Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Amacımız doğrultusunda yaşamak...

Yaşam amacımıza, pusula dersek, bu pusula bizim yaşam süresinde yolumuzda kalmamızı ve içsel motivasyonumuzun sürekliliğini sağlar.

Yaptığınız iş sizi tatmin etmiyor mu?

İşe bir türlü odaklanamıyor musunuz?

Dikkatiniz sürekli dağılıyor mu?

Önünüzdeki işi zamanında bitiremiyor ve sürekli bahaneler mi üretiyorsunuz?

Çevrenizdeki her şey anlamsız geliyor ve farklı bir şeyler yapmak istiyorum ancak ne olduğunu bulamıyorum diyorsanız,

Üzülmeyin yalnız değilsiniz, hatta dünya üzerindeki % 98 içinde yer alıyorsunuz demektir.

Böyle olmasının sebebi ne olabilir?

Amaç eksikliği !

Evet doğru cevap amaç eksikliğidir.

Zira dünyaya gelirken yaşamda her birimizin var olmaya yönelik bir amacı vardır. Yaşam amacını ne kadar yakalayabilirsek o kadar yaşamımız anlamlı ve tatminkar geçer. Sıra dışı başarının sırrı da burada yatmaktadır.

Yaşam amacımıza, pusula dersek, bu pusula bizim yaşam süresinde yolumuzda kalmamızı ve içsel motivasyonumuzun sürekliliğini sağlar.

Amacı doğrultusunda yaşayan kişilerin ise göstergesi tatmin duygusu ve yaşamdan doyum almaktır.

Amaç içsel bir durumdur. Dışarıdan kimse bize amacımızı söyleyemez. Zira amacımızı güçlü yanlarımızı ve değerlerimizi göz önüne alarak yakalayabiliriz.

Amacımızda netleştikçe dışsal motivasyona ihtiyaç yoktur. Takdir veya sürekli onaylanma ihtiyacı içinde olmayız.

Amaçlar ve hedefler birbirine sıklıkla karıştırılır.

Hedefler, amacı gerçekleştirmek için planlanan eylemlerdir. Hedefler gerçekleştirilir ve hedefler gerçekleştirildiğinde yerine yeni hedefler koyulur.
Amaç ise bizler yaşadığımız süre boyunca bizimle birlikte var olurlar. Hiç bir zaman tam olarak tamamlanmazlar. Amaçlarımız doğrultusunda yaşarız. Amacın nihai noktası ise mutlu ve doyumlu yaşamaktır. Yaşantımızın her alanında amacımız doğrultusunda kendimizi geliştiririz.

Amacımızı yakalamak genellikle zorlu dönemlerde farkındalığımızı artırarak yakalayabileceğimiz bir durum olduğu gibi bazen de üzerinde çalışarak yaşam amacımızı bulabiliriz.

Örneklemek gerekirse, diyelim ki iş yaşamınızda kendiniz için önümüzdeki beş yıl içinde tepe yönetici olmak istiyorsunuz. Bu bir hedefken, tepe yönetici olmayı isteme sebebiniz ile nasıl bir tepe yönetici olacağınız ve nasıl bir iz, katkı, fayda sağlamak istemeniz amacınız olmaktadır. Her zaman bu amacınız doğrultusunda ekibinizi ve çalışanlarınızı geliştiren ve katkı sağlayan biri olarak kendi yöneticiliğinizi gerçekleştireceksiniz.

Tepe yönetici olmak için hedefleriniz ve planlarınızı yaparsınız. Ancak olma sebebi ve nasıl kısmı ise size amacınızı sürekli hatırlatarak yolda kalmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla engeller ve zorluklar, sizi bu yolda ilerlerken gelişim alanları olarak göreceğiniz durumlar olacaktır.

Size kendim için amacımı şöyle söyleyebilirim. “Her zaman, her alanda gelişen ve geliştiren olmak” çok kısa olarak net amaç tanımım budur.

Dolayısıyla bu amacım doğrultusunda hem işimde, hem de özel yaşamımda bunu göz önüne alarak yaşarım. Kararlarımı ve seçimlerimi bu yönde yaparım. Bu da bana sürekli öğrenme arzusu, merak duygusu, aktarma ihtiyacı ile paylaşımcı olmayı getiriyor.

Herkes kendi amacını netleştirip bu yönde yaşadığında daha sağlıklı ve mutlu topluluklar oluşacaktır. Bu sebeple amacımızı netleştirmek önemlidir.

Kendi amacımız üzerinde çalışarak, yaşamımız da daha doyumlu ve tatminkar olabilir ve % 2 lik sıra dışı başarılara ulaşabiliriz.

Amacımız doğrultusunda yaşayacağımız harika bir ay diliyorum...


ESRA TEOMAN BENER
Koç- Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com

Ekim 2017 sayısının 74.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları