Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Değerlerimiz doğrultusunda yaşamak...

Bizleri biz yapan değerlerimizdir.

Esra Teoman Bener
Koç / Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com

Değerlerimiz doğrultusunda yaşarız, kararlar alırız ve seçimler yaparız. 

İş yaşamında da, yaptığımız iş ile bizim iş değerlerimizin birbirini beslemesine veya hizmet etmesine bakarız. Ayrıca bireysel değerlerimiz ile çalıştığımız kurumun değerlerinin benzeşmesi bizim kurumumuza ait hissetmemizi sağlar.

Yalnız bazı değerler vardır ki onlar sabittir, bu değerler hiç bir koşulda değişmez.
Bu değerlerimiz nelerdir? Belli başlı olanlar şunlardır,
*Sevgi
*Hoşgörü
*Saygı
*Katkı / Fayda
*Adalet
*Dürüstlük
değişmeyen değerlerimizdir. Ve her dönemde geçerliliğini koruyan değerlerdir. Bu değerler aynı zamanda uygar toplumları da oluşturan değerlerdir.

Bizleri bir arada tutan bu değerlere sahip çıkmamız gerekir. Yaşamda kalmamızı sağlayan değerlerimizi korumalıyız.

Değişimlerle, zaman içinde bazı değerler de değişir. Ancak bu geçmişimizi oluşturan tüm değerlerimizi yok etmek anlamına gelmez. Sadece artık işlevselliğini kaybetmiş değerlerin tanımları hakkında konuşmak, güncellenmesini sağlamak, gelişimi ve değişimi hızlandırır.

İş değerlerimizi saptamak

İş değerlerini saptayabilmek için kendimize bir soru sorarak başlayabiliriz.
“Beni ne motive ediyor?.”
Bu soru ile başlamak ilk başta bize değerlerimiz hakkında ilk bilgileri verir. Örneğin, iş için vereceğimiz cevaplar içinde, iyi bir maaş, saygınlık kazanmak, gelişim göstermek, saygın kişilerle birlikte çalışmak, katkı sağlamak gibi ya da iş- özel yaşam dengesini korumak olabilir.

Şayet iş değerlerimizi bilirsek doyumlu iş yaşamı veya iş seçme şansımızı da sağlamış oluruz. Ayrıca değerleri bilmek karşımıza çıkan fırsatları yakalamak bakımından da kolaylık sağlar.

Değerlerimize Netlik Getirmek İçin Belli Başlı Yollar Nelerdir?

En bilindik yol kendimize ,
“Bizi neyin motive ettiğini sormak” ile başlamaktır. Ardından şu soruyu sorarak devam edebiliriz.

“Doyumlu bir iş yaşamı elde etmek için vaz geçebileceğim neler olabilir?”

Ve bu sorulara vereceğimiz cevaplar bize iş değerlerimizi yakalamak açısından faydalı olur.

Bir başka yol ise, belirlediğimiz tüm iş değerlerini sırasıyla kartlara yazmaktır. Bunu yaptıktan sonra sıraya koyduğumuz kartlara bir daha bakalım ve içlerinden hangilerini eliyoruz?
Elediklerimiz dışında kalan değerleri tekrar önem sırasına göre bir kez daha dizelim. Şimdi bu değerlerin bizim için ne anlam ifade ettiğini yazalım. Bu noktada değerlerimiz belirlendi ve belirlediğimiz bu değerler aynı zamanda bizim tercihlerimizi de ortaya koydu.

Bir kaç hafta düzenli olarak belirlediğimiz değerlere göz atarak, her hangi bir değişiklik yapmak istiyor muyuz bir bakalım. En son haline getirene kadar bu çalışmayı tekrar edelim. Şayet artık değerlerimiz konusunda bir değişiklik yapmıyorsak kesinleştik demektir. Ortaya iş değerlerimiz çıkmış demektir.

Bu çalışmanın aynısını aile değerlerimizi çıkarmak için de yapabiliriz. Aile değerleri çalışmasına tüm aile bireylerini katarak eğlenceli hale getirebiliriz. Hem de aile bireylerinin bu değerleri benimsemesi açısından da bu çalışma başarılı olur.

Değerler oldukça önemlidir. Değerlerimiz ile yaşarız. Zamanla değerlerimizde bazı değişiklikler olsa da sabit değerlerimiz değişmez. Değerler bize yol gösterir. Fırsatları yakalamamızı sağlar. Kararlar alırken değerlerimizi başlangıç noktası alarak etkin kararlar alabiliriz.

Toplumsal değerler de kavrayıcıdır. Toplumun sağlıklı bir arada yaşaması için önemlidir. İşte bu yüzden bireysel, aile, iş ve toplum değerlerini belirlemek gerekir. İlk olarak kendi bireysel değerlerimizde netleşerek başlayabiliriz.
Değerlerimizi yaşatalım ve sahip çıkalım.

Değerlerimizle yaşadığımız güzel bir ay dilerim...

Mayıs 2017 sayısının 79.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları