Tek bir kaynaktan entegre paketleme, proses ve otomasyon çözümleri

MULTIVAC Türkiye Genel Müdürü Ali Suat Öz, MULTIVAC'ın gıda alanındaki paketleme, proses ve otomasyon çözümleri ile hedeflerini ve yeni çalışmalarını anlattı.

Taze et ürünleri, kanatlı et ürünleri, süt ürünleri, su ürünleri, işlenmiş taze ürünler ile tatlı ve unlu gıda sektörlerindeki birçok farklı ürüne yönelik olarak çözümleri olduğunu dile getiren Ali Suat Öz ’’Genel olarak günümüzde, müşterilerimizin, günlük üretim süreçlerinde verimliliklerini arttırmak, maliyetlerini düşürmek ve mevcut pazar koşullarında daha rekabetçi olabilmeleri adına, giderek artan bir taleple entegre paketleme makine hatları satın almaya yöneldiklerini tespit ettik. Şu anda MULTIVAC olarak pazardaki en kapsamlı hat ve otomasyon uzmanlığına sahibiz ve müşterilerimize tek bir kaynak üzerinden her türlü gereksinimleri için eksiksiz “terzi işi’’, çözümler sunabilecek pozisyondayız.’’ dedi.

Ali Suat Öz, sektördeki faaliyetlerini, hedeflerini ve yeni çalışmalarını anlattı.
MULTIVAC’tan ve MULTIVAC’ın paketleme sektörüne yönelik çözümlerinden biraz bahseder misiniz?

MULTIVAC, dünya çapında en önde gelen paketleme çözümleri üreticilerinden biri olarak yaklaşık 5.300 çalışanı ile birlikte 140’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. En yüksek kaliteye sahip ve yenilikçi; termoform, hazır tabak kapatma ve vakum makineleriyle her türlü gıda maddesi, sağlık, tüketim ve sanayi ürünlerinin paketlenmesi ile paketleme sürecinden önce ve sonraki aşamalara yönelik olarak etiketleme, kalite kontrol, işleme, dilimleme, porsiyonlama ve otomasyon çözümlerimizi, ‘‘Terzi işi‘‘ anahtar teslim üretim hatları olarak sunuyoruz.

Biraz daha detaya inecek olursak ‘‘Terzi işi çözümleriniz‘‘ anladığımız kadarıyla bağımsız olarak veya üretim hatlarına entegre edilerek kullanılabiliyor. Bu durumun avantajları nelerdir?

Şu anda pazardaki en kapsamlı hat ve otomasyon uzmanlığına sahibiz ve müşterilerimize tek bir kaynak üzerinden her türlü gereksinimleri için eksiksiz, sizin de dile getirdiğiniz üzere ‘’terzi işi’’, çözümler sunabilecek pozisyondayız. Bildiğiniz gibi son yıllarda portföyümüzü paketleme sürecinden önce ve sonraki aşamalara yönelik olarak genişlettik. Bugün MULTIVAC olarak, üretim hattı ve otomasyon konusundaki geniş kapsamlı uzmanlığımız ve global partnerlerimiz sayesinde, müşterilerimize tek bir kaynaktan entegre olarak işleme, dilimleme, porsiyonlama gibi proses çözümleri ile paketleme ve hat sonu için otomasyon çözümleri sunabiliyoruz.
Genel olarak günümüzde, müşterilerimizin, günlük üretim süreçlerinde verimliliklerini arttırmak, maliyetlerini düşürmek ve mevcut pazar koşullarında daha rekabetçi olabilmeleri adına, giderek artan bir taleple entegre paketleme makine hatları satın almaya yöneldiklerini tespit ettik. Entegre sistemlerde, her bir modülün ayarı tek bir yazılım üzerinden ve merkezi bir kontrol sistemi ile gerçekleştirildiği için tüm hatların birbiri ile ‘’aynı dil’’ üzerinden haberleşmesi sağlanmış olup, proseslerin çok daha verimli ve sorunsuz çalışması sağlanabilmektedir. Tek bir merkezi kontrol, başarı faktörlerimizin kilit noktalarından biridir. Bir diğer önemli kilit nokta da tüm modüllerin tek bir kaynaktan sunulması sayesinde proje yönetiminin kolaylaşması; ekipman arayüzlerinin müşterilerimize özel olarak herhangi ek bir bedel talep edilmeden danışmanlığımız eşliğinde netleştirilmesidir. Böylece teknik ve ekonomik riskleri minimum seviyelere düşürebilmekteyiz. Bu durum sektöre yön veren en yüksek kalite ve inovasyon anlayışımız ile satış ve satış sonrası hizmetlerimizin kalitesi ile birleşince, makine ve hizmetlerimize yönelik sürekli artan bir ilgiyle karşı karşıyayız.

MULTIVAC'ın ‘’Tatlı ve unlu gıdaların’’ paketlenmesine yönelik hangi çözümleri var? Bu paketleme çözümlerinin özelliklerinden kısaca bahseder misiniz?

