Tonya tereyağı yakın zamanda tescillenecek

Tonya tereyağını diğer tereyağlarından ayıran en önemli özelliğinin sütün kalitesi olduğunu belirten Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Üretim Müdürü Sertap Kurt, “Ürünün coğrafi işaret tescili için gerekli çalışmalar yapıldı. Patentini yakın zamanda alırız” dedi.

Büşra Sözen

S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Tonya Koop) Üretim Müdürü Gıda Mühendisi Sertap Kurt, Tonya tereyağının; tamamen Tonya’nın otuyla yayladaki çiçeklerle beslenen ineklerin sütünden elde edilen bir mamul olduğunu söyledi. Kurt, “1888 tarihinde Osmanlı salnamelerinde konu olan ve ülke genelinde 360 tereyağının katıldığı 2017 Yaşama Dokunanlar Platformu Türkiye Kültür Oscarı yarışmasında birinci olan tereyağı Tonya’da üretilir. Bahsedildiği gibi Tonya Tereyağını özel kılan ineklerin beslenme şeklidir. Otu, suyu yayladan olunca tereyağının lezzetinden geçilmiyor tabiki” dedi.
Patent için çalışmalar başladı
Tonya tereyağının yapımını anlatan Kurt, “Yoğunluk farkından yararlanılarak sütten krema diğer bir deyişle kaymak dediğimiz yapı ayrılır. Bu krema pastörize edilerek mikrobiyal olarak yükünden arındırılır ve olgunlaşma aşamasına bırakılır. Olgunlaşma aşamasında +4 derece sıcaklıkta beklenir. Yaklaşık 2-3 hafta sonra krema istediğimiz olgunlaşma aşamasına gelmiş olur. Veri olarak olaya yaklaşacak olursak Ph 4.5-4.8 arasında olması olgunlaşmanın iyi bir şekilde tamamlandığını belirtir. Olgunlaşan krema yayığa boşaltılır. Yayıklama aşamasında kremadan ayran suyu ayrışır. Krema ayran suyunu iyice atana kadar su ile yıkanır ve tereyağı oluşmuş olur. Yapımında kremanın öncelikle pastörize edilmesine, olgunlaşmasına ve ayran suyunu iyice atmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer iyi pastörize edilmezse krema çiğ kalır içerisinde mikrobiyal aktivite oluşur bu durum sağlığımızı tehdit edebilecek aşamaya ulaşır. Eğer krema olgunlaşmazsa ayran suyunu iyi atamaz bu ayran suyu tereyağında acılaşmaya neden olur ve tereyağını erittiğimizde tavada beyaz köpük oluşur” şeklinde bilgi verdi.
Tonya tereyağını diğer tereyağlarından ayıran en önemli özelliğin sütün kalitesi olduğunu belirten Kurt, “Kremanın doğal rengidir. Tereyağının sarılığı tamamen kremanın renginden geçer. Yapımı esnasında dışarıdan hiçbir madde katılmaması ve tamamen doğal olması kendisini eşsiz yapar. Yörede hemen hemen bütün yemeklerde tereyağı kullanılır” diye konuştu. Sertap Kurt sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tüketiciler en doğalını ve hilesizini kullanabilmeleri için Tonya Tereyağının pazar ağını genişletmeye çalışıyoruz. Üründen haberdar olmaları için tanıtım çalışması ve yörede her yıl düzenlenen Tonya Tereyağı festivali yapmaktayız. Ürünün coğrafi işaret tescili alması için gerekli çalışmalar yapıldı; Türk Patent Endüstrisi gündemindedir. Coğrafi işareti tescilini yakın zamanda almış olacağız.”