Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Daha güzel bir gelecek için mutluluk eylemi...

Farkındalığımız artıkça zorlu ve mücadele gerektiren durumlarla daha tatminkar çözümlerle baş edebiliriz.

Dünyamız zorlu dönemlerden geçiyor. Ekonomik istikrarsızlıklar, savaşlar, terör, mülteci sorunları ve bunu yanında azalan insani değerlerimiz.

Hal böyle olunca da, geleceğe karşı umutların tükenmesi, güvensizlik, artan endişe ve kaygılar ve son noktada ise mutsuzluk. Bir başka yol ise yaşamın içinde farkındalıkla var olarak yaşamak. Farkındalığımız artıkça zorlu ve mücadele gerektiren durumlarla daha tatminkar çözümlerle baş edebiliriz.

Tibet Budizmi’nin en güçlü isimlerinden olan Dalay Lama, güncel olaylara ve toplumsal meselelere ilişkin derin bilgisi ve anlayışıyla daha iyi bir gelecek için düşünceler üretiyor. Ve daha iyi bir gelecek için şefkat biliminden ve şefkatin motivasyonu ile neler yapılabileceğinden söz ediyor. ( İyilik Gücü Dalay Lama’nın Dünyamız İçin Vizyonu- Daniel Goleman ).

En son okuduğum Daniel Goleman’ın İyilik Gücü adlı kitabında dikkatimi çeken bir konuyu bu ayki yazımda sizlerle paylaşmak istedim.

Mutluluk için Eylem...

Bir toplumun ilerlemesinin gerçek ölçütü sadece finansal zenginliğinin artması değil. Aynı zamanda o toplumda yaşayan insanların mutluluklarının ne kadar yüksek olduğu da son derecede önemli.

Mutluluk için Eylem, üye sayısı yüzbinleri bulan bir hareket. Bu hareketin öncülüğünü ise Mark Williamson yapmaktadır. Hareketin amacı ise,

“Etrafımdaki dünyada daha çok mutluluk ve daha az mutsuzluk yaratmaya çalışacağım” .

Grubun öncüsü olan Mark Williamson , bu amaç doğrultusunda olan kişilerin hem kendi mutluluklarını artırmaya yönelik eylemler içerisinde olduklarını hem de bu hedefe ulaşabilmeleri için de, mecburen çevrelerini mutlu edecek eylemler yaptıklarını belirtiyor. Dolayısıyla bu hareket, daha mutlu mahalleler, işyerleri, okulların ve toplumların yaratılmasına ön ayak oluyor.
Williamson ekliyor, katılımcılar her hafta düzenli olarak belli aralıklarla bir araya gelerek yüz yüze çalışıyorlar. Çalışmalarının ana temasını oluşturan ilk soruya cevap aramakla işe başlıyorlar. Cevap aradıkları ilk soru ise,
“ Yaşamda asıl önemli olan nedir?”. Bu soruya cevap ararlarken arkasından cevap aradıkları diğer soruyu soruyorlar.
“ Bizi asıl mutlu eden nedir?”.
Bu sorulara cevap ararlarken,
Zorluklarla nasıl baş edilebilir?
Nasıl daha iyi ilişkiler kurulur?
Daha mutlu ortama sahip işyerleri nasıl yaratılabilir?
Daha verimli, üretken, işinde fark yaratan mutlu çalışanlar ile tatminkar iş yaşamı nasıl gerçekleştirilebilir?
Öğrencilerin gitmekten keyif aldıkları, öğretmenlerin aktarmaktan keyif aldığı mutlu, bilim, sanat alanında varlık gösteren okullar nasıl daha fazla yaratılır?
En son olarak “ Daha mutlu bir dünyayı nasıl yaratabiliriz?” sorusuna cevaplar bulmak ile çalışmalar devam eder. Bu çalışmalar hem kendi bireysel farkındalığımızı ve yaşam doyumumuzu artırırken bir yandan da başka insanların yaşamlarına dokunmamızı sağlıyor. Bunun neticesinde toplum olarak daha mutlu, daha doyumlu, daha verimli, daha üretken ve daha yaratıcı oluyoruz.

Aslında tek farkında olduğum her birimiz kendi yaşamımız için böyle bir vizyon ile hareket ettiğimizde neleri başarabileceğimiz konusu. Ve bunu başarmak için dünyada bu konuda çalışan bir çok kişi varken. Niye biz de bu kişilerden biri olmayalım?

Bizler de bunu gerçekleştirebiliriz. Belki de yeni yıl hedefimizi bu vizyon doğrultusunda koyabiliriz. Kimimiz mutlu işyeri oluşumunu gerçekleştirirken, kimimiz mutlu ekipleri oluşturur. Herkes kendi vizyonunda gerçekleştirmek istediğini gerçekleştirmek için ilk adımı attığında bir şeyler değişmeye başlayacaktır.
Ben kendim için 2017’de “Daha mutlu bir dünya için nasıl yaşayabiliriz ?” sorusuna cevap arayarak ve eyleme geçerek katkı sağlamaya çalışacağım. Evimde, iş yerimde ve çalıştığım projelerde vizyonum bu sorunun cevabına yönelik adımlar atmak yönünde olacak. Bu cevaplara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Yeni yıl vizyon ve hedeflerimizi gözden geçirirken belki de tekrar düşünerek “Ben bu konuda da neler yapabilirim?” sorusunu sormak iyi gelebilir. Zihninizden gelen cevapları titizlikle izleyin ve not alın zira bu cevaplar size geliyor. Çünkü cevaplar size ait kısacası gelen bu cevapları yaşama geçirme potansiyeliniz çok yüksek olduğu için size geldi. Gerisi mutluluk için eylem almaya geldi.

2017'nin sağlıkla, barış içinde ve mutluluk için atacağımız eylemlerle geçmesini diliyorum.
Mutlulukla kalın...


Esra Teoman Bener
KOÇ / Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com

Aralık 2016 sayısının 54'ncü sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları