Farkındalığınızla hayata fark atın...

Farkındalık ilgi çekici kavramlardan biri, empati ise bir diğeri. Peki empati ile farkındalık arasında nasıl bir bağ var?


Millenyumların davranış biçimleri ile iş hayatının stresli ortamı birleşince eğlenceli sahneler yaşanıyor. 30 yaş altı jenerasyonun sabırsızlığı ve özgüveni, diğer jenerasyonların hayat denemesi şekline dönüşüyor. Algılamakta ve yönlendirmekte çok zorlananlar varken, yeni jenerasyonun yenilikçi, hızlı ve değişken yapısına uyum sağlayanlar da açık ara farklarla başarılı oluyorlar. Sizce buradaki başarıyı getiren en önemli faktör ne olabilir? Bana göre bunun adı ‘Farkındalık’.

Farkındalık ilgi çekici kavramlardan biri, empati ise bir diğeri. Peki empati ile farkındalık arasında nasıl bir bağ var? Farkındalığı yüksek kişiler daha fazla empati yapabiliyor. Empati yapma becerisinin de sosyal zekaya bağlı bir durum olduğunu belirtmek isterim. Bu beceri gerek özel hayatınızda, gerek iş hayatınızda daha sağlıklı ve doğru iletişim kurmanıza olanak sağlıyor. Yani farkındalığınız size hayat yolunda fark arttırıyor.

Sosyal medya sayesinde herkesin bir kişisel gelişim uzmanı(!) tavrı aldığını söylesem mübalağa etmiş olmam. Lider ol, aslan ol, kükre, atla, hopla, hızlı ol, iyi ol, yetmez en iyisi ol ...işte bu noktalarda gaza gelmeyenler kendi becerilerini ve içinde bulunduğu koşulları idrak edebilenler istediklerini elde ediyorlar. En önemlisi farkındalık ile egolarınızın etkisinden çıkar ‘an’a odaklanabilirsiniz. Hangi pozisyonda, nasıl bir tecrübeye sahip olduğunuz değildir mevzu, anın içinde olmak, olana kabul vermek, hoş gelen bir misafir gibi karşılamak, ardından göndermektir. Yani takılıp kalmamak ve kişiselleştirmemektir.
Farkındalıkla kabul vererek oluruna bırakmak; söylemesi çok kolay biliyorum. Ne zaman ki hayatı oluruna bırakarak, harekete geçerseniz, yaşamaktan alacağınız zevki tarif edemem. Sanmayın ki devamlı bir huşu halinde geziyor, ah hayat cici hayat diye yaşıyorum. Hayat çabadan ibaret...Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insanoğlu var olduğu sürece egosuyla savaş halinde olacak. İletişim kadar güçlü ve can alıcı bir silah oluğunu düşünmüyorum. Sevdiğimiz işi farkındalığımızı koyarak yapalım. Her ne ile muhatap isek ondan öğrenmemiz gerekenleri anlamaya çalışalım. Diğerlerine değil kendimize odaklanalım.
Farkındalıkla yaşayalım mutlu anlarımız çok, huzurumuz devamlı olsun.
Ragibe Özkütükçü