Tavuk yetiştiriciliği nasıl olmalı?

“Tavukçuluk endüstrisi halkın alım gücünün düşük olduğu ülkelerde protein ihtiyacının ekonomik yollarla karşılanabilmesini sağlaması nedeni ile gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşaması ve yetişmesi bakımından çok önemli bir rol üstlenmiştir”


Büşra Sözen

Günümüzde yumurta ve tavuk etinin bireyin günlük protein ihtiyacının çok büyük bir kısmını karşıladığını söyleyen Korkmaz Tavukçuluk Ziraat Mühendisi Özlem Çetiner Güngörer, “Tavukçuluk endüstrisi halkın alım gücünün düşük olduğu ülkelerde protein ihtiyacının ekonomik yollarla karşılanabilmesini sağlaması nedeni ile gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşaması ve yetişmesi bakımından çok önemli bir rol üstlenmiştir” dedi.

Tavukçuluğun tüm dünya genelinde insanların öncelikli olarak protein ihtiyacını en ekonomik yollarla karşılamasını sağlayan ürünleri üreten, yetiştiren, geliştiren ve pazarlayan çok önemli bir hayvansal tarım dalı olduğunu söyleyen Korkmaz Tavukçuluk Ziraat Mühendisi Özlem Çetiner Güngörer, “Bu anlamda çok ciddi çalışan ve bünyesinde çok sayıda teknik personel barındıran bu endüstrinin hedef ticari dalları yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve etlik piliç yetiştiriciliğidir. Tabii bu hedeflere ulaşabilmek için sektör bünyesinde damızlık işletmeleri, kuluçka işletmeleri, kesimhaneler, aşı ve ilaç işletmeleri gibi pek çok işletmeyi barındırmaktadır. Ülkemizde özellikle beyaz et üretimi teknolojisi dünya genelinde oldukça üst sıralarda yer almaktadır. Bugün yumurta ve tavuk eti bireyin günlük protein ihtiyacının çok büyük bir kısmını karşılamaktadır. Tavukçuluk endüstrisi halkın alım gücünün düşük olduğu ülkelerde protein ihtiyacının ekonomik yollarla karşılanabilmesini sağlaması nedeni ile gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşaması ve yetişmesi bakımından çok önemli bir rol üstlenmiştir” dedi. Tavuk çiftliklerinde biyogüvenlik kurallarına eksiksiz uyulmasının dikkat edilmesi gereken en önemli husus olduğunu belirten Güngörer, “Biyogüvenlik kurallarına uymak hem kendi işletmemizi hem de tüm sektörü koruma altına almamızı sağlar. Biyogüvenlik hastalıkların çıkışını ve yayılmasını önlemek amacı ile alınan bir takım tedbirler bütünüdür. Bir işletme içinde, kanatlı, personel, alet ve ekipmanların kontrolsüz giriş çıkışı, komşu işletmeler ile temas ve paylaşım, sağlık durumu bilinmeyen kanatlıların sağlıklı hayvanların bulunduğu çiftliklere getirilmesi, hastalık etkeni ile bulaşık yem ve suların kullanılması ve kümeslerde kullanılan alet ve ekipmanların dezenfeksiyonunun olması gerektiği veya yapılmamış olması gibi birçok nedenlerle hastalık etkenleri kolayca kümeslere bulaşabilir. Ayrıca yabani kuş, sinek, böcek ve kemirgen ile rodentlerin bunların yanı sıra kontrolsüz dolaşan kedi ve köpeklerin hastalıkların bulaşma ve yayılmasında çok önemli rolü vardır. İşte tüm bu konularda koyacağımız kesin kurallar biyogüvenlik uygulamamız anlamına gelir ve böylelikle bilinçli aynı zamanda doğru bir yetiştiricilik yapmış oluruz. Riskleri minimize ederek hem insan sağlığını korumuş hem de işletmemizin karlılığını arttırmış oluruz” diye konuştu.

Havalandırma problemi kümeslerde hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor

Tavukçuluğun beslenme bakım ve barınma yapılacak yetiştiricilik tipine göre değişkenlik gösterdiğini ifade eden Güngörer, “Ancak hangi tip yetiştiricilik yapacak olursak olalım olmazsa olmaz kriterlere dikkat etmek tavuk yetiştiriciliğinin ana kuralıdır. Birinci ve en önemli kriter hayvanların bulunduğu ortamın havalandırmasının çok iyi yapılmasıdır. Havalandırma problemi olan kümeslerde her türlü hastalığın tabiiki öncelikli olarak solunum sistemi hastalıklarının ortaya çıkması olasıdır. Hayvanın yaşayacağı ortamın yaşıyla uyumlu olarak sıcaklığının ve neminin de uygun koşullarda olması gerekmektedir. Sürünün beslenme programlarının yaşına uygun rasyonlarla yürütülmesi ve buna bağlı olarak hayvanın gelişim periyodlarının da takip edilmesi gerekmektedir. Örneğin; gezen tavuk yetiştiriciliği yapıyorsak hayvanlarımızın sayısı ile uyumlu bir gezinti alanını hayvanlarımıza sağlamamız gerekmektedir. Az önce belirttiğim bakım yönetim kurallarına dikkat etmek kadar önemli bir diğer unsur ise sürümüzün aşı programlarını çok dikkatli takip edebilmektir. Taviz verilmeyecek aşılama uygulamaları ve doğru bakım yönetim kuralları ile yetiştiriciliğin en büyük problemi olan viral hastalıklar etki derecesini yitirecektir” dedi. Özlem Çetiner Güngörer tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere şu önerileri verdi: “Tavuk çiftliği açmak isteyen arkadaşlarımıza öncelikli olarak söyleyebileceğim en önemli husus ilgilenebileceklerine inanıyorlarsa bu işe girmeleri gerektiğidir. Ek iş, yan gelir, hobi vb yöntemlerle yapılabilecek bir iş değildir. Çünkü kanatlılar çok hassas hayvanlardır. Stres faktörlerinden çok kolay etkilenirler ve bu da direkt olarak hayvanların sağlığını ve verimi olumsuz etkiler. Bu nedenle birebir bakımı çok önemlidir. Son günlerde hayvan refahının önem kazanması ile birlikte gezen tavuk yetiştiriciliği de sektörde önemli bir yer kazanmıştır. İnsanların sağlıklı ve daha doğal gıda arayışları da gezen tavuk yetiştiriciliğinin önemini artırmıştır. Hayvanların doğal ortamlarında güneşten, yeşillikten, böceklerden faydalanarak ürettikleri doğal yumurtanın sağlıklılığı ve lezzeti kaçınılmazdır. Bu bağlamda bu işi yapmak isteyenler için iyi ve zevkli bir iş kolu olmuştur.”