“TÜİK istatistiklerinin sahada yansımaları farklı olabilir”

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin (UKON), sektörde yaşanan gelişmeler, kırmızı et, süt ve yem sektörü analizi, mevzuat ve konseyin faaliyetlerine dair bilgileri içeren Ocak Ayı Bülteni yayınlandı. UKON Ocak Ayı Bülteni’nde değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince ise TÜİK istatistiklerinin sahada yansımalarının farklı olabildiğini vurguladı.

    
UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, TÜİK istatistiklerinin sahada yansımalarının farklı olabildiğini belirterek, “Toplam üretim ile sığır eti üretimindeki azlık sahada görülmekte iken, resmi istatistiklerde küçükbaşta artış olduğu belirtilmekte, ancak yılbaşından bu yana küçükbaş fiyatlarında artış yaşanmaktadır. Üretimin sorunlarını ve sahada yaşananları daha net olarak gören üretici temsilcilerinin deneyim ve görüşleri bu sebeple önem arz etmektedir” diye konuştu.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin (UKON), sektörde yaşanan gelişmeler, kırmızı et, süt ve yem sektörü analizi, mevzuat ve konseyin faaliyetlerine dair bilgileri içeren Ocak Ayı Bülteni yayınlandı.
UKON Ocak Ayı Bülteni’nde değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince ise TÜİK istatistiklerinin sahada yansımalarının farklı olabildiğini vurguladı.
Hacıince, “Toplam üretim ile sığır eti üretimindeki azlık sahada görülmekte iken, resmi istatistiklerde küçükbaşta artış olduğu belirtilmekte, ancak yılbaşından bu yana küçükbaş fiyatlarında artış yaşanmaktadır. Üretimin sorunlarını ve sahada yaşananları daha net olarak gören üretici temsilcilerinin deneyim ve görüşleri bu sebeple önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
UKON Bülteni’nde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 yılında bir önceki yıla göre büyükbaş hayvan sayısının yüzde 13,2 oranında artışla 16 milyon 105 bin başa,  küçükbaş hayvan sayısının ise yüzde 7,2 oranında artışla 44 milyon 312 bin başa yükseldiğine dikkat çekildi.
Kesilen büyükbaş hayvan sayısında bir önceki yıla göre yüzde 7,5 oranında azalma, küçükbaşta ise yüzde 23,3 oranında artış görülürken, kırmızı et üretiminde ise sığır eti üretimi bir önceki yıla göre yüzde 6,8 oranında azaldı, koyun eti üretimi ise yüzde 21,3 oranında arttı.

“Üretim odaklı tedbirler alınmalı”

Yine TÜİK rakamlarına göre toplam süt üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında artış ile 20 milyon 700 bin ton olarak tahmin edilmesine rağmen, sanayiye gönderilen sütün bir önceki yıla göre yaklaşık 100 bin ton azaldığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Toplam kırmızı et üretiminde görülen artışın bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında olmasına rağmen üretim rakamlarının sene içerisinde yapılan ithalatı da içermesi nedeniyle, yerli üretimdeki azalmanın resmi rakamların daha üzerinde gerçekleştiği düşünülmektedir.
Süt verilerinde görülen düşüşler, aynı zamanda dişi hayvan kesiminin de devam ettiği anlamına gelmektedir.
Yapılan et ithalatı ile her ne kadar fiyatlarda kısa ve orta vadede düşme görülse bile yukarıda görüldüğü üzere üretim verilerinin azalma göstermesi üretim odaklı tedbirlerin alınması gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu yönde üretimi artırıcı bir tedbir olarak Bakanlığımızın uygulamaya koyacağı 300 koyun projesini son derece önemli bulmakla birlikte başta üreticilerden istenecek teminat miktarı olmak üzere üreticilerden istenecek bazı şartların üretici için daha uygun olacak şekilde düzenlenmesi halinde projenin etkinliği daha da artacaktır.”
Üreticilerin önünü görebilmesi ve sürdürülebilir üretime katkı sağlaması için desteklemelerin en az 3 yıllık olarak belirlenmesini ümit ettikleri belirtilirken “Üreticilerin uygun finans kaynaklarına ulaşımı açısından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sübvansiyonlu kredilerin besicilik kısmında azami miktar ve kapsamının genişletilmesi ile süresinin 3 yıl olarak belirlenmesi son derece olumludur. Bununla birlikte 2018 yılında verilecek tarımsal desteklemelerin senelik olarak belirlendiğini görmekteyiz” değerlendirmesi yapıldı.