Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti: Dondurma

Yeşilköy Roma Dondurmacısı Sahibi Zekeriya Vardar, dondurmanın kemiklere faydalı olduğunu ve çocukların büyümesine yardımcı olduğunu söyledi. Golf Dondurma Genel Müdürü Ethem Yavuzer ise dondurmada A, D ve E vitaminlerinin bulunduğunu belirtti.

Büşra Sözen 

Dondurma yaz aylarında özellikle çocukların çok sevdiği bir serinletici. Anneler her ne kadar bu lezzetten endişe etse de dondurmanın sağlığa faydaları bulunuyor. Yeşilköy Roma Dondurmacısı Sahibi Zekeriya Vardar, dondurmanın kemiklere faydalı olduğunu ve çocukların büyümesine yardımcı olduğunu söyledi. Golf Dondurma Genel Müdürü Ethem Yavuzer ise dondurmada A, D ve E vitaminlerinin bulunduğunu belirtti.

Dondurma kemiklere faydalı

Dondurmanın yalnız yazın değil 4 mevsim yenilebilen, yenilmesi gereken hafif ve faydalı bir tatlı olduğunu söyleyen Yeşilköy Roma Dondurmacısı Sahibi Zekeriya Vardar, “Nasıl ki sütlaç, muhallebi, kola, gazoz her zaman yaz veya kış soğuk tüketiliyorsa dondurma da kışın rahatlıkla yenilebilir. Dondurma insanların zannettiği gibi hasta etmez, dondurmanın içinde eğer buz varsa o buzlar hasta eder, o yüzden dondurmayı bildiğimiz ve güvendiğimiz firmalardan almamız gerekir” diye konuştu. Dondurmanın kemiklere çok faydalı olduğunu çocukların büyümesine yardımcı ve hafif olduğundan dolayı mideye rahatsızlık vermediğini söyleyen Vardar, “ Dondurmanın içinde ana malzeme olarak süt, şeker, salep ve vanilya var. Dondurmayı hangi çeşit yapacaksanız içine çikolata, antep fıstığı, damla sakızı veya istediğiniz malzemeyi ekleyerek yapabilirsiniz” dedi. Vardar, meyveli dondurmalarda süt kullanmadıklarını su, şeker, vanilya, salep ve meyve kullandıklarını söyledi. Vardar, geçmişten günümüze dondurma sektörü ile ilgili şu sözleri söyledi: “Geçmişten günümüze dondurma sektöründe temelde büyük değişiklikler yok. Yalnız son yıllarda hazır dondurma malzemeleri dondurmacılığı cazip hale getirdiyse de bilen bilmeyen herkesin bu işe girmesini teşvik etmiştir. Bizim gibi klasik tarz ve çeşitlerde dondurmacılar sektördeki yerini korumaya çalışmaktadır.”

Dondurma pazarı gittikçe büyüyor

60'ın üzerinde dondurma çeşitlerinin olduğunu ve son yıllarda ürünlerinin arasına şekersiz ve vegan dondurmayı eklediklerini belirten Mado Genel Koordinatörü Mehmet Yılmazoğlu, “Şekersiz dondurmalarda meyvelerin kendi şekeri ve bal dışında herhangi bir tatlandırıcı kullanılmamakta olup vegan dondurmalarımız hayvansal besin içermediği için kuruyemiş sütlerinden üretilmektedir” dedi. Dondurmalarında katkı maddesi olmadığına dikkat çeken Yılmazoğlu, “Yapım aşamasında yüzde 100 doğal, taze meyveler süt ve salep kullanıyoruz. Bu nedenle mevsim şartları, çevresel koşullar ve meyvelerin doğasından kaynaklı; zaman zaman renk ve lezzet farklılıkları olabiliyor. Bu farklılıklar dondurmalarımızın doğal olduğunun göstergesidir. Kullanılan sütler çeşitli analizler yapıldıktan sonra üretime alınıyor, sütler bölgenin hayvanlarından günlük olarak toplanıyor” diye ekledi. Yılmazoğlu sözleri şöyle sürdürdü: “Dondurma pazarı ülkemizde gittikçe büyüyen bir trend gösteriyor. Pazardaki marka çeşitliliğinin olması sektörün büyümesi ve dondurma tüketme alışkanlığının artması açısından sevindiricidir. Kişi başı tüketim miktarı 3,5 litre civarında olduğu tahmin ediliyor.”

Enerjisi yüksek bir besin

“Dondurma, yaz-kış güvenle yenilebilecek sağlıklı bir yiyecektir. Daha ziyade yaz aylarında tüketimi artsa da yaz-kış demeden dört mevsim boyunca tüketebileceğiniz dondurmalar, protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum gibi mineraller barındırmasıyla iyi bir tatlı alternatifidir” diyen Golf Dondurma Genel Müdürü Ethem Yavuzer, dondurmanın içeriğindeki protein ve kalsiyum itibariyle enerjisi yüksek bir besin olduğunu söyledi. Hijyenik koşullarda üretilen dondurmanın boğazda ağrı, ateşlenme vb. sorunlara yol açmasının mümkün olmadığını ifade eden Yavuzer, “Uzmanlara göre, dondurmanın boğazınızda tahribat yapması için ağız içi ortamının da sıfır derecenin altında olması gerekir. Dondurmanın ağzınızda ısısı anında +4 ila +8 derece arasına yükselir” dedi. Yavuzer sözlerine şu şekilde devam etti: “Geçmişten günümüze yalnızca yaz yiyeceği olarak bakılan dondurmanın tüketimi son yıllarda kış aylarında da devam ediyor. Özellikle bilim insanlarının kış aylarında kalsiyumun az alınması nedeniyle çeşitli hastalıkların ortaya çıktığını belirterek, kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengin olan dondurmanın kışın da tüketilmesini önermeleri bu gelişmede büyük pay sahibi.”

Dondurmanın sırrı kullanılan malzemede

Dondurmanın kalsiyum, fosfor ve vitaminler bakımından zengin olduğunu söyleyen Özsüt Ar-Ge Şefi Göksal Yıldız, “Külahtaki dondurmayı ısırmak yerine yalayarak tüketmek, kaşıkla yenilen kup dondurmaları ise direkt yutmadan ağızda birkaç saniye bekletmek, yemek borusu ve midede anlık sıcaklık değişiminden kaynaklanan olası rahatsızlıkların önüne geçiyor” dedi. 19 çeşit dondurmalarının olduğunu söyleyen Yıldız, dondurmanın sırrının kullanılan malzemelerde saklı olduğunu belirtti. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Dondurmanın geçmişi Anadolu topraklarında çok eskiye dayanıyor. Araştırmalar, 17. yüzyılda kar ve üzüm suyunun karıştırılmasıyla hazırlanan buzlu tatlılar olduğunu gösteriyor. Çok sevilen bu lezzet aradan geçen yüzyıllar boyunca farklı tatlarla bir araya gelerek bugünkü formuna kavuşmaya başladı. Daha yakın tarihlere baktığımızda da, dondurma denildiğinde aklımıza çikolata – kaymak ikilisi ve fıstıklı, çilekli, limonlu gibi birkaç çeşit gelirdi. Bugünse sevdiğimiz birçok lezzeti dondurma formunda misafirlerimizle buluşturan bilgi ve birikime sahibiz."

  
Özsüt Çilek Sorbe (2 kişilik)
Malzemeler:
300 g çilek
80 g (1 paket) hayvansal krema
1 çorba kaşığı bal
½ çay kaşığı sıvı vanilya
10 g çekilmiş Antep fıstığı (İsteğe bağlı)

Yapılışı:
Çilekler temizlenip ayıklandıktan sonra dondurucuda bekletilerek dondurulur.
Dondurulmuş çilekler blender’ın haznesine alınır.
Üstüne krema, bal ve vanilya ilave edilir.
Blender’ın hızlı devir ayarında çilekler parçalanır. Homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırma işlemi sürdürülür. Sorbe kıvamına gelen ürün kaselere alınır ve isteğe göre çekilmiş Antep fıstığı serpilerek servis edilir.
Afiyet olsun.