HABERLER

“Zeytinyağı ihracatımız üçe katlandı”

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi, Torbalı'da tarımsal sanayinin gelişmesinde etkili ürünlerin başında gelen zeytin ve zeytinyağı için düzenlenen Torbalı Geleneksel Zeytinyağı ve Zeytin...

Nestlé Professional, yiyecek ve içecek çözümleriyle Sirha'da yerini aldı

Sirha İstanbul, 16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“1.5 milyar dolar ihracat hacmine ulaşabiliriz”

Türkiye üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu, milyarlarca insana yüzyıllardır doğal vitamin kaynağı olan; kuru meyve sektöründe muhteşem üçlü olarak tanımlanan çekirdeksiz kuru üzüm, kuru...

Ensar Endüstri, Gulfood Manufacturing Fuarı’na katıldı

Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri, Dubai’de düzenlenen ve bölgenin en önemli fuarları arasında yer alan Gulfood Manufacturing Fuarı’na katıldı.

“Çocuklara bulguru sevdirmeliyiz”

“Köftecik”, “Pilavcık” ve “Çorbacık”, 1 Ocak itibarıyla tüm Türkiye’de raflarda olacak.

Yumurtayı Zirveye taşıdık

Üretici, sanayici, tedarikçi, akademisyen, kamu otoriteleri, meslek ve sektör örgütleri, yabancı elçiliklerin temsilcileri, basın mensupları gibi çok geniş bir yelpazeden yaklaşık 900 kişinin...

Yaş üzüm ihracatı yüzde 66 artış gösterdi

Türkiye, 1 milyon 20 bin dekarlık sultani çekirdeksiz bağ alanlarında, yıllık 2 milyon 310 bin ton sultani çekirdeksiz üzüm üretimiyle dünya lideri konumunda.

Gros Mantar, yeni tesislerle istihdama katkı sağlamayı hedefliyor

Firma, ülkemizin 7 bölgesinde kültür mantarı yetiştirecek tesisleri hayata geçirerek yeni istihdam alanları açmayı hedefliyor.

Gül Meyve, pazar ağını genişletmek istiyor

200 dönümlük arazi üzerinde bu yıl 700 ton elma üretim kapasitesi bulunan firma, bu alandaki pazar payını artırmayı hedefliyor.

Her Enerji, ürettiği topraksız domates ile kapasitesini artırmayı hedefliyo

HER Enerji, 2013 yılında işletmelerinde farkındalık oluşturarak 10 bin metrekarelik alan üzerindeki domates seralarında modern ısıtmalı, topraksız tarım yapmaya başlar.