Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Güçlü yanlarımızı iş yaşamında ortaya koyabiliyor muyuz?

Peter Drucker, etkin lider yönetici tanımlamasında güçlü yanlarını iş yaşamında kendiliğinden ortaya koyabilen yöneticilerin etkin lider yönetici olduğunu söyler.

Esra Teoman Bener
Profesyonel Koç- Eğitmen
esra@adimkocluk.com
www.siradisibasari.com

Güçlü yanlarının farkında olan kaç etkin lider yönetici iş yaşamında güçlü yanlarını ortaya koyuyor?

Esasında baktığımızda çok az sayıda lider/ yönetici güçlü yanlarını iş yaşamında ortaya koyuyor. Sürekli olarak geldiği konum ile ilgili endişeleri olan, kendi değerleri ile iş ortamındaki değerleri çelişen lider/ yönetici için sadece kendisinden beklenenleri karşılamak için çalışmak yeterli olabiliyor. Ancak bir süre sonra iş tatmini ve işin kendisi için anlamı kaybolduğundan verimlilik düşmeye başlıyor. En sonunda ise yöneticilikte geldiği nokta olarak sıradan lider / yönetici olarak gelişmeyen, geliştirmeyen, katkı sağlamayan yönetici sıfatlarıyla kalmasına sebep oluyor.

İşte daha çok kendiniz olabilmeniz için, güçlü yanlarınızı ortaya çıkarın. Güçlü yanlarınızı tanıdıkça ve ortaya koydukça sahici olacaksınız. Çalışanlarınıza daha samimi geleceksiniz. Özgün olmak için , sizin iş yapış tarzınız size ait olmalı. Size ait olmayan tutum ile samimi olamayacaksınız. İnsanlar ise samimiyetsizliği anında anlarlar. Bu da sizi etkin lider yönetici olmanız önündeki en önemli engeldir. Tek bir yönetici tarzı yoktur. Güçlü yanlarınız ile siz de, size ait olan yönetici tarzınızı ortaya koyun ve kurumunuzun dışardaki yüzü olun. Çünkü sizin dışarıdaki itibarınız aynı zamanda kurumunuzun da itibarı sayılacaktır.

Güçlü yanları nasıl yakalayabilirsiniz?

En basit haliyle, zirve deneyiminizi tekrar hatırlayarak.
Zamanında kendinizi en başarılı, en iyi, en güçlü ve doyumlu hissettiğiniz bir ana geri dönün. Hatırlayın.
Orada nasıl bir siz vardı?
Zirve deneyimini başaran siz hangi güçlü yanlarınız ile başarmıştınız?
Bugüne baktığınızda, o zaman kullandığınız güçlü yanlarınızı bugün kullanıyor musunuz?
Bu küçük uygulama bile kendiniz hakkında unuttuğunuz ve belki farkında olmadığınız güçlü yanlarınızı tekrardan hatırlayıp fark etmenizi sağlayacaktır.

Güçlü yanlar herkes de farklıdır. Aynı parmak izleri gibi. Zira doğuştan sahip olduğunuz size özel güçlü yanlarınızdır. Ayrıca güçlü yanlarınız başkalarında olan güçlü yanlarla benzer olsa bile, herkesin güçlü yanını ortaya koyuş biçimi farklıdır. Bu yüzden de yine size ait ve özgü olacaktır.

Güçlü yanlarınız, ayrıca tutkuyla yaptığınız işlerin neler olduğunu da keşfetmenizi sağlayacaktır. Zira güçlü yanlarla yapılan her işin içerisinde tutku vardır.
Tutku varsa, vizyon da var demektir.
Tutku varsa, başarı da var demektir.
Tutku varsa, iş tatmini de var demektir.
Tutku olmadan esin kaynağı da olmaz. Dolayısıyla etkin lider yönetici olmak demek gerçek, samimi size ait olan vizyonunuzu da belirlemek demektir.

Güçlü yanlarınızı tanımak ve ortaya koymak başarıyı da sıra dışı başarıya çevirmek için bir adım atmak demektir. Etkin lider yönetici olarak çalışanlarınızın da zayıf veya gelişime açık olan yanlarına odaklanmaktan ziyade güçlü yanlarına odaklanarak onları ortaya koyabilmeleri için alan açmak önemlidir. Zaten zayıf veya gelişime açık olan yanları güçlendirmek için yine güçlü olan yanlardan faydalanmak gerekecektir.

Amaç ise fark yaratan çalışanlar, liderler ve kurumlar yaratmak değil mi?

İş tatmini ve mutluluğunu yakaladığımız verimli geçen bir ay olması dileğiyle....

Şubat 2017 sayısının 66.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları