Unlu mamuller ve bisküvide tüketicinin sağlık eğilimleri büyüyor

Günümüzde tüketiciler daha sağlıklı unlu mamuller talep ediyor ve üreticileri yeniliğe itiyor. Bu durumu, tüm unlu mamuller kategorisi içerisinde, yeni ürün lansmanı için en popüler iki eğilimden birinin sağlık olduğunu gösteren rakamsal veriler de doğruluyor.

Beneo Pazarlama İletişim Müdürü Tim Van der Schraelen Dünya Gıda okurları için unlu ürünler kategorisindeki büyümeyi yönlendiren Unlu Mamuller ve Bisküvilerdeki sağlık eğilimlerini analiz ederek, gıda üreticilerinin bu alanda nasıl fayda sağlayacağını anlattı.
Sağlıklı beslenme konusunda hükümetlerin artan baskısı ve uzmanların uyarıları ile bireylerin dış görünümlerini saplantı haline getirmeye başlamasıyla birlikte, tüketiciler daha sağlıklı unlu mamuller talep ederek, üreticileri yeniliğe itiyor. Bu durumu, tüm unlu mamuller kategorisi içerisinde, yeni ürün lansmanı için en popüler iki eğilimden birinin sağlık olduğunu gösteren rakamsal veriler de doğruluyor. Bu eğilim hem zevk hem de fayda ile örtüşen sağlıklı ürünlere olan talepte ise bir artışı başlattı.


 Schraelen geçmişte, Unlu Mamuller ve Bisküvi sektöründeki en popüler ürünlerin, düşük kalorili olduğu ileri sürülenler olduğunu ancak tüketicilerin, ekmek gibi temel gıda ürünlerinde kullanılan içerik konusunda da özenli davranmaya başladığını söyledi.  Schraelen, “Böylece, sağlık açısından ilave faydalara ve doğal içeriklere sahip, doğal ve sağlıklı unlu mamullere olan trendin büyümesini teşvik ettiler. Euromonitor, bu gelişmeyi, sağlıklı unlu mamuller pazarındaki büyümenin içeriği zenginleştirilmiş fonksiyonel bisküviler ve yüksek lifli ekmekler tarafından yönlendirilmekte olduğunu doğrulayan veriler ile destekliyor. Buna ek olarak, pazar analisti Frost & Sullivan, sindirim sistemi sağlığına, en başarılı sektörler olan unlu mamuller ve gevrekler içerisindeki prebiyotiklerin öncülük edeceğini öngörüyor” diye konuştu.

Ekmek ve hamur işlerinde bölgesel eğilimler

Batı Avrupa’da, İtalya değer bakımından unlu mamuller pazarında yüzde 18’den fazla pay ile lider konumunda gözüküyor. İtalya’yı yüzde 17 ile Türkiye ve yüzde 15 ile Almanya yakından takip ediyor. Ancak Türkiye ekmek ve hamur işleri pazarında, hacim bakımından yüzde 32’lik pay ile açık ara lider konumunda. Sağlık açısından ilave faydalara sahip ürünlere olan talebin, Batı Avrupa’da özellikle ekmek ve bisküvi gibi kategorilerde üreticileri yeniliğe teşvik etmeyi sürdürmesi bekleniyor. 

Fırın mamulleri ve gevreklerdeki sağlık eğilimlerini karşılamak


Beneo Pazarlama İletişim Müdürü Tim Van der Schraelen, unlu mamuller ve gevrekler kategorilerinde değişimi yöneten anahtar eğilimleri referans alarak, bu eğilimlerden nasıl yarar sağlanabileceğini ise şöyle ifade etti: “Beneo’nun pirinç türevleri, prebiyotikleri ve şeker alternatiflerinin hepsi pirinç, hindiba, şeker pancarı ve buğday gibi en saf doğal bileşenlerden elde ediliyor. Beneo ‘doğal’ etiketli birçok hammadde sunuyor. Gıda üreticileri unlu mamuller ve gevrekler kategorilerinde doğal ürünleri pazarlamayı hedefliyorlarsa Beneo’yu yenilikçi ürünler açısından tercih edilen partner olarak değerlendirebilirler.

Düşük Şekerli


Beneo’nun Orafti® oligofruktozu doğal bir şeker ikamesi görevi görüyor ve kısmen tatlığa sahip olup ağızda tüketim sonrasında uzun süre kalan bir tat bırakmıyor. Prebiyotik faydalara sahip olan Orafti® oligofruktoz,  şekere göre daha düşük kalori içerdiğinden kalorinin düşürülmesinde kullanılırken,  yüksek yoğunluklu tatlandırıcılardan gelen yabancı tatları maskeleyerek daha iyi tat profili sağlıyor.
Beneo’nun Isomalt’ı saf şeker pancarından elde edilen tek şeker ikamesidir. Bu nedenle şekere benzer bir tada sahip, ancak şekerin yüzde 50’si kadar tatlıdır. Özellikle şekerin sadece tat profiline değil, doku ve ağızda yarattığı hisse de ihtiyaç duyulduğunda şeker yerine 1:1 oranında kullanıldığında mükemmel bir şekilde şekeri ikame ediyor”.

BENEO’nun Unlu Mamullerdeki Teknik Faydaları

Şekerin Azaltılması ve Daha Uzun Raf Ömrü


Isomalt, tüm fırın mamullerinde şekeri 1:1 oranında ikame edecek şekilde kullanılabilir. Şekerin yüzde 50’si kadar tatlılığa sahip olup şekere benzer bir tadı vardır ve ağızda serinlik veren bir etki bırakmaz. Isomalt, aşırı kahverengileşme reaksiyonuna sahip tatlandırıcıların aksine kahverengileşme reaksiyonuna hiçbir katkı sağlamadığından kendisini oldukça stabil bir alternatif haline getiriyor.  Buna ek olarak Isomalt’ın nem tutmayan yapısı hamurun dokusunun olumlu yönde gelişmesine ve aynı zamanda raf ömrünün uzatılmasına yardımcı oluyor.

Gevreklik ve Çıtır Çıtırlık


Isomalt ST ürünü düşük çözünürlüğü sayesinde gıda üreticilerine şeker kullanılarak yaptıkları benzer ürünlerden daha gevrek ve şeker içermeyen bisküviler üretme olanağını sunuyor. Isomalt ST, sert unlu mamullerde kullanılabilirken Isomalt GS ürünü aynı teknolojik faydaları yumuşak unlu mamuller için sunabiliyor.

Başarının sırrı


Tim Van der Schraelen Beneo’nun gıda ve içecek üreticilerine birden fazla teknolojik, besinsel ve sağlık faydalarına sahip doğal kaynaklı bileşenler sağlamak üzerine faaliyet gösterdiğini vurgulayarak, şirketin tüm hammaddeleri için sağlam bilimsel temeller yaratma yolundaki deneyimlerini kapsamlı tüketici araştırmalarıyla da desteklediğini belirtti. Schraelen, ayrıca “Beneo, sadece müşterilerinin ihtiyaç duyabilecekleri bilimsel ve teknolojik verileri değil, aynı zamanda en son tüketici ihtiyaçlarını ve isteklerini de sahip olmasını sağlamak için bu araştırmaları pazarlarında düzenli olarak gerçekleştiriyor. Kısa bir süre önce Beneo-Enstitüsü oluşumu ile müşterilerin prebiyotikler, şeker alternatifleri, pirinç türevleri ve buğday gluteni ile ilgili beslenme bilimi, beyanlar hakkında tavsiyeler ve yasal düzenlemeler konularındaki en yeni araştırmalara erişimini sağlıyor“ dedi.