Vardarcı Makine, Rusya, Ukrayna ve İran pazarlarında gücünü artıracak

Yarım asırdan fazla süredir bitkisel yağ makine ve ekipmanları üreten, komple tesis kuran Vardarcı Makine, son dönemde bir yandan pazar yelpazesini genişletirken, diğer yandan da Ar-Ge çalışmalarıyla ürünlerinin verimliliklerini artırıyor.

Ahmet Usman / İzmir

Ürettiği yağlı tohum işleme makineleri dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan Vardarcı Makine, önümüzdeki dönemde Rusya, Ukrayna, İran ve Türk Cumhuriyetleri pazarlarındaki gücünü artırmayı hedefliyor.

Vardarcı Makine Sanayi’nin 1950’li yıllarda Şükrü Vardarcı tarafından kurulduğunu dile getiren Dış Ticaret Müdürü Gülser Vardarcı Kacar, “O günden bu yana Türkiye’nin her yöresinde bitkisel yağ fabrikalarının kurulmasına öncülük ettik, bu konuda gereken makine ve ekipmanların üretimini yaptık. Yönetime ailenin ikinci neslinin katılmasıyla ürün yelpazesini genişlettik. 1994 yılında da yurtdışına açılmaya başladık. Halen pamuk çekirdeği, ayçiçeği, kanola, susam, soya gibi yağlı tohumları işleyen, bunların yağlarını çıkaran, temizleyen makineler ve ekipmanlar üretiyoruz” diye konuştu.
Makine üretimi yanında anahtar teslimi bitkisel yağ tesisleri de kurduklarını vurgulayan Vardarcı Kacar, “2004 yılında Alman ortaklı Keller & Vardarcı Industries firmasını kurduk. Bu sayede uluslararası piyasada daha da aktif olduk. Vardarcı Makine olarak 12 ülkede büyük kapasiteli bitkisel yağ tesisleri kurduk. Makine satışında ise dünyada neredeyse girmediğimiz ülke yok. Sektörümüzde Türkiye’de pek çok ilke imza attık. İmal ettiğimiz 210 testereli pamuk çekirdeğini işleyen linter makinesi dünyada en yüksek kapasiteli ilk linter makinesi. Yağlı tohumların soğuk işlenebilmesini sağlayan ve farklı üretim kapasitelerine uygun cold-pressing (soğuk yağ presi) sistemine Türkiye’de öncülük ettik” dedi.
Şu an Ege Serbest Bölgesi ve İTOB OSB’de iki tesislerinin bulunduğunu anlatan Vardarcı Kacar, “Ayrıca kardeş kuruluşumuz Keller & Vardarcı’nın da Ege Serbest Bölgesi’nde bir tesisi yer alıyor. Burada ürettiğimiz makine ve ekipmanların yaklaşık yüzde 80’ini yurtdışına satıyoruz. Suriye, Irak, Almanya, Azerbaycan, Türkmenistan, Brezilya ve bazı Afrika ülkelerinde projelendirmesinden montajına kadar büyük kapasiteli anahtar teslim tesisler kurduk. Soğuk sıkım yağ preslerimiz Japonya’dan Avustralya’ya kadar her yerde kullanılıyor. Önümüzdeki dönemde hedefimiz şimdiye kadar çok aktif olmadığımız Rusya, Ukrayna, İran’da etkinliğimizi artırmak. Afrika ülkeleri ve Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika’daki projelerimizi de yaygınlaştırmak istiyoruz. Ailenin 3. kuşak temsilcileri olarak firmamızın büyüyüp gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.
Son yıllarda dünyada savaşlar, toplumsal olaylar ve terör eylemlerinin artmasına rağmen bitkisel yağ sektöründen gelen taleplerin azalmadığını ifade eden Gülser Vardarcı Kacar, “Bu durum bizim işlerimize de olumlu yansıyor. Biz de gerek pazarlama, gerekse üretimde günün koşullarına göre kendimizi yeniliyoruz. Son dönemde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdik. Çünkü sektör her geçen gün daha verimli, daha az enerji harcayan makine ve ekipmanlar talep ediyor. Rekabet şartları her geçen gün ağırlaşıyor, kâr marjları düşüyor. Biz de hem kendi mühendislerimiz, hem de ortağımız olan Alman firmanın mühendisleriyle verimliliği yüksek, kaliteli ürün ortaya koyan, üretici dostu makineler ve teknolojiler geliştiriyoruz” dedi.
Yabancı hayranlığının pek çok sektörde olduğu gibi bitkisel yağ konusunda da zaman zaman karşılarına çıktığına dikkat çeken Vardarcı Kacar, “Dünyada kalite dendiğinde ilk akla gelen ülke olan Almanlar bile üretim gücümüz ve kalitemizi görerek bizle ortaklık kurdular ama zaman zaman sadece menşeine bakarak karar veren yatırımcılar görmek bizi üzüyor. Türk makine sektörü dünyada artık çok önemli bir noktaya geldi. Biz de sektörümüzde gerek deneyimimiz, gerekse üretim ve teknik kapasitemizle önemli bir noktadayız. Müşteriye özel makine ve tesisler hazırlıyoruz.”