Girişimcilik vatandaştan hibe devletten: IPARD

Meraklısı için bir kaç cümle ile nedir IPARD...

Ülkemizin her köşesinde işini geliştirme gayreti içinde olan üreticiler, yatırımcılar, girişimciler kendilerine sunulan fırsatları değerlendirebildikleri ölçüde   yeni başarı hikayelerine imza atıyor.   İşte bu fırsatlardan biri de IPARD hibe destekleri...

Nur Coşkun İstanbulluoğlu
nurcoskun@net-iletisim.com

Dünyanın zorlu sınavlardan geçtiği dönemlerden birine rastlamış olsak da, bu durumun yeni arayışlar içinde olmaya, fırsatları kovalamaya ve fırsatları üretime çevirmeye engel olamayacağını gösteren güzel örnekleri çoğaltmaya her   zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz.
Ülkemizin her köşesinde işini geliştirme gayreti içinde olan üreticiler, yatırımcılar, girişimciler kendilerine sunulan fırsatları değerlendirebildikleri ölçüde   yeni başarı hikayelerine imza atıyor.   İşte bu fırsatlardan biri de IPARD hibe destekleri...

Meraklısı için bir kaç cümle ile nedir IPARD...Avrupa Birliği, aday ve potansiyel aday ülkelere adaylık sürecinde destek olmak amacıyla,  Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı oluşturulmuş. Aday konumundaki Türkiye ise, IPA’nın V. Bileşeni Kırsal Kalkınma programından faydalanmak amacıyla, IPARD Programını hazırlamış. Bu program, Avrupa Komisyonu tarafından 2008'de, Türkiye’deki Yüksek Planlama Kurulu tarafından 2009'da onaylanmış. IPARD uygulama yapıları olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yönetim Otoritesi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da IPARD Ajansı olarak belirlenmiş.
2012 yılı sonuna kadar 20 ilde devam eden uygulamalar, bir yıl sonra 42 il'e yaygınlaştırılmış. Programın uygulandığı şehirler; Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyon, Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Konya, Karaman, Mersin, Aksaray, Nevşehir, Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgar, Kastamonu, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Sivas, Erzincan, Erzurum, Malatya, Elazığ, Kahraman Maraş, Hatay, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Muş, Van, Ağrı, Kars, Ardahan.
IPARD bir hibe destek programı. Bu hibe desteğinden yararlanabilecek iş kolları ise gruplara ayrılmış.
Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar:   Süt, et ve yumurta üreten tarımsal işletmelere yatırımlarını kapsıyor. Bugüne kadar sözleşme imzalanan projelerden %66'sı tamamlanmış.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar:  Süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve ürünleri, kanatlı et ve ürünleri, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlaması, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlamasını içine alıyor.   Sözleşme imzalanan projelerden %56'sı tamamlanmış.
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme:  Bitkisel üretim, arıcılık ve ürünleri, zanaatkarlık ve katma değerli yöresel ürünler, kırsal turizm ve rekreasyonel faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makina parkları, yenilenebilir enerji yatırımları programa dahil edilen alanlar. Halen   sözleşme imzalanan projelerden %92'si tamamlanmış.
 
 Cebinde projesi ile gidenlerin koltuklarını kabartan başarılara ulaşabildiklerini gösteren hikayelerle dolu www.ipard.gov.tr nin sayfaları...

Projede başarı öyküleri :
Kenan Yılmaz  Van’ın Edremit ilçesinde, üç nesildir büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık faaliyetleri ile uğraşırken IPARD projesinden haberdar oluyor.  Süt üretimi için 500 küçükbaş hayvan yetiştirme projesi ile ilgili başvuruyu yapıyor ve  desteği alıyor. Şimdi iyi bir planlama ile 64 dekar arazide tesisini inşa ederek  hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.
Çanakkale Bayramiç Karaköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan Çakır ise meyvecilikle geçinen köyünde toplanan elmaların muhafazası için soğuk hava deposu ihtiyacını projeye dönüştürmüş.  Bu proje sayesinde köy halkı başka köylerdeki depoları kullanmak zorunda kalmaktan kurtulmuş. Artık ürünlerini piyasaya daha kaliteli ve uygun fiyat ile sunma imkanına kavuştular. Gelecekte bu tesisin elektriğini üretmek üzere güneş enerjisi tesisi kurmak için yine IPARD hibe desteğine başvurmayı planlıyorlar.
Denizli Çameli’nden Ramazan Sönmez ise bölgesinde üretilen 3 bin ton alabalık için işleme tesisi kurmak üzere IPARD hibe desteğinden yararlanmış. En yeni teknolojilerin kullanıldığı ve çalışanlarının yüzde 70’i kadın olan işletmenin ürünleri AB ülkelerine ihraç ediliyor. Üstelik de projenin temeli, deniz olmayan bir bölgede işlenmiş balık ürünleri geliştirecek kadar yaratıcı bir girişime dayanıyor.

Girişimci kadın her yerde
Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde Meral Kubuş, IPARD desteği ile 60 baş süt üretim çiftliği kurmuş.  Hollanda ve Almanya’da örneklerini gördüğü çiftliklere benzer bir üretim tesisinin sahibi olmuş. Yatırım tamamlandıktan sonra Çankırı’da IPARD hibe desteğinden yararlanan ilk kadın işletmeci unvanına sahip. Eşi ile birlikte  hijyen kurallarını titizlikle uyguladıkları işletmelerinden elde ettikleri sütün pazarlamasını da kendileri yapıyor. Müşterilerine sosyal ağ aracılığı ile ulaşıyor. Çiftlikte üretilen günlük yaklaşık bir ton sütün tamamı, hijyenik bidonlarda soğuk hava aracı ile aynı gün müşteriye iletiliyor. Şimdi süt işleme merkezi kurarak, yoğurt ve tereyağı ürünleri geliştirebilmek için IPARD desteğinden tekrar yararlanmayı planlıyor.
 Çiğdem Aydın, Ordu Boztepe’de 23 odalı bir konaklama tesisini IPARD hibe desteği ile kurmuş. Ankara’daki işinden istifa ederek, memleketine  dönüp,  hiç deneyimli olmadığı kırsal turizm işletmeciliği için kolları sıvamış. Artık girişimci bir kadın olmanın tadını çıkarıyor. Şimdi işletmesini geliştirecek ek yatırımlar için tekrar hibe desteğine başvurmaya hazırlanıyor.
 
Bu öyküleri duyunca motive olup, parlak fikirlerini hayata geçirmek isteyen genç girişimciler 2020 yılına kadar bu hibe programından yararlanabilir.
 
 Şubat 2018 sayısının 83.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları