Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Doğru düşünceyi sorgulamak

Dışardan gelen bilgilere baktığımızda, dedikodular, yalanlar veya yanıltmak üzerine gelen bilgiler bize gelirken biz bu bilgilerin karşısında nasıl davranış sergiliyoruz? Bu bilgilerin etkisi altında kalıyor isek yaşamda başarısızlıkla...

Esra Teoman Bener
KOÇ- Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com


Gün içinde bir çok bilgi bize farklı yollarla gelmekte. Bazen görsel ve yazılı basın ile, bazen de yakınımızda ki aile fertleri veya iş arkadaşlarımız yoluyla binlerce bilgi bize aktarılıyor. Bu bilgi karmaşası içerisinde hangi bilgi bize hizmet ediyor hangi bilgi ise hizmet etmiyor ayrımı önem taşımaktadır. Bu durumlarda sorgulayıcı bir zihin yapısı ile yaklaşmak bizlere fayda sağlamaktadır.

Bir başka deyişle doğru düşünme alışkanlığını güçlendirmek işe yarayacaktır.
Şayet düşüncelerimiz gerçek ile bağdaşıksa doğru harekete geçeriz. Düşünceler hayali veya varsayıma yönelikse davranışımızın yanlış olma ihtimali yüksek olur.

İki türlü doğru düşünme şekli vardır.

Kanıtlamalı
Kanıtlamasız

Kanıtlamasız düşünce, yeteri kadar bilgi sahibi olmadan ürettiğin hipotezlere dayalı düşünme şekli. Bir başka deyişle deneysiz mantık da diyebiliriz.
Kanıtlamalı düşünce, doğru bilgilere dayalı düşünce tarzıdır.

Burada dikkat edilecek nokta düşüncelerimi hipotezler üzerinden mi kurguluyorum yoksa gerçekler üzerine mi kurguluyorum?

Bir başka dikkate alacağımız konu ise, önemli gerçekler ve önemsiz gerçeklerdir.

Burada kendimize soracağımız soru şu olabilir.
Önemli gerçekleri, önemsiz gerçeklerden nasıl ayırt edeceğim?
Bu sorunun cevabı şudur.
Önemli gerçeklikler sadece beni YAŞAM AMACIMA ulaştıracak bilgilerdir.

Dışardan gelen bilgilere baktığımızda, dedikodular, yalanlar veya yanıltmak üzerine gelen bilgiler bize gelirken biz bu bilgilerin karşısında nasıl davranış sergiliyoruz? Bu bilgilerin etkisi altında kalıyor isek yaşamda başarısızlıkla karşılaşmamız yüksek ihtimaldir.

DOĞRU DÜŞÜNCEYİ SORGULAMA.

Doğru düşünme alışkanlığını kazanırken bilgi her nereden gelirse gelsin bize bilgiyi veren kaynağa şu soruyu sormalıyız.

Bu bilgiyi nasıl biliyorsun? Nereden biliyorsun?

Hiç bir şartta hiç kimsenin bizim düşüncelerimizi etkilemesine izin vermemeliyiz.

7 BASAMAKTAN OLUŞAN DOĞRU DÜŞÜNME REÇETESİ ADIMLARI.

Her zaman bize verilen bilgilerin doğruluk temelini bilmeden almamalıyız. Doğruluğundan tatmin olana kadar da bunu sürdürmeliyiz.

Bize sunulan bedava fikir ve önerilere dikkat etmeliyiz. Zira bunların değeri de bedavadır. Hiç bir işe yaramazlar.

Eğer birisi bir başkası hakkında kötü konuşuyorsa hemen alarm zillerini çalmalıyız. Çünkü aldığımız bu bilgiler tek taraflıdır. Tamamen uydurma olma ihtimali yüksektir.

Birisinden bir bilgi istediğimiz zaman sebebini söylemeden bilgiyi almalıyız. Zira karşımızdaki sırf bizi memnun etmek amacıyla bilgiyi saptırabilir.


Doğru düşünme için her zaman doğru kanıtlar bulmalıyız. Kanıtlanabilir bilgi olmalıdır. Evrende bile var olan her şey ispat ile mümkündür. İspatlanmadığı takdirde yok sayılır. ( Konuşmalarımız, düşüncelerimiz
gibi).

Aldığımız bazı bilgilerin tarafımızca açıklanamayan tarafları var ise, bazen hislerimiz aracılığıyla çözümleyebiliriz. Öyle bir his geliştirmeliyiz ki neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabilmeliyiz. Bu bahsettiğimiz sezgidir. Sezgilerimizi güçlendirmeliyiz. Bu ise odaklanabilme becerisi ile ilişkilidir.

Doğru olduğuna inanmadığımız her türlü bilgi bize geldiği zaman şu soruyu soralım.
Bu bilgi bize nereden ve nasıl geldi?

Doğru düşünceyi en iyi başaran kişiler bilim insanlarıdır. Çünkü istedikleri neticeleri değil gerçekleri kabul ederler.

Son söz olarak, doğru düşünme alışkanlığını kazanmak bize kendi yaşantımızı yaşama özgürlüğü getirir.

Sağlıkla, keyifle, üreterek geçireceğimiz güzel bir yaz diliyorum...

Temmuz 2016 sayısının 80.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları