Tatlı gıdalar sanayii Ocak 2019'da Köln'de buluşuyor

ISM 2019 Uluslararası Tatlı Maddeler Fuarı 27-30 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek. Dokuz hole yayılan alanda yer alacak fuarda 70 ülkeden bin 700’ün üzerinde firma ürünlerini sergileyecek.

Ayşe Dinçer

ISM 2019 Uluslararası Tatlı Maddeler Fuarı 27-30 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek. Dokuz hole yayılan alanda yer alacak fuarda 70 ülkeden bin 700’ün üzerinde firma ürünlerini sergileyecek. ISM şekerleme, çikolata bisküvi ve atıştırmalık sanayi için yeni eğilimler, perspektifler ve iş ilişkileri açısından yine yılın en önemli aktivitesi olacak. ISM ile eş zamanlı olarak ProSweets Cologne, Uluslararası Tatlı Gıdalar Yan Sanayii İhtisas Fuarı düzenlenecek. Tatlı Maddeler ve atıştırmalıklar için profesyonellerin mutlaka ziyaret etmesi gereken fuarı 70 ülkeden 1700 firmanın katılımı ve 150 ülkeden 38 bin ticari ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. ISM'de olduğu gibi ProSweets Fuarında da atıştırmalık ürünler ön planda olacak. Fuarda ürünlerini sergileyecek firmaların arasında yüzde 42'si meyve ve sebze ile diğer atıştırmalıklar için üretim ve ambalaj çözümleri sunacak. Ayrıca 10. holde yer alacak bu yılın
Ambalaj Özel etkinliğinde tema Tasarım ve işlevsellik olarak belirlendi.

ISM 2019 Uluslararası Tatlı Maddeler Fuarı hakkında görüştüğümüz Koelnmesse Gıda ve Gıda Teknolojisi Ticari Fuar Yönetimi Başkan Yardımcısı Anne Schumacher, sorularımızı şöyle cevapladı:

ISM 2019 için geri sayım başladı. Şu andaki durum nedir? ISM için katılımcı beklentilerinizi gerçekleştirdiniz mi?

Şu anda geçen yılın tüm fuar alanını kapladık. Hatta aşacağız ve bundan çok mutluyuz. Bir kez daha 70’i aşkın ülkeden 1700’ün üstünce katılımcı hem firmalarını hem de yüzlerce yeni ürünü sergileyecekler. Fuar için birçok pazar lideri kayıt yaptırmış durumda. Bunların arasında Rusya’dan United Confectioners, Meksika’dan Barcel and Canel, Belçika’lı Baronie, İsviçre’den Ricola ve Lambertz, Griesson - de Beukelaer, Almanya’dan Krüger ve Katjes yer alıyor. ProSweets Cologne-ProSweets Uluslararası Tatlı Gıdalar ve Atıştırmalıklar Yan Sanayi Fuarı da bir kez daha ISM ile pararalel olarak aynı tarihlerde 27-30 Ocak’ta düzenleniyor. Böylece bu iki etkinlik sayesinde tatlı maddeler değer zinciri üretim ve satış olarak aynı yer ve tarihte dünya çapında benzersiz etki yapacak.

ISM 2019’da hem ziyaretçi hem de katılımcılar için hangi konular ön plana çıkacak?

ISM zaman içinde sürekli gelişerek sektöre uyum sağlıyor. 2019 yılında birçok yenilik yer alacak. Fuarın kurulduğu yedi hol dışında Güney girişindeki 3. holü de katılımcılara ayırdık. Böylece 8 bin 500 metrekarelik bir alan daha eklenerek toplam 120 bin metrekare üzerinde firmalar ürünlerini sergileyecekler. Bu büyüme çerçevesinde fuara ilk kez katılanlara ve grup organizatörlerine dikkat çekici özel yer ayarlamayı planladık. Bu yeni hol, bir Plaza görünümünde olacak burada şekerleme üretimleri yapılacak ve ziyaretçilere numuneler dağıtılacak. Böylece ziyaretçiler sektörün gelişmeleri hakkında daha iyi bilgi alacak ve diğer hollere kolay geçiş sağlayacaklar. 5. Hol yeniden düzenlendi. Tematik olacağı için ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Burada temamız önemli segmentler için daha fazla görünürlük ve gelişmiş rotalar olacaktır. Giriş yanındaki Cologne Coffee Forum-Köln Kahve Forumu ve New Snacks -Yeni Atıştırmalıklar segmentleri yanı sıra Expert Stage-Ustaların Platformu’nda ziyaretçiler birçok ilginç ve bilgilendirici konuşmayı dinleme fırsatı bulabilirler. Sağlıklı atıştırmalıkların sunulacağı Food Court-Yeme Alanında dinlenebilecek ve yeni Plaza’da oturma gruplarında ufak molalar verebilecekler.

Yeni holde yer alacak firmalardan bazıları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hollanda ve İskandinavya’nın bir numaralı tatlı maddeler üreticisi olan ve üretim grupları arasında nuga’dan meyve şekerlemelerine, tofi ve sakızlara uzanan bir yelpazede ürünü bulunan Cloetta Holland BV, bu yıl yine ISM’de ürünlerini tanıtacak. Ayrıca Kore’den pazar liderleri Crown Confectionery Co., Ltd. ve Haitai Confectionery and Foods Co., Ltd. de bu holde. Japonya’dan Jalux Inc. ISM’ye Yeni Gelen’lerden. 150 metrekarelik standında krem bonbon, patlamış pirinç ve mısır, patates ve pirinç atıştırmalıklarından oluşan ürün portföyünü sunacak. Ukrayna’dan Roshen Confectionery Corporation ise ISM 2018’deki 40 metrekare olan standını 103 metrekareye çıkartarak geniş yelpazedeki ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak. ISM 2019’da Kanada ve Amerika pavyonları daha geniş katılımlı olacak. Şekerleme ve özellikle nane şekeri uzmanı Big Sky Brands Inc. ve unlu mamullerde kalite deyince öne çıkan Give & Go Prepared Foods Corp da fuarda yerini alacak.

