Uludağ Üniversitesi öğrencileri “Diril” içeceğini yarattı

“Diril ile ilgili küçük ve büyük ölçekli birçok planlarımız, hedeflerimiz var kendimize birden çok yol haritası çizdik. Hedeflerimizin en büyüğüne gelecek olursak yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye'de satışını sağlamak istiyoruz.”

`Üniversite Bitirme Projesi´ altında ortaya çıkan Diril içeceği yoğurt ve meyve karışımlarından ortaya çıktı. Projeyi geliştiren öğrenciler, “Diril ile ilgili küçük ve büyük ölçekli birçok planlarımız, hedeflerimiz var kendimize birden çok yol haritası çizdik. Hedeflerimizin en büyüğüne gelecek olursak yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye'de satışını sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştular.

Büşra Sözen

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarım Programı'nda okuyan son sınıf öğrencilerinin bitirme projeleri kapsamında öğrenciler dönem süresince bir marka yaratıyorlar ve bu markanın isminden, logosuna, kurumsal çalışmalarından, ambalaj çözümlerine, reklam uygulamalarından, promosyon ürünlerine ve en son aşamada da tanıtım standlarına kadar her aşamada gerçekleştirdikleri tasarımları gerçek uygulamalarıyla sunuyorlar. Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mehtap Sağocak’ın yürütücülüğünde gerçekleşen projelerde bu yıl Bursa Reklamcılar Derneği ve Bursa Grafik tasarımcılar Derneği aracılığıyla Bursa’daki önemli ajanslarla işbirliğine gidilmiş, her grup, bir ajansın koçluğunda bitirme projelerini geliştirmiş. Öğrenciler ayrıca bu yıl projeleri kapsamında marka tanıtımlarının bir ayağında bir sosyal sorumluluk projesi de ürettiler. Projeler arasında yer alan yoğurtlu meyvesuyu içeceği olan “Diril”in yaratıcıları Nuri Emre Erbilen, Abdullah Kayakıran ve Batuhan Mutlu, Diril (Yoğurtlu meyvesuyu) ürünü ile ilgili; “Yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye`de satışını sağlamak istiyoruz” dediler.

Diril katkı maddesi ve şeker içermiyor

Bitirme projesi için yeni, farklı ve yapılmayanı yapma gerektiğini düşündüklerini söyleyen Proje kapsamındaki öğrenciler adına konuşan Abdullah Kayakıran, “Yapılmayanı yapmamız gereken bir fikir olması gerekiyordu. Bu aşamada yapmış olduğumuz Diril içeceğinin ilk fikirlerini attık. Yani özetle Diril içeceğinin ilk fikirleri `Üniversite Bitirme Projesi´ altında ortaya çıktı” dedi. Diril'in içeriğinde yoğurt ve meyve karışımlarının olduğunu söyleyen Kayakıran, “Projenin başlangıcından bitimine kadar 4 buçuk ay gibi bir süre harcadık. Zorlandığımız, yorulduğumuz noktalar oldu ama severek ve isteyerek yaptığımız için projeden hiç sıkılmadık. Zorlandığımız noktalardan örnek vermek gerekirse bizi en çok zorlayan ürünlerin içeriğini belirlemek oldu. Bu süreçte çok zaman harcadık ve ortaya çok güzel lezzetler çıkardık” ifadelerini kullandı. Ürünlerinin içerisinde kesinlikle koruyucu, katkı maddesi ve şeker ilavesinin olmadığını vurgulayan Kayakıran, “Ürünlerimizin hepsinin içerisinde temel olarak ortaya çıktığımız fikirle yoğurt var. Temeli yoğurt olan içeceklerimizin 4 çeşiti bulunuyor. Birbirine en çok yakışan karışımlarla ortaya çıkarttığımız ürünlerimiz şu şekilde; Elma & Portakal, Yaban Mersini & Böğürtlen, Çilek & Muz, Biber & Domates. Ürünlerimizin temeli Türk`lerin bulmuş olduğu yoğurttan oluşmakta. Biz de içeceğimizin ismini koyarken yoğurdu en çok işleyen Türk toplumu olan Göktürkler`den bir isim almayı uygun gördük ve Köktürkçede yaşam enerjisi, sağlık, mutluluk anlamına gelen `DİRİL´ ismini koymayı tercih ettik.” dedi. Ürün hakkında görüşleri almak için geniş bir kitleye içeceklerinden ikram ettiklerini belirten Kayakıran, çok olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Öğrenciler proje ile ilgili; “Diril ile ilgili küçük ve büyük ölçekli birçok planlarımız, hedeflerimiz var kendimize birden çok yol haritası çizdik. Hedeflerimizin en büyüğüne gelecek olursak yeterli sermayeyi sağlayıp, doğru adımları atıp tüm Türkiye'de satışını sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştular.