Yeşil çayın bir faydası daha ortaya çıktı

Yeşil çayın sağlık üzerindeki olumlu etkilileri saymakla bitmiyor. İyi bir antioksidan olduğu bilinen yeşil çayın, antioksidan etkisinin yanında teanin etkilerinin de öne çıktığını belirten Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, günde 4-5 kupa yeşil çay içilmesiyle antioksidan alınabildiğini ve kalp-damar sistemine pozitif etki sağlanabildiğini belirtti.Sezik, yeşil çayın içerdiği teanin maddesinin de öğrenme, hatırlama, kaygı bozukluğunu giderme üzerinde pozitif etkilerinin olduğunu ifade etti.

Ekrem Sezik, yeşil çayın taşıdığı önemli maddelere de dikkat çekti. Sezik, yeşil çay kateşinler, flavonoller gibi değişik polifenol yapısındaki maddelerin yanında kafein ve teanin adlı bir amino asit vb. maddeleri taşıyor. Yeşil çayın sağlık için yararlı kullanımı, bu maddelerin müşterek etkilerinden dolayıdır. Yeşil çayda, kafein yüzde 2-4, teanin yüzde 1-2, antioksidan etkiyi sağlayan kateşinler ise yüzde 20-25 gibi yüksek oranda bulunmaktadır.”diye konuştu.

Yeşil çay, hem keyifli hem sağlıklı
 
Prof. Dr. Ekrem Sezik, yeşil çayın sahip olduğu teanin etkisi üzerinde önemle durarak, şunları söylüyor:
“Teanin ile ilgili son yıllarda, deney hayvanları ve insanlar üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır. Yeşil çay üzerinde yapılan diğer çalışmaların önemli bir kısmının, devamlı yeşil çay içilen Uzak Doğu ülkelerinde yapılmış epidemik çalışmalar olduğunu ifade eden Ekrem Sezik, bu araştırmalardan çıkan sonuçların ana hatlarını da paylaşıyor:
 
“Günde 4 -5 kupa yeşil çay içilmesi halinde,
 
1. Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azalmış,
2. Kişilerin total kolesterol oranı yeşil çay içmeyenlere göre yüzde 11 civarında düşük çıkmış,
3. Antioksidan etkiden dolayı, kolon, göğüs, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağladığı tespit edilmiş.”
 
Günde 4-5 kupa yeşil çay içilmesiyle kalp-damar sistemine pozitif etkiler yanında iyi ve ucuz bir antioksidan etki sağlanabileceğini söyleyen Ekrem Sezik, teaninin öğrenme, hatırlama üzerine olan pozitif etkilerinin yanında kaygı bozukluğu giderici etkilerinin altını çiziyor. Sezik sözlerini, “Yeşil çay içmenin çaydan keyif almanın yanında, sağlığa önemli yararlarının olduğunu söylemek gerekir” diyerek tamamlıyor.