Sizce ISM 2019’da hangi eğilimler ortaya çıkacak?

Şekerleme ve atıştırmalık açısından dünyanın önde gelen ticari fuarı olan ISM’de her ziyaretçiyi memnun edecek çeşitlilikte ürün bulunacak. Tabii ki ISM sadece bir ürün tanıtım fuarı değil. Ana amacı sektörün güncel eğilimlerini ve temalarını yakalamaktır. Vejetaryen veya vegan, glutensiz veya laktozsuz, şeker ve yağı azaltılmış, geleneksel veya yeniden yorumlanmış reçetelerle her tür ihtiyaca hitap etmektedir.
New Product Showcase-Yeni Ürün Vitrini özel etkinliği ISM 2019’da da yılın en iyi inovasyonlarını görmek için iyi bir bölümdür. ISM’de yeni ürünler, aromalar veya genel gıda eğilimleri yanı sıra ziyaretçiler; sektör ve ticari faaliyetleri açısından ambalaj ve pazarlama eğilimlerini de görme fırsatı yakalayacaklardır. Mesela gel-al satışları ve tek tek paketlenmiş ürünler halen en çok satar konumunda. Çünkü tüketiciler sürekli artan oranlarda ev ve ofis ile iş ve dinlence arasında zaman kısıtı yaşıyorlar. Bu nedenle kolay ulaşabildikleri şekerleme ve tuzlu atıştırmalıklara ilgileri artıyor. Ziyaretçiler bu ürünleri 5. holdeki New Snacks-Yeni Atıştırmalıklar Bölümünde inceleyebilirler.

Pazara yeni girmek isteyen genç firmalara ISM’de fırsatlar var mı?

Evet. Start-Up bölgesinde son 5 yılda kurulmuş start-up’lar sergilenecek. Kendini hızlı bir şekilde pazara sunmak isteyen firmalar için de hızlı buluşmalar sağlayacağımız Trend Stage-Eğilim Platformu var. Ayrıca fuara yeni katılan firmalar Newcomer Area-Yeni Gelen Bölgesinde daha geniş bir izleyici topluluğuna ürün portföylerini sunabilirler.

Eşzamanlı olarak düzenlenecek ISM ve ProSweets Fuarları hakkında Koelnmesse Türkiye Temsilcisi Demet Tezulaş da konu hakkındaki sorularımızı şöyle cevapladı:

ISM hakkında neler söyleyeceksiniz?

Tatlı gıdalar, unlu mamüller ve krakerleri konu alan Köln’de düzenlenen dünyanın en büyük ve en önemli tatlı gıdalar fuarı ISM 2018’e % 86’sı yurtdışından olmak üzere 73 ülkeden katılan 1.656 firma ürünlerini % 68’i Almanya dışından olmak üzere 144 ülkeden gelen 37 bin 500 ihtisas ziyaretçisine tanıtma fırsatı buldu. Önümüzdeki fuarda bu başarı daha da ileriye taşınacak.

Sektörün önde gelen uluslararası firmalarının ISM 2019’da da yerlerini alması fuarın hem ziyaretçiler hem de katılımcılar açısından daha verimli geçeceğini işaret ediyor. Tüm katılımcılar yeni pazarlara ulaşma ve müşteri ilişkilerini kuvvetlendirme yolunda emin adımlarla ilerleyecek.

Yalnız ihtisas ziyaretçilerine açık olan ISM’de, çikolatalı ürünler, şekerler, tatlılar ve kurabiyeler, bisküviler, unlu mamuller, krakerler, dondurmalar ve hazır hamurlar gibi ürünlerin tüm çeşitleri satışa hazır olarak ambalajlanmış şekilde sergileniyor.

Peki ProSweets'i ziyaret etmek hangi açıdan önemli?

Üst düzey ziyaretçi kalitesi ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında mükemmel iletişim olanakları ile ProSweets Cologne önümüzdeki yıl, tatlı gıda ve çerez sanayi tedarikçileri için yine verimli iş platformu olarak 27. - 30.01.2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. ProSweets Cologne ve eş zamanlı yapılan ISM - Uluslararası Tatlı Gıdalar Fuarı sektör için dünya çapında eşsiz bir iletişim forumu sağlıyor.
Tatlı gıdalar yan sanayinin tüm konularını kapsayan ProSweets Cologne 2018'de % 70’i Almanya dışından olmak üzere 100 ülkeden yaklaşık 20 bin ihtisas ziyaretçisi ile % 67’si Almanya dışından olmak üzere 33 ülkeden 325 fuar katılımcısı brüt 21 bin m² büyüklüğündeki fuar alanında bir araya gelmiş oldu. Dünyada tatlı gıdalar yan sanayi konusunda tek olan ProSweets’i ayrı bir bilet almaya gerek olmadan tüm ISM katılımcıları (1656) ve ziyaretçileri (37.500) de gezdi.