Açlık da tokluk kadar faydalı mı?

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler ya da kilo verme kaygısında olanlar genelde tükettikleri gıdaların kalori miktarlarına, lif oranlarına dikkat eder.


Nur Coşkun İstanbulluoğlu
İletişim Danışmanı

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir araştırmada sadece üç günlük orucun, yaşlılarda bile vücuttaki bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek bedenin dinçleşmesine katkı sağladığı tespit edilmiş. Güney Kaliforniya üniversitesindeki bilim adamları ise bu bulgunun bağışıklık sistemi zarar görmüş hastalarda da özel fayda sağlayacağını öne sürüyor. Tabii bu bulguların daha kapsamlı deneylerle ispata muhtaç olduğunu söyleyen uzmanlar da yok değil. Ancak, özellikle bağışıklık sistemleri yaşlılık nedeniyle zayıflamış ve basit hastalıklara karşı bile dirençsiz kalmış yaşlılarda orucun faydalı olduğu kanısı uluslararası tıp çevrelerinde de güçleniyor.


Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler ya da kilo verme kaygısında olanlar genelde tükettikleri gıdaların kalori miktarlarına, lif oranlarına dikkat eder. Ülkemizdeki tüketicilerin her geçen gün, gıda ürünlerini alırken daha bilinçli hareket ettiğini araştırmalar da gösteriyor.

Az şeker çok sağlık

FMCG Gurus 2016 raporundan Türkiye'ye ilişkin verilere göre tüketici, kilo vermenin temel taktiğinin şeker azaltımı olduğunun bilincinde. Buna göre ülkemizde diyette olan veya daha önce diyet yapmayı denemiş her 10 tüketiciden 8'i şeker alımını kesmeye çalışıyor. Veriler ayrıca Türkiye’de tüketicilerin şekerin etkilerinin farkında olduğunu da gösteriyor: Sonuçlara göre tüketicilerin yüzde 80'den fazlası şekerin ve bunun sağlık üzerindeki etkisinin farkında. Ayrıca, araştırmaya katılan tüketicilerin yaklaşık yüzde 60'ı, alışveriş yaparken şeker içeriği için etiketleri kontrol ediyor. Genel olarak, meyveler, çikolata ve bisküviler en çok tercih edilen atıştırmalık ürünler. Ülkemizde her üç tüketiciden biri atıştırmalık ürünlerde lif görmek istiyor. Sıkı bir diyetle tüm lezzetli şeyleri hayatımızdan uzaklaştırmak genelde pek kabul görmüyor. Bunun yerine, aktif bir yaşam tarzı ve kararında gıda tüketimi daha iyi sonuçlar veriyor. Kaliteli gıda, daha küçük porsiyonlar ve daha sağlıklı gıda bileşenleri ise beslenmenin temel taşlarını oluşturuyor.

Obezite için tehlike çanları

Küresel bir sorun olan çocukluk çağı aşırı kilo ve obezite ile ilgili bazı ilginç ve dramatik veriler var. Avrupa'da 6 ila 9 yaş arasındaki her üç çocuktan biri aşırı kilolu veya obez. Kilolu 5 yaş altı çocuk sayısı 2016'da 41 milyon iken bu rakamın 2025'e kadar 70 milyona yükseleceği öngörülüyor. Bununla birlikte, kilo kontrolü ve kan şekeri yönetiminin birbiriyle ilişkili olduğu sıklıkla göz ardı ediliyor. Akıllı şeker çözümlerini tercih etmek, her yaşta fazla kilolarla baş etmenin en garanti yolu.
Şekeri azaltmak, lif oranı yüksek ürünleri soframızdan eksik etmemek, obezitenin önüne geçebilecek sağlıklı gıdalar tüketmek gibi düzenlemelerin vücudumuzun beslenme dengesine katkı sağladığı şüphesiz. Yıl boyunca dengeli beslenme ile beden sağlığımızı korumaya özen göstermenin yanı sıra, orucun beslenmedeki yerini de göz önünde bulundurmakta büyük yarar var. Üstelik manevi açıdan, ruhumuza iyi gelen yönü de tartışılmaz.

Aç kalarak gelen sağlık

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir araştırmada sadece üç günlük orucun, yaşlılarda bile vücuttaki bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek bedenin dinçleşmesine katkı sağladığı tespit edilmiş. Güney Kaliforniya üniversitesindeki bilim adamları ise bu bulgunun bağışıklık sistemi zarar görmüş hastalarda da özel fayda sağlayacağını öne sürüyor. Tabii bu bulguların daha kapsamlı deneylerle ispata muhtaç olduğunu söyleyen uzmanlar da yok değil. Ancak, özellikle bağışıklık sistemleri yaşlılık nedeniyle zayıflamış ve basit hastalıklara karşı bile dirençsiz kalmış yaşlılarda orucun faydalı olduğu kanısı uluslararası tıp çevrelerinde de güçleniyor. Gerontoloji ve biyolojik bilimler profösörü Walter Longo’ya göre, açlık, kök hücrelerdeki bir düğmeyi aktif hale getirerek vücudun bağışıklık sisteminin yenilenmesine ortam sağlıyor. Üç günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu tetikleyerek bağışıklık sisteminin tamamıyla yenilenmesine imkan veriyor.
Her bünyenin dengesi ve beslenme alışkanlıkları farklılık gösterse de orucun vücuda sağladığı dinginliği ve detoks etkisini hissedenlerin sayısı her geçen gün çoğalıyor.

Yazarın diğer yazıları