Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Artık biliyorum...

Önemli olan hangi tatil yenilenmemizi sağlayacak, rahatlamış, yaratıcı ve en önemlisi mutlu olarak yeni döneme girmemizi sağlayacak?

Sıcakların kendini iyice hissettirdiği bu günlerde tatil programları yapıyoruz. Tüm kışın yorgunluğu ve aslında yenilendiğimiz yaz mevsimi hep içerisinde yeni başlangıçları da barındırıyor. Hal böyle olunca dinlenmemiz açısından tatil programlarımızı zevkimize ve tarzımıza uygun olarak yapıyoruz. 

-Deniz kenarında bir şezlongda sakin kalabalıktan uzak sevdiğim kitaplarımla geçen bir tatil mi?
-Değişik insanları, kültürleri tanıyacağım farklı coğrafyalar keşfedeceğim tatil mi?
-Doğa ile baş başa kalacağım ve şehrin tüm stresinden uzaklaşarak yeniden yapılanmış olarak döneceğim tatil mi?
Bunun gibi sonsuz seçenekler içerisinden kendimiz için en uygun tatil programına karar veriyoruz.

Önemli olan hangi tatil yenilenmemizi sağlayacak, rahatlamış, yaratıcı ve en önemlisi mutlu olarak yeni döneme girmemizi sağlayacak?

Yeni heyecanlar

Geçtiğimiz hafta kardeşimin bahçesindeki ortancaların üzerinde akşam üstü güneşinin bıraktığı ışıkları seyrediyordum. Bir yandan da kahvelerimizi içerken sohbetimiz işten arta kalan zamanlarda evde geçirdiğimiz zamana geldi.
Evde dinlenirken ve zaman geçirirken neler yapıyorduk?

Boş zaman mı? Yoksa doyurucu zaman mı geçiriyoruz?

Oldum olası boş zaman cümlesi bana manasız gelmiştir. Boş zaman ne demekti? Boşa geçmiş yaşam gibi bir şey mi? Evet bazı zamanlar zihnimizin, bedenimizin, ruhumuzun dinlenmesi için hiçbir şey yapmadan öylesine oturmak iyidir.
Ancak burada anlatmaya çalıştığım üretken, geliştiren, mutlu eden zamanlar.
Ruhumuzun dinlendiğini hissettiğimiz, çoşku duyduğumuz, rahatladığımız zamanları nasıl geçirebiliriz? Gerçekten yaşadığımızı hissettiğimiz o anları.
Bunu nasıl anlarız?
Konu bu seferlik işten eve geldiğimiz zamanlar ve hafta sonları evde nasıl zaman geçirdiğimiz.
Evde zaman geçirdiğim zaman mutlu oluyorsam, yalnız kaldığım zamanlar sıkılmıyorsam, illa ki yanımda birileri olsa demiyorsam, sürekli bir şeyleri kaçırıyor muyum hissini yaşamıyorsam demek ki zamanımı doyumlu geçiriyorum demektir.

Kardeşimin yeni uğraşı saksafon çalmak.
Yoğun iş temposu var. İşten eve geldiği zaman evde zihnini işten uzaklaştıracak onu meşgul edecek bir uğraş istemiş. Ve uzun yıllardır yapmak istediği saksafon çalmayı öğrenmekmiş. Bunun için cesaret etmiş ve başlamış. Çok mutlu olduğu gibi beynim için harika bir şey oldu diyor. Çünkü yeni bir dil daha öğreniyormuş gibi notalar içinde kayboluyorum ve o kadar odaklanıyormuş ki iki saat zaman geçirdiğim oluyor hiç fark etmeden diyor. Bu bana bir şeyi hatırlattı.

Avrupa’ya gittiğim zamanlar hafta sonları sokakların oldukça boş olması çoğu yerlerin kapalı olması, insanların evlerinde zaman geçiriyor olmaları eskiden beri ilgimi çekiyor. Hoşuma gidiyor. Kimi bahçe işleri ile uğraşıyor, bazısı evde tamirat işleri yapıyor, bir kısmı ise uğraşlarına (kitaplar, araştırmalar, sanat, spor v.b) zaman ayırıyor. Aslında pazar günleri çoğunlukla evde zaman geçiriliyor. Aile yemekleri oluyor, dinlenerek, istediklerini yaparak ve sevdikleriyle.

Kardeşimle konuşurken düşündüm.
Çok severek yaptığım, yaparken çok keyif aldığım, anlam yakaladığım bir işim var. Kısacası iş zamanı veya artan zaman gibi kavramlarım yok. Her an işimle ilgili bir şeyler okumak, yazmak, yenilikleri takip etmek benim için bir tutku. Hal böyle olduğu halde, bazı zamanlarda yenilenmek için farklı bir uğraşımın olmasını istiyorum. Bu öyle olmalı ki her zaman yapabileceğim, mutlu olacağım bir uğraş olmalı.
Birden bire aklıma bir düşünce geldi. Benimde çocukluğumdan beri yapmak istediğim ancak bir türlü başlayamadığım bir merakım vardı.
Piyano çalmak. Bunu yapabilirdim.

Çok heyecanlandım. Ve hemen harekete geçtim. Araştırma yaptım ve ilk başlangıç için neler yapabileceğimin planını çıkardım. Şimdi artık beni zorlayacak, zorladıkça, başardıkça keyif alacağım ve en önemlisi çocukluğumda bir türlü fırsat bulamadığım piyano serüvenine başlıyorum. Eminim bu benim iş yaşamımda da yeni pencereler açacak çok daha yaratıcı projeler üretmeme araç olacak.

Bütün bunları niye yazdım?

Zaman, zaman yenilenmek, gelişmek için gerçekten yeni uğraşlar edinmek ancak en önemlisi MERAK duygumuz ile ÖĞRENME değerimizi her zaman yaşatmamız bizi geliştirirken aynı zamanda yaşam coşkumuzu da artırıyor.

Bu yaz belki kendimiz için yeni uğraşlar keşfettiğimiz bir yaz olabilir.

Güzel bir yaz diliyorum...

Esra Teoman Bener
KOÇ – EĞİTMEN
www.siradisibasari.com
www.adimkocluk.com

Temmuz 2017 sayısının 84.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları