Yeni başlayanlar için kanatlı yetiştiriciliği...

Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Olfaz, kanatlı yetiştiricilerinin nelere dikkat etmesi, nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlattı.

Özlem Erol

Üretim süresinin kısa olması,iş gücününün diğer tarımsal üretimlere göre daha düşük olması, daha az alanda, daha az maliyetle yapılabilmesi kanatlı yetiştiriciliğini cazip kılıyor. Son yıllarda devlet tarafından verilen hibe ve destekler, bankaların sağladığı kredilerle birlikte bir çok kişi sektöre girişimci olarak adım attı.
Kanatlı yetiştiriciği için gerekli altyapı, izlenmesi gereken yol ve dikkat edilmesi gerekenleri, işin uzmanına sorduk. Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Olfaz, kanatlı yetiştiricilerinin nelere dikkat etmesi, nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlattı.

Doç. Dr. Mustafa Olfaz, kanatlı yetiştirciliği yapacak kişilerin öncelikle uygun bir yer bulması ve bu yerin uygun olup olmadığını uzmanlara danışması gerektiğini belirtti. Yerleşim yerlerine çok uzak elektrik ve suyun olmadığı yerlerin tercih edilmemesi gerektiğinin altını çizen Olfaz, kurulacak çiftlikle şehir arasında yoğun bir gidiş geliş trafiğinin masraflı olabileceğini ifade etti.
Kanatlı yetiştiriciliğine başlarken masrafların iyi ayarlanması gerektiğini vurgulayan Olfaz,” Yatırımcının öncelikle, bu iş için yatırmayı düşündüğü para ne kadar onu ortaya koyması lazım. Sermaye miktarına göre alınacak tavuk sayısı ayarlanmalıdır. Tavuk sayısı belirlenirken; tavuklar yumurtaya gelinceye kadarki yem masrafları da dikkate alınmalıdır. Yüksek verim alabilmek için mutlaka bir uzmandan destek alınmalı, uzmandan alınan bilgiler düzenli olarak yerine getirilmelidir” diye konuştu.

Kümes olarak da; öncelikle var olan tavuk bırakılabilecek binaların değerlendirilmesi gerektiğini belirten Mustafa Olfaz şöyle dedi: “Hiçbir bina yoksa o zaman yeni bir kümes planlanmalıdır. Kümes alanı hesaplanırken 1 m2 kapalı alan için 7-8 tavuk olacak şekilde planlanmalıdır. Kümeslerde açılır kapanır pencereler olmalıdır. Çatıda havalandırma bacaları en az iki adet bulunmalıdır. Büyük kümeslerde havalandırma fanı konulmalıdır. Kümesler sandviç panelden, tuğladan veya yalıtımlı çadırdan yapılabilir. Yalıtımlı çadır dışındaki malzemelerden yapılan kümesler ideal bir yetiştiricilik için önemlidir. Yumurta satışı için bir pazar araştırması yapılmalıdır. Öncelikle çiftlikten direkt satış planlanmalı, artan ürünler dış pazarlara sevkedilmelidir. Manavlar, marketler, bakkallar ve pazarcılardan oluşan bir müşteri kitlesi oluşturulmalıdır.”

Hastalıklara dikkat!

Kanatlılarda en sık rastlanan hastalıkların; üst solunum yolu enfeksiyonu, koriza, koli enfeksiyonları, kanlı ishal, veba, bit sorunu olduğunu söyleyen Olfaz, bu hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Mutlaka iyi bir havalandırma, kuru bir zemin, iki ayda bir koruyucu veba aşılaması, kesinlikle mevcut sürü içine farklı bir hayvan katılmaması, kümes içine yabancı kişiler, kullanılmış ekipman, viol sokulmaması, suluk ve yemliklerin dezenfeksiyonu, girişlere mutlaka dezenfektan konulması, kış ve yaz aylarında optimum havalandırma koşullarına uyulması, belirli aralıklarla gece bit kontrolünün sağlanması, küflü ve ıslak yemlerin kesinlikle verilmemesi, kümesteki hayvanlarda bir anormallik görüldüğünde ( yem ve su tüketimi aniden azaldığında)ve bir hastalık belirtisi görüldüğünde uzman bir veteriner hekime müracaat edilmelidir.

Gezen tavukların havaların iyi olduğu günlerde mutlaka dışarı temiz havaya çıkmaları sağlanması gerektiğini belirten Olfaz, “Ayrı bir arazide mutlaka bir yonca otu üretimi yapılarak yeşil olarak günlük tüketim sağlanmalı, hayvanların gezinti alanlarının etrafı mutlaka çitle çevrilmeli, gezinti alanının içinde mümkün olduğunca su birikintilerine müsaade edilmemeli, gezinti alanında içme suyu bulunmalı, ayrıca kümese yakın bir yere kum veya kalın mermer tozu dökülerek grit ihtiyacı karşılanmalıdır” dedi.

Gezen tavuk mu? Kümes tavuğu mu?

Son yıllarda serbest gezen tavuk terimi oldukça gündemde. Kümeste yetişen tavuk ile merada yetişen tavuk arasındaki farkı sorduğumuz Mustafa Olfaz bu farklılıkları şöyle sıraladı: “Kafeste yetişenle merada otlayan tavukların verdikleri yumurtanın kalitesi bakımından fark vardır. Kafeste yetişen tavukların güneşi, yeşil otları, solucanları, böcekleri görme ve yeme şansı yoktur. Bu da gezen tavuklardan elde edilen yumurtaların sarısının daha koyu olmasını, lezzetinin daha güzel olmasını sağlamaktadır. Bu farkı en güzel çocuklar anlamaktadır. Gezen tavuk yumurtası yiyen çocuklar ertesi sabah yine aynı yumurtadan istemektedirler. Ancak gezen tavukların yumurta verimi kafeste yetişenler kadar yüksek olmamaktadır. Gezen tavuk yetiştirenler bu verim düşüklüğüne razı olmak zorundadırlar.”