Yaz alerjileri

Yaz aylarında en çok görülen alerjilerin polen alerjisi, alerjik astım, sivrisinek arı sokmalarının alerjik reaksiyonları, güneş alerjisi, oral alerji sendromu olduğunu söyleyen Diyetisyen Emre Uzun, yaz aylarında alerjilere karşı beslenme önerilerinde bulundu.


Büşra Sözen

Alerjinin genel anlamda aynı miktar ve koşullarda başka kişiler için zararsız olan farklı yabancı maddelere karşı, bazı kişilerin aşırı duyarlılık göstermesi olduğunu söyleyen Diyetisyen Emre Uzun, “Alerjik tepkilerimizin sorumlusu, bağışıklık sistemimizdir. Virüslere karşı geliştirdiği saldırı yöntemlerinin benzerlerini bazı maddelere, örneğin; polenlere, tozlara, kimyasallara veya gıdalara karşı da oluşturup vücudumuzu korumaya çalışır” dedi. En yaygın olarak görülen alerjinin polen alerjisi olduğunu ifade eden Uzun, polene maruz kalan insanlarda hapşurma, gözlerde kızarıklık, bağ ağrısı, burun akıntısı gibi semptonların görülebileceğini belirtti. Alerjik astımı ile ilgili ise Uzun, “Çeşitli mikrobik ajanlar(küf gibi) veya toksinlere karşı vücudun ve solunum yollarının göstermiş olduğu kronik iltihabi bir reaksiyondur” dedi. Dişi sivrisineklerin, sivrisinek alerjisine neden olduğunu söyleyen Diyetisyen Emre Uzun, “Dişi sivrisineklerin insanlarda alerji yapmalarının sebebi dişi sivrisineklerin yumurtalarını beselemek için insanlardan emdiği kandan dolayıdır. Çünkü ağızlarında bulunan salyalar emme sırasında kişi vücudu ile temas etmekte ve alerjiye sebep olmaktadırlar” diye konuştu.

Yaz aylarında bir diğer alerji türü olan güneş alerjisi ile ilgili olarak bilgi veren Uzun, bu alerji türünün kızarılık, yanma ve su toplama şeklinde belirtileri olacağını söyledi. Oral alerji sendromu hakkında da konuşan Uzun, şu sözleri söyledi: “Oral allerji sendromu (OAS), duyarlı olunan besinin yemek borusunun üstü gırtlağın altına teması sonucu hafif yutmada zorluk, geniz akıntısı gibi belirtilerden, ciddi sistemik reaksiyonlara kadar değişen çeşitli semptomlardan meydana gelmektedir.” Yaz aylarında çocuklarda ishal hastalığının görüldüğünü söyleyen Emre Uzun, “Eğer çocuğunuz ishal olursa posa içeriği yüksek besinler yerine sıvı içeriği yüksek gıdalar daha çok tercih edilmelidir. Çünkü sıcak, nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır. Serinletici içecekler(taze sıkılmış meyve suyu,ayran soda…) ve su içeriği yüksek meyveler vücudun serinlemesine yardımcı olur. Mutlaka sebze, meyve veya taze sıkılmış meyve suyu tüketilmelidir” diye konuştu. Yaz aylarında alerjilerden korunmak için önerilerde bulunan Emre Uzun sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevsim meyve ve sebzelerinin; aynı zamanda protein kaynağı olan yumurta, tavuk, kırmızı et gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Hazır gıdalar, işlem görmüş besinler, şeker ve kızartılmış yiyecekler alerji semptomlarını tetikleyebilir. Günde 8-10 bardak su tüketimine dikkat edilmelidir. Su vücuttan yabancı toksinlerin atımına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve kendinizi daha dinç hissetmek için C vitamini, E vitamini, B grubu vitaminlerinden yararlanabilirsiniz. Antioksidan kaynağı ve kas sağlığı için önemli olan; yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar, fındık, ceviz, badem gibi E vitamini kaynaklarını tüketebilirsiniz.”

Diyetisyen Emre Uzun alerjiyi tetikleyen besinleri şu şekilde sıraladı:

1) Çikolata: Kakao, kahve ile aynı yapıya sahiptir ve yüksek oranda kafein içerir. Kafein uyarıcı bir maddedir ve midede asit salgısını artırarak reflüye neden olmaktadır.

2) Margarin: Zeytinyağı ve fındık yağında bol bulunan omega 3'ün alerjiyi önleyici etkileri vardır. Margarin gibi bitkisel katı yağlarda yüksek oranda bulunan omega 6 ise alerjiyi artırmaktadır.

3) Kızartmalar ve cips: Yüksek oranda yağ ve kalori içeren kızartılmış gıdaları fazla tüketen bir çocuk kilo almaya yatkın olur. Şişman olmak çocuklarda astımın ortaya çıkışını iki kat arttırmaktadır.

4) Salça: Katkısız olsalar bile fazla miktarda domates ve salçalı yemeklerle beslenmek solunum yolunda mide asidine bağlı hasar oluşturur. Reaktif havayolu diye adlandırılan ve astımın habercisi kabul edilen duruma yol açabilmektedir.

5) Mayonez: Mayonez yüksek yağ içeriği nedeniyle hazmı geciktirir. Sessiz reflüsü olan alerjik astımlı çocuklarda bu besin bronşit ataklarına neden olur.

6) Bal: Birçok anne balın alerji ve astıma iyi geldiğini düşünüyor. Bu sebepten dolayı çocuklarına bal yediriyor. Balın içinde şifalı kabul edilen birçok madde olduğu bir gerçek ancak bal aynı zamanda mide için oldukça ağır ve hazmı zor bir gıdadır. Alerjik astımı olan çocuklara şifa niyetiyle kaşık kaşık bal yedirilmesi reflüye neden olabileceğinden sakıncalıdır.

7) Acı ve baharat: Sessiz reflüsü olan astımlı çocuklar için gizli tehlikedir. Kırmızıbiber ve biberli yemekler, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünleri çocuklarda alerji ve astımın alevlenmesine neden olur.

8) Kola ve gazlı içecekler: Son zamanlarda çocukarın beslenmesinde fazlasıyla yer tuttuğu gözlenen kolalı ve gazlı içecekler reflü ve alerjik bronşit/astım ataklarına neden olur.

9) Buzlu çay kahve: Mide asit salgısını artırdığı bilinen bu gıdalar bir süre sonra reflü atakları yaparak alerjik bronşit alevlenmelerine sebebiyet vermektedir.

10) Çiğ sarımsak ve soğan: Midede asit salgısını artırdığı ve alerjik astımı tetiklediği bilinen başlıca gıdalardandır.

11) Şerbetli tatlılar: Baklava, şöbiyet, tulumba tatlısı gibi ağır tatlılar içerdiği katı yağlar ve margarinden dolayı, sık ve fazla miktarda tüketildiğinde çocuklarda sessiz reflüye yol açar ve alerjik bronşit/astımı tetiklemektedir.