Tetra Pak aseptik ambalajla güvenli süt yanınızda

Dünyanın önde gelen gıda işleme ve ambalaj çözümleri şirketi Tetra Pak, müşterileri ve tedarikçileri ile yakın çalışarak her gün yüz milyonlarca insanın ihtiyaçlarını karşılayan güvenli, yenilikçi ve çevre dostu ürünler sunuyor.

"İYİ OLANI KORUR" sloganımız ve gıdayı her yerde güvenli ve erişilebilir hale getirme vizyonumuz çerçevesinde 175'in üstünde ülkede 24 binin üzerinde çalışanımız, dünya çapında 55 üretim tesisi, 11 teknik eğitim merkezi ve 5 Ar-Ge tesisi ile faaliyet gösteriyoruz.

İnsan sağlığında ve gelişiminde büyük önemi olan ve güvenli şekilde korunarak tüketiciye sunulması gereken gıdalardan biri de süt.  Süt, çocukluktan yaşlılık dönemine kadar hayatımızın her döneminde, saç ve tırnak gelişiminden kalp ve kemik sağlığına kadar her alanda yaşamsal önem taşıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve üniversitelerin katılımıyla hazırlanmış olan ‘Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre, başta çocuklar ve gençler, doğurganlık çağındaki kadınlar ve yaşlılar olmak üzere tüm yaş grubundaki bireylerin süt ve süt ürünlerini her gün tüketmesi gerekiyor. Gün içinde 2 saatten daha uzun süre hareketsiz kalınmaması gerektiği belirtilen rehberde, egzersizden yarım saat önce 1 su bardağı süt veya ayran tüketilmesi de öneriliyor. Süt ürünleri tüketiminde sağlık risklerinin önüne geçmek için kaynağı bilinmeyen, denetimsiz sokak sütü satın alınmaması gerektiğinin altını çizen rehber; hijyen ve gıda güvenliği açısından pastörize ve uzun ömürlü sütlerin (UHT) tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Daha doğal ve sağlıklı süt için ambalajlı süt tercih edin

Uzmanlar süt alımından son ürüne kadar üretimin her aşamasında sürekli olarak analiz edilmeleri nedeniyle, ambalajlı sütlerin kaynağı belli olmayan ve denetlenmeyen sokak sütünden daha doğal ve sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ambalajlı süt işletmelerine kabul edilen sütler kontrollü olarak toplanıyor ve soğuk zincir bozulmadan fabrikaya getiriliyor. Süt, fabrikaya kabul edilmeden önce kalite testlerinden geçiriliyor ve fabrikaya sadece yüksek kaliteli çiğ sütler kabul ediliyor. Isıl işlemden geçen sütler el değmeden ambalajlanıyor. 

Aseptik işlem ve ambalajlama

Hızla bozulabilen ürünlerin soğutmaya ya da katkı maddelerine gerek kalmaksızın uzun süre gıda güvenliği koşullarına uygun olarak saklanabilmesini sağlayacak şekilde paketlenmesi, dağıtımı ve depolanması; günümüzde aseptik işleme ve ambalajlama teknolojisi ile mümkün oluyor. Süt, soya içecekleri, meyve suları ve nektarlar gibi çeşitli kategorilerde kullanılabilen bu işlemde, süt önce 1961’den bu yana sıvı gıda işlemesinde kullanılan en üstün teknoloji olan UHT (Ultra High Temperature – Ultra Yüksek Isı) işleminden geçiriliyor. Bu işlemde süt, çok kısa süreyle çok yüksek ısıya tabi tutulduktan sonra hızla oda sıcaklığına soğutuluyor. UHT işlemi ile sütün tadında, görünümünde ve besin değerinde herhangi bir kayıp ya da değişim meydana gelmeden sütteki sağlığa zararlı ve sütü bozabilecek tüm mikroorganizmalar yok oluyor. Ardından süt aseptik teknoloji kullanılarak yüksek kalite karton, polietilen ve alüminyumdan oluşan ambalaj malzemesiyle paketleniyor. Tetra Pak aseptik karton ambalajları sayesinde süt ve meyve suları gibi ürünler hiçbir katkı maddesi olmaksızın aylarca oda sıcaklığında tazeliğini koruyabiliyor.

6 katmanla gelen güven

Tetra Pak’ın ambalajları; 6 lamine katman yüksek kaliteli karton, polietilen ve alüminyumdan yapılıyor. Malzemenin en büyük bölümünü oluşturan kâğıt; ambalaja sertlik, sağlamlık ve form veriyor. En iç katmanda yer alan polietilen katmanı ile paketin iç kısmından görülen gümüş renkli ince alüminyum katman; ışığın, nemin ve mikroorganizmaların paket içerisine nüfuz etmesini engelliyor ve böylece gıdaların besin değerini ve lezzetini koruyor. En dıştaki koruyucu kaplama da kutunun kuru kalmasını sağlıyor. 6 katmanlı yapı paket içinde meydana gelebilecek kontaminasyonları önlüyor. Aseptik paketlerin bu özellikleri, koruyucu madde veya soğutma ihtiyacı olmadan ürünün güvenliğini sağlıyor. UHT sütler ambalajı açılmadığı takdirde oda ısısında 4 aya kadar saklanabiliyor.