Tatlı ve unlu gıdalar sektöründe, ekmekten, çikolataya, bisküviden atıştırmalıklara kadar birçok farklı ürüne yönelik olarak paketleme çözümlerimiz mevcut. Özellikle müşterilerimizin beklentisi olan, hassas tatlı ve unlu gıdaların raf ömürlerinin uzun tutulmasına yönelik olarak, paket içerisindeki oksijen oranının minimum seviyede olmasının hedeflendiği Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) çözümlerimizi öneriyoruz. MAP çözümlerimizi, müşterilerimizin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda portföyümüzde bulunan farklı performans aralıklarındaki termoform ve hazır tabak kapatma makinelerimizde sunabiliyoruz. Bu alanda müşterilerimiz ile birlikte birçok referans proje gerçekleştirdik. Bunun dışında diğer faaliyet alanlarımızda olduğu gibi tatlı ve unlu gıdalar sektöründe de paketleme makinelerimize ek olarak; hat öncesi ve sonrasında yüksek kapasiteli çok kefeli terazi ve tartım sistemleri, etiketleme, proses ve otomasyon çözümlerimizle tek bir kaynaktan entegre hatlar kurabilmekteyiz. Entegre hat çözümlerindeki deneyimimiz, Modifiye Atmosfer Paketlemedeki lider konumumuz, danışmanlığımız eşliğinde müşterilerimizin gereksinimlerine uygun olarak tasarladığımız özel ve esnek çözümlerimiz ile satış ve satış sonrası hizmetlerimizin yüksek kalitesi, tercih edilmemizdeki en önemli etkenlerdir.

MULTIVAC'ın gıda alanında ‘’Tatlı ve unlu gıdalar’’ dışında diğer hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? Biraz bahseder misiniz?

Aslına bakarsanız MULTIVAC’a, gıda alanında bilhassa taze ve işlenmiş et, kanatlı et ürünleri, süt ürünleri ile su ürünleri sektörlerinden yoğun ilgi var. Lokomotif olan bu alanlar dışında, tatlı ve unlu gıdalar, zeytin, kuruyemiş, taze meyve ve sebze, hazır gıda, catering sektörlerinden de yoğunluklu olarak talepler alıyoruz. Biraz daha detaylı olarak bahsetmek gerekirse;
Taze et ürünleri sektöründe kuşbaşı, kıyma, hazır köfte, biftek, sakatat ürünlerine,
Kanatlı et sektöründe bütün tavuk, tavuk göğsü, tavuk budu, tavuk kanadı ürünlerine,
Süt ürünleri sektöründe peynir, tereyağı, kaymak, sütlü tatlı ürünlerine,
Su ürünleri sektöründe, taze ürünler (hamsi, tekir, istavrit, lüfer, levrek, çipura, palamut, somon), fümelenmiş bütün veya fileto ürünler (somon, alabalık, hamsi, sardalya), marine-salamura ürünlerine (hamsi, sardalya, somon),
İşlenmiş taze ürün kategorisinde ise sucuk, salam, sosis, burger gibi şarküteri ürünleri ile nugget, cordon bleu, şnitzel, inegöl köfte, misket köfte, adana köfte gibi kaplama hattı ürünlerine ve geleneksel lezzetimiz olan dönere yönelik olarak; paketleme, işleme, dilimleme, porsiyonlama, çok kefeli terazi, tartım, etiketleme ve hat sonu için otomasyon çözümlerimiz için talepler alıyoruz.
Bu konuda, bulundukları sektörlerin en önde gelen üreticileri olan Türkiye’deki referanslarımız hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Takip ettiğimiz kadarıyla MULTIVAC GROUP’un yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda, Merkez Fabrikanız Almanya Wolfertschwenden'de 35 milyon Euro değerindeki bir yatırımla ‘’Dilimleme Çözümleri’’ İş Birimi kuruldu. MULTIVAC GROUP ve MULTIVAC Türkiye’nin önümüzdeki döneme ilişkin hedefleri hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürün ya da farklı bir alanda faaliyet planlanıyor mu? Yeni iş alanı ile hangi stratejik hedeflere ulaşmayı planlıyorsunuz?

Dilimleme Çözümleri Bölümünün kurulması, ‘‘Better Packaging-Daha İyi Paketleme’den‘‘ “Better Processing-Daha İyi İşleme‘ye” geçiş doğrultusunda MULTIVAC için önemli bir stratejik adımdır. Bildiğiniz gibi son yıllarda portföyümüzü paketleme sürecinin birincil ve ikincil süreç adımları ile genişlettik. Ürün portföyümüzün, asıl paketleme sürecinden önceki aşamalara yönelik olan geliştirilmesi, stratejimizin doğal bir sonucudur. “Porsiyonlama’’ ve “dilimleme’’ süreçlerimiz aracılığıyla yeteneklerimizin genişlemesi, önemli bir dönüm noktasıdır. Geçtiğimiz yıl pazara sunduğumuz ve uluslararası pazardaki ilk satışını Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz MULTIVAC S 800 dilimleme makinemiz ile otomatik dilimleme hatlarının kapladıkları alanı azaltırken; aynı zamanda yüksek performans ve kapasiteli dilimleme çözümleri sunabiliyoruz. S 800, tam otomatik merkezi yükleme ile donatılmış, yalın ve hijyenik tasarımı ile dakikada 800 dilime kadar yüksek dilimleme hızları sunuyor. Rakiplerinden farklı olarak, eşit kuvvet uygulama prensibi ile kesim yapabilen sıra dışı bıçak tasarımı sayesinde her bir dilimde aynı kesim kalitesini koruyor. Dilimleme makineleri konusunda özellikle vurgulamak isterim ki; bir dilimleme hattı söz konusu olduğunda, tüm modüllerin ortak bir kontrol paneli olmasının, özellikle hattın verimliliği üzerinde son derece olumlu bir etkisi mevcuttur.

