üretilmesini planlıyoruz. Diğer taraftan gıda güvenliğinin sağlanması bir başka sorunumuz. Bu konuda en büyük sorumluluk, gıda denetimcilerine ve tüketicilerimize düşüyor. Tüketicilerimizin gıda konusunda bilinçlenmesi ve gıda sektörüne yön vermesi gerekiyor. Hammaddede dışa bağımlılık artıyor, bunun azaltılması gerekiyor. İhracatı artıracak programlar üzerinde durulmalı. Uluslararası fuar organizasyonlarının çok sık yapılması gerekiyor. Yem bitkileri ve yem hammaddeleri üretiminin artırılması, et üretimini artırmak için kombine ırkların yaygınlaştırılması, küçükbaş hayvan sayısının ve üretiminin artırılması, besi desteklerinin devam etmesi ve Türkiye’de besilik hayvanlarının damızlığını üreten çiftliklerin kurulması gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı’ ile kümes yapımına destek verilmesi de oldukça önemli. Sektörümüzün yeni ürün çeşitliliğiyle, ihracat şansıyla daha fazla büyüme eğiliminde olduğu görülüyor. Süt sektörü için yaşanan sıkıntılar ise süt işletmelerinin dağınık olması, kalite düşüklüğü, fiyat istikrarsızlığı, yüksek maliyet, süt arz talep dengesizliği, hayvan laktasyon düzensizliği, verim düşüklüğü, kayıt dışılık, bilgi eksikliği, hayvan hastalıkları olarak sıralanabilir. Toplum olarak süt içme alışkanlıklarımızı geliştirmek zorundayız. Tarımdaki istikrarsızlıklar ve bunun gıda sektörüne yansıma potansiyeli, yüksek enerji ve yakıt, hammadde giderlerimizin yüksekliği ve pazar oluşumumuz yine sektörümüzü etkileyen en önemli olumsuzluklardan sayılabilir. Genç ve artan bir nüfusa sahip olmamız, ülkemizde hem üretimi hem tüketimi teşvik edici en önemli unsur.  Ülkemiz önemli tarımsal ürünlerin elde edildiği bir bölgede. Bu yüzden ihracat şansımız sürekli bulunuyor.  Genç bir nüfus ile girişimcilik teşvikleri birleştiğinde yeni ürünler, markalar oluşma ihtimali yüksek. Ülkemiz, turizme açık bir ülke. Bu husus gıda sektörünü sürekli tetikliyor. Sektörümüzde, pazar yeteri kadar olgunluğa ulaşmadı.  Bu durum özellikle yeni ürünlerin piyasaya girmesini teşvik edecek. Sektörümüzün gelecek yıllarda çok daha fazla büyüyeceğine inanıyorum. Devlet tarafından yapılacak teşvik ve desteklerle, kendi hammaddemizi kullanarak, dışa bağımlılığımızı azaltacak ve ihracatımızı artıracağız" diyerek sözlerini sonlandırdı.