Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Değişim Mevsimleri...

Yaşamımızda sonsuza kadar değişim var olacaksa değişimden kaçmak en büyük mutsuzluk kaynağı olacaktır.

Esra Teoman Bener
Profesyonel Koç- Kurumsal Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com


Her mevsim değişiminde kendimle ilgili fark ettiğim şey, içimden gelen sesin doğrultusunda kimi zaman keyif, kimi zaman da hüzün ile içimin kaplanıyor olması. Bazen kendimi bırakıp sezgisel olarak cevabın daha kolay gelmesini sağlıyorum bazen ise analitik tarafım ağır basıyor o zaman da cevapların gelmesi zaman alıyor. Ancak her zaman bir cevap geliyor. Yeter ki farkında olayım. Bu geçiş dönemlerinin, özellikle de en radikal olan değişimlerin, yedi yılda bir olduğu gerçeğini öğrendiğimden beri geçmiş yaşadıklarıma bakınca gerçekten o değişim zamanlarının nasıl geldiğini fark ettim.

Alışık olduğumuz rahat ve güvenli olduğunu düşündüğümüz konfor alanlarının içerisinde bazen o kadar uzun sürelerle kalıyoruz ki aslında kendi özgürlüğümüzü kendimizin aldığını fark etmeden yıllarca o konfor alanında mutsuz olarak yaşıyoruz. İster işimiz, ister mutsuz olduğumuz beraberliklerimiz olsun devam ettirmeye çalışıyoruz. O zaman da gelişimden ve ilerlemeden söz etmek pek mümkün olmuyor.

Bu durumda olduğunuzu hissettiğiniz zaman yapmanız gereken ise öncelikle:

Kendinize o kadar güçlü bir soru sorun ki, o soruyla yaşamaya başlayın.

Bu bir bilgeliktir.

Cevabın gelmesinin bir süresi var. Ve tek yapmanız gereken o sürecin içerisinde kalarak sürecin keyfini çıkartmak. Cevap geldiğinde ise hemen eylem planınızı yaparak yaşama geçirmek.


Carol McClelland’ın Değişim Mevsimleri işte yaşamımızdaki bu döngüleri en güzel şekilde karşılamamızı sağlar.

DEĞİŞİM MEVSİMLERİ...

Yaşamımızda sonsuza kadar değişim var olacaksa değişimden kaçmak en büyük mutsuzluk kaynağı olacaktır. Şayet değişimi normal olarak oluşan bir olay olarak görürsek aynı mevsim döngüleri gibi, o zaman değişimi de yaşamlarımızı zenginleştiren bir olgu olarak görebiliriz.

McClelland’ a göre yaşamın içinde iniş ve çıkışlar olduğunu bilir ve en önemlisi kabul edersek her mevsimi yaşamamız gerekir. Bazı insanlar her zaman yazda yaşamak isterler zira çoğumuz yaşamımızda her zaman başarılı olmak inancıyla büyütülmüşüzdür.

Oysa ki yaşamın içerisinde inişler, çıkışlar var. Yaşam değişkenlikleri içerisinde barındırıyor. Özellikle yedişer yıllık zamanlarda.

İlkbahar’ın gelmesiyle doğanın yeniden uyanışı başladı.

Bizler de doğanın bir parçası olduğumuza göre içimizdeki kıpırdanmaların sesinin farkında olmalıyız öyle değil mi?

Acaba yaşamımızın şu anında hangi mevsimdeyiz?

Sonbahar – Hazırlık süreci, sonbaharı yaşamımızda değişim olması gerektiğini fark ettiğimiz ve geleceğe hazırlandığımız bir mevsim olarak görürüz.

Artık bazı bize hizmet etmeyen alışkanlıkların ve düşüncelerin aynı ağaçların yaprak dökmesi gibi bizden de ayrılmalarına izin vermek. Zihinsel olarak değişim için gerekli düzenlemeleri yapmanın farkında olmak.
Bazen de ,
Ağaçlardan dökülen yaprakları nasıl tekrar yerden alıp dallara yapıştıramazsak aynen öyle yaşantımızdan çıkan bazı kişilere ve durumlara da aynı saygıyla yaklaşmamız gerekir.

Kış Başı, Geriye çekildiğimiz ve düşünmeye başladığımız dönem. Neler oluyor? İçimde neler gelişiyor? Neye ihtiyacım var? Neleri değiştirmem gerekiyor? Bilinmezlik durumu...

Kış Ortası, Tünelin içinde karanlıkta kaldığımız anda ışığı yakalamaya doğru yolumuzu belirleme ve umut içinde olmak.

Kış Sonu, İçerisinde bulunduğumuz karanlığı bertaraf etmek için yeni bir gelecek tasarlamak. Bundan sonra sürecin içerisinde kalıp ektiğimiz gelecek planı tohumunun yeşermesini beklemek.

İlkbahar, Ektiğimiz gelecek planının yeşerdiğini ve çiçek açtığını görmek ve bu planımızı aksiyona çevirme zamanı.

Yaz, Şimdi yenilikleri kutlama ve planlarımızın sonuçlarını görmek ve büyük bir şenlikle hasadımızı kutlama zamanı.

Şimdi yaşantınıza bakın ve sizi zorlayan size hizmet etmeyen alışkanlıklarınızı, inançlarınızı, kişileri ve durumları bularak yaşamınızda şu anda hangi mevsimi yaşadığınızı keşfedin. Yaşadığınızı düşündüğünüz mevsim ile olaylar birbiriyle örtüşmüyorsa sorunlar burada başlıyor demektir. Ve kendinize değişimi başlatacak hangi güçlü soruyu sorardınız?

İlkbahar doğanın yeniden uyanışı ile yeni gelecekler tasarlamak ve keyifli hasatları toplamaya hazırlık aşamasıdır.
Mevsimimizi bulursak ona göre adımlarımızı belirleyebiliriz.
Güzel mevsimlere, doğru....

Sevgiyle kalın.

Nisan 2018 sayısının 80.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları