Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Bize ne oluyor?

Geleceğe güven duyma konusunda yara alıyoruz. Güvensizlik ortamı fark etmeden bazı kararlarımızı ve seçimlerimizi nasıl etkiliyor?

Bu ay tekrar terör haberleri ile hepimiz etkilendik.

Geleceğe güven duyma konusunda yara alıyoruz.
Güvensizlik ortamı fark etmeden bazı kararlarımızı ve seçimlerimizi nasıl etkiliyor?

Yaz geldi. Hatırlarsınız eskiden yaza girmeden bir bahar dönemi yaşardık. Yiyeceklerimizi, giyeceklerimizi ona göre yavaş yavaş hazırlardık. Bir uyum sürecinden geçerdik. Doğanın ilkbaharla birlikte tekrardan canlanışı bizim de içimizin tekrardan canlanması ile uyumlu olurdu. Yeni heyecanlar hisseder ona göre planlar yapardık. En güzeli ise içimizi tatlı, yumuşak bir heyecan dalgası sarardı. Bedenimiz, ruhumuz canlanırdı. Ancak son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle baharlar hemen hemen kalmadı. Ani sıcaklar veya ani sıcaklık düşüşleriyle bizim de baharla birlikte yaza uyum sürecimiz bozuldu. Hal böyle olunca da bedenimiz, ruhumuz tam hazırlığını yapamadan kendimizi ani geçişlerle yaz sıcaklarında buluyoruz. Haliyle ruh halimiz de etkileniyor.

İşte terör haberleri de bizim içimizde aynı etkiyi yaşamımıza sebep oluyor. Tam kendimizi güvenlik içinde hissettiğimiz anda yeni bir terör haberiyle endişelerimiz, kaygılarımız, korkularımız bir bir canlanıyor. Felaket senaryoları kuruyoruz. Haksız da değiliz! Ancak bir başka yol daha var.

Günlük rutinimizi yaşarken birden bire terör ile güvendiğimiz bildik düzenin dışına çıkarak korkularımızın tekrardan ortaya çıkması ile güvensiz oluyoruz. Güvenliğimiz için çareler arıyoruz.

Oysa korkularımız her zaman için bilinçaltımızda var. Korkular biz doğduğumuzdan itibaren bize öğretilen duygular. Sadece bu olaylarla tetiklendiğimiz zaman ortaya çıkıyorlar ve bizi bazı bilinçli seçimler yapmaya itiyorlar. Olaylar biraz ara verdiğinde ise günlük rutin içinde yaşıyoruz . Aslında fark etmeden günlük seçim ve kararlarımızı bilinçaltındaki endişe, kaygı ve korkularımızla yapıyoruz.

Korkularımız bizi ele geçiriyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey, kendimizin kontrolünü ne kadar ele alabiliyoruz? Zira bilinçaltımızda zaten var olan duygular bizim günlük yaşantımızı şekillendiriyor. O zaman bilinçaltındaki duygu kalıplarımızı fark etmemiz ve bize hizmet etmeyen, engel oluşturan duygularımızı yeni duygular ile yer değiştirebilmek. Bir başka deyişle kendimizi oto pilottan çıkararak bilinçli seçimler yapmak.

Gerçekliğin içinde ancak farkında olarak en iyiyi yakalamak bize yol aldırtır.
Bunun için de yaratıcı düşüncemizi kaybetmeden, vizyonlarımız ve hayallerimizi ne kadar yaşama geçirdiğimize bakmak ve ne olursa olsun vaz geçmemek gerekir. Aksi ise her zaman ilerlememizi engelleyecektir.

Her ne iş yapıyorsak yapalım işimizi en çok katkıyı sağlayacak şekilde yapmak, çevremize fayda sağlamak, insanlığın kurtuluşu olacaktır.
Endişeler içerisinde gelecekten korkarak geçireceğimiz her an ise bizi derin bir tatminsizlik içerisine sürükleyecektir.

Biz vaz geçersek kazanan taraf ne yazık ki KORKULAR olacak. Sevginin var olduğu yerde korkular yaşayamaz. Hoşgörü, sevgi üretmek, fayda sağlayan olmak ve yaşamımızda ki var oluş amacımızı yakalamak devam etmek için sebeplerimiz olacaktır.

Güzel, barış dolu, mutlu bir yaz geçirmek dileğiyle...


ESRA TEOMAN BENER
Koç / Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com

Haziran 2017 sayısının 68.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları