Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Başarıdan sıra dışı başarıya ulaşmak

Yaşamımızın büyük bir bölümünü işimizde geçirdiğimizi düşünürsek iş yaşamımızı daha verimli hale getirmek ve amacımıza ulaşmak, bizi yaşantımızın her alanında daha doyumlu hale getirecektir.

Esra Teoman Bener

KOÇ/ Eğitmen / Yazar
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com


Nereye gidiyorsunuz?

Kendinize bu soruyu sorduğunuzda cevabınız evet ise mükemmel.
Ancak hayır ise sürükleniyor olabilirsiniz. Bunun için kişisel amacınızı belirlemek ve bu amaca yönelik planınızı yapmak, sizi istediğiniz yere ulaştırır. Burada doğru ya da yanlış yoktur. Belirlediğiniz bu amaç ile ilgili ne kadar tutkulu, coşkulu ve iradeli olduğunuzun önemi vardır.

Amaçlarınıza ulaşmak için iş ve özel yaşantınızda başarı tanımınıza bir kez daha bakmakta yarar olur. Başarı, tanımında bize verilen veya bizden beklenenlerin eksiksiz tam yapılması ile ölçülür. Oysa bizi amacımıza ulaştıracak ise sıra dışı başarı tanımından geçmektedir. Sıra dışı başarı tanımında ise bize dıştan verilen hedeflerin içten gelen içsel motivasyonla bizim de başarılarımızı ve kattıklarımızı kapsamaktadır.

Dünya üzerinde yaklaşık yüzde 2'lik bir kesim sıra dışı başarıyı yakalamıştır. Yüzde 98'lik kesim ise akıntıya kapılanlardır. Yaşamda gerçek doyumu yakalayanlar ise ancak bu kadar küçük bir kesimi kapsıyor.

Oysa ki hepimizin içinde sıra dışı başarıyı yakalamak için gerekli potansiyel mevcut. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak için 17 başarı ilkesi belirlenmiş ve uygulandıkları takdirde başarıdan sıra dışı başarıya geçilmesinin mümkün olduğu görülmüş.

Başarınızı, sıra dışı başarıya çevirmek için belirlenmiş 17 ilkenin ancak burada 7 başarı ilkesi üzerinde durmak istiyorum.


1. Mutlak Amaç Belirginliği,

Sizin belirlediğiniz amacınız ve vizyonunuz doğrultusunda ilerlemek. Amaç eksikliği başarının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu amacı destekleyen sağlam ve net bir planın olması gerekir. Planlar zamanla şartlara bağlı olarak değişebilir. Planlarınızda zaman zaman gerekli olan esneklik ve uyum bu anlamda gereklidir.

2. Beyin Gücü Birliği- (Mastermind)

Amaç belirginliği sizinle aynı amaca hizmet eden bir veya daha fazla kişinin ortak bir zihin gibi çalışmasını sağlar. Bu ise size kolaylık ve başarı getirir. Beyin gücü birliği oluştururken dikkat edilmesi gerekli olan kurallar işbirliğine hazır, uyumlu, katkı sağlayacak ve amacınıza inanmış ve bu birliğin belirlediğiniz amacınıza hizmet edecek olan kişilerden oluşması.

3. Yaratıcı Vizyon

Yaratıcı vizyon belirlediğiniz amacınızın net fotoğrafının bilinçaltınızda oluşturulması ve yerleştirilmesidir. Bu ise karşılaştığınız zorluk ve yenilgilerde sizi amacınızdan saptırmadan tekrardan sizin ayağa kalkmanızı sağlar.


4. Kişisel İnisiyatif

Amaç belirginliği sizin işinizde, kararlarınızda daha çok kişisel inisiyatif kullanmanızı sağlar. Kişisel inisiyatif kullanma alışkanlığı özgüven ve öz disiplininizi daha da artırır.

5. Pozitif Zihinsel Tutum

Nitelik + Nicelik + Pozitif Zihinsel Tutum = Kazanç

Yukarıdaki kısa formül size yaptığınız her ne iş olursa olsun pozitif zihinsel tutum ile yapılan işin size kazanç getireceği gerçeğidir.

Zihnin her zaman bir problem ile karşılaştığında neyin nasıl olamayacağına dair kolaylıkla ürettiği bir çok düşüncesi vardır. Ancak siz ve ekibiniz neyin nasıl olabileceğine dair düşünce alışkanlığı geliştirdikçe çözümler de o denli hızlı ve doğru gelecektir.

Burada Pozitif Zihinsel tutum alışkanlığı asla gerçeklerden uzak bir yaklaşım değil tam tersi gerçekleri görüp onların üzerinden fark yaratmaya yönelik bir zihinsel bir durumdur.

6. Ekip Çalışması

Ekibiniz sizi başarıya götüren en büyük etkendir. Bu sebep ile ekibin her bir üyesinin kendini işe ait hissetmesi ve yöneticisiyle duygusal bağı yakalaması önemlidir.

Ekip olmanın beyin gücü birliğinden bir farkı vardır. Ekip sizin belirlediğiniz amaç doğrultusunda istekli veya isteksiz olabilir. Ancak görev tanımlarında belirlenen işlerini yerine getirirler. Beyin gücü birliğinde ise sizin belirlediğinizde amaca inanmış ve bu amaç doğrultusunda ilerleyen kişilerden oluşur.

Yukarıda çok kısa bir şekilde değindiğim sıra dışı başarıyı yakalamak için gerekli 17 ilkenin sadece 7 tanesi idi. Ancak olmazsa olmaz olan ilke mutlak amaç belirginliğidir. Diğer ilkeler bunun üzerine inşa edilmektedir.

Dalgacıkların nasıl olduğunu hepimiz biliriz. Bir taş atarız, dalgacıklar oluşmaya başlar. İşte bizde yaptıklarımızla küçük dalgacıklar oluştururuz. O zaman işimizde de yararlı dalgacıklar oluşturmak ve başka insanlara katkı sağlamak için bu başarı kriterlerini uygulamak işe yarayacaktır.

Yaşamımızın büyük bir bölümünü işimizde geçirdiğimizi düşünürsek iş yaşamımızı daha verimli hale getirmek ve amacımıza ulaşmak, bizi yaşantımızın her alanında daha doyumlu hale getirecektir.

Bazen geri çekilerek kendimize dışarıdan bakmak iyi gelir. Gerçek ihtiyacımızı belirlemek ve ona göre planlarla yola daha keyifli çıkmak için.

İşi eğlenceli hale getirmek elimizde.

Başarılardan, sıra dışı başarılara geçildiği doyumlu iş yaşamları diliyorum.

Haziran 2016 sayısının 56.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları