Urfalı Mancı, sadeyağıyla 146 yıldır tatlıcıların vazgeçilmezi

Urfa yağını Mancı Gıda, 146 yıldır müşterilerine aynı kalitede sunmaya devam ediyor.

Berrin Sesli-Gaziantep


Tatlıcıların olmazsa olmaz malzemesi sadeyağı daha çok bilinen adıyla Urfa yağını Mancı Gıda, 146 yıldır müşterilerine aynı kalitede sunmaya devam ediyor. Mancı markasıyla sadeyağda belli bir bilinirliği yakalayan firma son bir yıldır ürün çeşitliliğine giderek incir, nar ekşisi, üzüm ve keçiboynuzu pekmezinde test üretimine başladı.

Türkiye geneli satış gerçekleştirdiklerini ifade eden Mancı Gıda Sade Yağ Ltd. Şti. Genel Müdürü Nurettin Mancı, “1871 yılından bu yana dört kuşaktır en iyi bildiğimiz işi yani sadeyağ işini yapıyoruz. Baklavacıların ve künefecilerin kullandıkları en önemli malzemeyi Şanlıurfa’nın Harran Bölgesindeki anlaştığımız köylerdeki üreticilerden temin ediyoruz. Yıllardır müşterilerimizin firmamızı tercih etme nedenlerinden biri 146 yıldır kalitemizi korumamızdır. Ağırlıklı olarak tatlıcılarla çalışıyoruz ama bazı yemeklerde de sadeyağ tercih ediliyor. Üretim tesisimiz Kadıkendi Köyü İmalatçılar Sitesinde. 640 metrekarelik toplam üretim alanımızın 350 metrekarelik kısmı kapalı alan. Yıllık yaklaşık 30 tonluk üretim gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin her yerinden müşterilerimiz var. urfasadeyagi.com adresi üzerinden de online satışlar gerçekleştiriyoruz. Bir yıldır da Mancı markasıyla incir, nar, üzüm ve keçiboynuzu pekmezi üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ambalaj sektörüne yatırım yaptıklarına dikkat çeken Mancı, “Ürünlerimizi teneke ambalajlarda müşterilerimize sunuyoruz. Ancak artık cam ambalajlarda sunum gerçekleştirmek için yeni bir yatırım kararı aldık. Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ürünlerimizi teneke ambalajın dışında cam ambalajlarda müşterilerimize sunacağız. Şu anda ürünümüzü 1-2-5 ve 18 kilogramlık olarak paketliyoruz. Cam ambalajlarda ürünlerimizi 250 gramdan başlamak üzere 19 kilograma kadar paketleyebileceğiz. Ürünlerimiz bu yeni ambalajlarla market raflarında da yer alacak. Şu anda ihracat yapmıyoruz ama önümüzdeki dönemlerde bu yönde de araştırmalarımız olacak” diye konuştu.

Sadeyağda cam ambalajlama tesisini kurduktan sonra 30 ton/yıl olan kapasitelerini yaklaşık 1.5 yıl sonra 60 ton/yıla çıkaracaklarını aktaran Mancı, “Yeni ürünlerimiz; nar ekşisi, incir, üzüm ve keçi boynuzu pekmezi imalatına son bir yıldır başladık. Şu anda pazar araştırması yapıyoruz. Bu ürünlerin doğallığı konusunda halktan, müşterilerden gelen talep ve onaydan sonra bu ürünlerde seri üretime geçeceğiz. 144 yıllık bir markamız var. Yeni ürünlerde de istediğimiz doğallığı ve kaliteyi yakaladıktan sonra seri üretime geçeceğiz” diyen Mancı, Urfa yağı yöresel bir ürün. Bu ürünü, dünyanın belli bölgelerinde tanıtarak markamızı ulusala taşımayı planlıyoruz. Irak ve Arap ülkeleri gibi en yakın pazarlardan başlayacağız. Öncelikli olarak yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılarak ürünlerimizi tanıtarak marka bilinilirliğimizi artıracağız” diyerek sözlerini tamamladı.