Yerel tohumlar koruma altına alınıyor

Bakan Çelik, "Türkiye'de ne kadar yerel tohumumuz varsa bunların tümünü alacağız, toplayacağız bunları kimliklendireceğiz ve ticarete konu olmasını sağlayacağız" dedi

İzmir Kemalpaşa ilçesinde düzenlenen Yerel Tohumlar Buluşmasında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, etkinliğin önümüzdeki yıllarda devam edeceğini belirtti. Bakan Çelik, "Türkiye'de ne kadar yerel tohumumuz varsa bunların tümünü alacağız, toplayacağız bunları kimliklendireceğiz ve ticarete konu olmasını sağlayacağız. Toplandı, TİGEM'in bünyesine aldık bunları, gözden geçirildi, kimliklendirildi, sonra da yerel tohum olarak talep eden vatandaşlara güven içerisinde verilecek. O güzel lezzette, tatta, kokudaki salatalıklar, domatesler, meyveler, sebzeler tekrar gün yüzüne gelecek." dedi.

Çelik, Kemalpaşa ilçesi Park Orman'da düzenlenen 1. Yerel Tohum Buluşması'nda, tarımın, insanları doyurmanın ötesinde aktif dış politika enstrümanı olarak stratejik öneme sahip sektör olduğunu söyledi.
Dünyada 800 milyon aç insanın bulunduğunu, 39 ülkede gıdaya ve 80 ülkede ise suya erişim sorununun olduğunu aktaran Çelik, diğer taraftan ise 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğine dikkati çekti. Çelik, dünyanın en zengin yüzde 20'lik kesiminin, üretilen gıdaların yüzde 76'sını tükettiğini vurguladı.