Yeni Nesil Kahvaltı Süt ve Süt Ürünleri

Hızlı ve yoğun yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekte, bu durum da daha pratik tüketeceğimiz besinlere bizi yönlendirmektedir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı için bu besin alternatiflerini, süt ve süt ürünleri oluşturmaya başlamıştır.

Aslı Kocakuşakoğlu Doğru

Süt Ürünleri Ar-Ge Şefi/ Aromsa

Bir bardak süt içtiğimizde vücudumuza 8 gram protein almış oluruz. Protein bağışıklık sistemimiz, kemik ve kas sağlığımız için oldukça önemlidir. Süt, proteinin yanında potasyum, kalsiyum gibi minerallerce zengin olmak ile birlikte, A, D ve E vitaminleri için de önemli bir kaynaktır. Besleyici özelliği oldukça yüksek olan süt ile güne başlamak, gün içerisinde ihtiyacımız olan besinleri sabatan almamızı ve güne iyi bir başlangıç yapmamızı sağlar. Yapılan bazı araştırmalar, kahvaltıda yüksek proteinli bir süt ürünü tüketmenin, öğle yemeğinde iştahı azaltarak obeziteyi engellediğini ileri sürmektedir. Besin değeri ve tüketim kolaylığı olan süt ve süt ürünleri, yeni lezzetlerle birleştiğinde popüler bir öğün haline geliyor. Bu durum da yeni tatları ve inovatif yaklaşımları beraberinde getiriyor.

Çeşitli aromalar ile zenginleştirilmiş meyveli sütler, sindirim kolaylığı sağlayan fermente içecekler ve alternatif lezzetler ile çeşitlendirilmiş yoğurtlar, yoğurt bazlı smoothieler, quark yoğurt ve peynirler harika bir öğün alternatifi oluşturmaktadır. Aromsa olarak bu alternatifleri oluşturarak ürünleri zenginleştiriyor ve inovatif gücümüzü tecrübemiz ile birleştiriyoruz. Süt ve süt ürünlerine fonksiyonellik sağladığımız gibi, protein, vitamin ve minerallerce daha da zengin hale getiriyoruz. Sos ve aroma alternatifleri ile de bu fonksiyonelliği birleştirerek, tercih edilebilirliği yüksek ürün grupları oluşturuyoruz. Laktoz intoleransı olan tüketici kitlesi için, laktozsuz ürünler çalışıyoruz. Geleneksel peynir tadının yanında, özellikle çocuk ve genç tüketicileri hedeflediğimiz meyveli ve aromalı seçenekler geliştiriyor, yetişkin grup için de çeşnili kahvaltılık öneriler oluşturuyoruz.

Doğadan seçtiğimiz lezzetlerle oluşturduğumuz zengin kütüphanemizden, yani tat alternatifleri tasarlıyoruz. Ar-Ge Uygulama laboratuvarlarımızda, raflarda gördüğümüz son ürünlere en yakın deneme ürünleri elde ediyor, reçete ve proses oluşturarak, iş ortaklarımıza sürecin her aşamasında yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Yurt içi ve global pazar trendlerini yakından takip ediyor, proaktif ve inovatif öneriler sunuyoruz. Aromsa olarak, süt ve süt ürünleri labarotuvarındaki pilot tesislerimizde, iş ortaklarımıza birlikte çalışma olanağı sağlıyor ve yeni ürünün raflardaki yerini almasının heyecanına ortak oluyoruz. İnovatif yaklaşımlarımız ile iş ortaklarımızın güçlü partneri ve çözüm ortağı olmakla gurur duyuyoruz.