Sektörünüzdeki rekabette önemli noktalardan biri yatırım güvenilirliği ve sürdürülebilirlik. Bu konuda MULTIVAC’ın rakiplerinden farkı nedir?

Türkiye’de paketleme makineleri sektörünün her geçen gün büyüme ve gelişme kaydettiği gözlemlense de burada en kritik unsur kesinlikle devamlılık. Sektördeki bu gelişimin devamlılığının sağlanabilmesi için; makine üreticilerinin, yüksek kalite standartlarında makineler üretmesi, sektör gelişimini ve pazar ihtiyaçlarını yakından takip ederek sürekli yenilikçi bir yaklaşım sergilemeleri gerekmektedir. Ambalaj sektörü, sürekli değişimin gözlemlendiği bir sektör. Bu nedenle; “kopyala yap” felsefesinden uzak, sektördeki değişime ayak uydurabilecek kuvvetli bir Ar-Ge yapılanmasına sahip firmalar uzun vadede devamlılıklarını sürdürebilecekler. 50 yıldan fazla paketleme deneyimi olan, yüzden fazla patent sahibi ve her yıl 1.000’in üzerinde tamamladığı projeleri ile MULTIVAC, teknolojiye yaptığı yatırımların sürekliliği konusunda iddialı olmaya devam edecek.

Rekabette bir diğer kritik nokta da satış sonrası sunulan hizmetlerin ve teknik desteğin kalitesi. Bu konuda MULTIVAC’ın pozisyonu ve sunduğu hizmetlerden kısa bahseder misiniz?

İş ortağımız olarak gördüğümüz müşterilerimiz için birçok açıdan katma değer sunmak istiyoruz. Sürdürülebilir bir başarı için, satış sonrası hizmetlerimizin kalitesinin büyük önem taşıdığının bilincindeyiz. MULTIVAC’ın tüm müşterilerince takdir edilen, kendini kanıtlamış teknolojisi ve kalitesinin yanı sıra, en çok ön plana çıkan özelliği satış ve satış sonrası hizmetlerinin kalitesidir. Yurt geneline dağılmış servis ağı ve deneyimli uzmanlarımız ile oldukça kapsamlı bir hizmet veriyoruz. Almanya’daki merkezimizde eğitim almış teknik ve ticari personelimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en hızlı ve en etkin şekilde yanıt verebilecek bilgi ve teknolojik alt yapıya sahiptir. Müşterilerimize özel yeni ambalaj çözümleri geliştirilmesinden, özel operatör eğitimlerine, makinelerinin periyodik bakımlarının yapılmasından, tesislerinin kapasite artış planlamasına veya optimizasyonuna kadar her türlü konuda onlara teknik ve ticari desteği sağlıyoruz. Müşterilerimiz ayrıca, MULTIVAC Müşteri Portalı-Webshop üzerinden haftanın 7 günü 24 saat online olarak yedek parça siparişi verebiliyor; zaman zaman yaptığımız kampanyalar çerçevesinde indirimlerden yararlanabiliyorlar. MULTIVAC çözümlerinin güvenli ve verimli bir şekilde müşterilerimizin gereksinimlerine cevap vermesi, hizmet kalitemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Müşterilerimizin üretim süreçlerinin kesintisiz olarak devamlılığının sağlanması için; güvenilir, deneyimli ve profesyonel MULTIVAC satış sonrası uzman ekipleri, haftanın 7 günü 24 saat ulaşılabilir şekilde hizmet vermektedir.
MULTIVAC Türkiye olarak, ülkemize ve Türkiye pazarına duyduğumuz güven çerçevesinde, faaliyet ve hizmetlerimiz, iş ortağımız olarak gördüğümüz müşterilerimizin de desteğiyle daha da güçlenerek devam edecek.

Bu güzel sohbet imkanı ve Türkiye Gıda Sektö­rü’ne katkılarından dolayı Dünya Gıda Dergisi’ne teşekkür ederiz. Unutmadan paylaşmak isterim, tüm takipçilerimizi, 4-9 Mayıs 2019 tarihleri arasında Frankfurt’ta düzenlenecek olan Uluslararası IFFA Fuarı’nda, MULTIVAC standımızda ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Davetiye talepleriniz için bizimle, MULTIVAC Türkiye LinkedIn sayfamız veya info@tr.multivac.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.