“Top Chef 2018” Yarışması’nın birincisi belli oldu

Türkiye'nin lider toplu yemek ve destek hizmetler sağlayıcısı Sofra/Compass Group Türkiye’nin bu yıl 6. kez düzenlediği geleneksel “Top Chef 2018” Yarışması’nın birincisi belli oldu. Gastronometro ev sahipliğinde gerçekleşen Top Chef 2018’de, Sofra/Compass Group Türkiye’nin birbirinden profesyonel 7 şefi yarıştı. Birinciliği Şef Uğur Bostancıoğlu göğüsledi.

Bu yıl 6. kez düzenlenen “Top Chef 2018”, 13 Ekim’de İstanbul Gastronometro mutfağında gerçekleştirildi. Büyük finali için, Türkiye genelinde yapılan bölgesel seçmelerle Sofra/Compass Group Türkiye’ye bağlı olarak çalışan şefler kıyasıya mücadele ettiler. Toplamda 95 şefin bir araya geldiği elemelerde Top Chef 2018’in büyük finali için yarışacak 7 şef belirlendi. 

Jüri üyeliğini, Gastronometro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Yazar Deniz Gürsoy, Yemek Kültürü Araştırmacısı Nilhan Aras, Gastronometro Yönetici Eğitmen Şef Vedat Demir ve İşletmeci Şef, Yeme-İçme Yazarı Özlem Mekik’in yaptığı yarışmada birinciliği Şef Uğur Bostancıoğlu kazandı.

Bu yılın konsepti “Sürpriz Zorluklar”

Büyük bir ilgi ile takip edilen geleneksel Top Chef Yarışması’nın bu yılki konsepti “Sürpriz Zorluklar” oldu. Finale kalan 7 profesyonel şeften, 60 dakika içerisinde 3 farklı tabak sunumu hazırlamaları istendi. Şeflerin tüm bilgi ve becerilerini kullanarak hazırladığı yemek tabakları jüri üyeleri tarafından test edildi. Lezzet, sunum, yaratıcılık, mutfak teknikleri, hijyen ve zamanlama gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu değerlendirmeler sonucunda jüri birinciyi belirledi.
Yarışmanın birincisi olan 1981, Bolu doğumlu Uğur Bostancıoğlu 2013 yılından bu yana Sofra/Compass Group Türkiye bünyesine çalışıyor. Compass çatısı altında geleceğe ilerleyen mutfak liderlerinden biri olmayı kariyer hedefi olduğunu belirten Bostancıoğlu kazandığı birinciliğin bu hedefte önemli bir adım olduğunu ve son dakika sürprizlerinin olduğu finalde zorlukları yenerek birinci olmanın kendisi için çok değerli olduğunu söyledi.

Ödül töreninde konuşma yapan Sofra / Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal, “Top Chef yarışmamıza duyulan ilgi, burada yaşanan heyecan, takımdaşlık ve tatlı rekabetler büyük Sofra Ailesi’nin ruhunu yansıtıyor. Her yarışmada birbirinden hünerli şeflerimizin aşçılık kabiliyetlerini adeta hayranlıkla izliyoruz. Bu yıl da birinciyi seçmekte zorlandık. Ancak burada amacımız sadece yarışmak değil. İlk kez 2012 yılında başlayan ve geleneksel hale gelen Top Chef, günümüzün en yaratıcı ve popüler meslekleri arasında gösterilen aşçılığın çok daha ileri seviyelere taşınması ve gastronomi kültürünün gelecek nesillere taşınması, ülkemizi uluslararası arenalarda temsil edecek aşçıların daha çok cesaretlendirilmesi adına önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.

Kadın şefler artıyor

Top Chef 2018’in öne çıkan özelliklerinden biri de finale çıkan 7 şeften ikisinin kadın olması idi. Geçtiğimiz yıl yarışmanın birincisi ilk kez bir kadın şef olmuştu. Tüm çalışanlarının yüzde 38’i, yöneticilerinin yüzde 52’si kadın olan Sofra/Compass Group Türkiye, kadın istihdamını artırma yönündeki istikrarlı çalışmalarının sonucunu Top Chef yarışmasında sayıları her geçen gün artan kadın şeflerin yer almasıyla da ortaya koyuyor.