Hayaller Tiffany’de kahvaltı, gerçeklerse akıllı gıdalar

Sabah saatlerinde kahvaltıya yer açmak, hem keyifli hem sağlıklı bir alışkanlık elbet. Geçmişin filmlerinden Tiffany’de Kahvaltı tadında keyifler nostalji hafızamızda saklı kalsın...

Dünyanın kalabalıklaşmasına eşlik etmekte olan iklim değişiklikleri, artan kirlilik, çevre ve besinlerin sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit. İşte bu noktada daha sürdürülebilir besinlerle; et, balık ve diğer deniz ürünleri, süt, yumurta gibi temel hayvansal protein kaynaklarına alternatif aranıyor.


Nur Coşkun İstanbulluoğlu
nurcoskun@net-iletisim.com

Sabah saatlerinde kahvaltıya yer açmak, hem keyifli hem sağlıklı bir alışkanlık elbet. Geçmişin filmlerinden Tiffany’de Kahvaltı tadında keyifler nostalji hafızamızda saklı kalsın... Biz kahvaltıda neleri yemek daha sağlıklıdır, yakın geleceğin kahvaltı eğilimleri hangi yöne gitmektedir gibi soruların alternatif cevapları ile kafalarımızı meşgul etmeye devam edelim. Akıllı gıda alternatifleriyle hem imalatçıların hem de tüketicilerin hayal gücü zenginleşti. Eskiden lezzetli ama zararlı tatların bile içerikleri değişime uğrayarak sağlıklı ürünlere dönüşüverdi. Yemeği aklımızdan dahi geçirmediğimiz şeyleri de bir gün sofralarımızda görebilmek çok uzak bir ihtimal olmayabilir.

Kahvaltıda böcek alır mıydınız?

Dünyanın kalabalıklaşmasına eşlik etmekte olan iklim değişiklikleri, artan kirlilik, çevre ve besinlerin sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit. İşte bu noktada daha sürdürülebilir besinlerle; et, balık ve diğer deniz ürünleri, süt, yumurta gibi temel hayvansal protein kaynaklarına alternatif aranıyor. Baklagiller veya soya gibi bitkisel protein kaynakları ikame çareler olarak gündeme gelirken, şaşırtıcı bir diğer protein kaynağının böcekler olması iştah sınırlarımızı zorluyor. Uzakdoğu’nun temel besin kaynaklarından yosun ve böceklerin batı ülkelerinde aynı ilgiyi görmesini beklemek potansiyel zorlukları da beraberinde getiriyor.

Dolayısıyla Avrupalılara bu yeni protein kaynaklarının tüketim gerekçelerinin nasıl anlatılacağı ve bu yiyeceklere yönelik yasal düzenlemeler ile pazarlama konusundaki potansiyel zorlukların nasıl aşılacağı ise ayrı bir tartışmayı ateşliyor. Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC) kaynaklarına göre, yeni protein alternatifi olarak yenilebilir böceklerin dünya sofralarında yer bulması gelecekte pek de yadırganmayacak.

Suçluluk hissettirmeyen tatlılarla kan şekeri dengede

Diğer taraftan sağlıklı beslenme konusuna artan küresel ilgi, daha fazla sayıda tüketicinin suçluluk duygusu hissetmeden lezzetli tatlı kaçamaklar aradığını gösteriyor. Bununla birlikte, yürütülen pazar araştırmaları pek çok kişinin aradığı tatlı ve sağlıklı seçenekleri bulmakta zorlandığını gösteriyor: Avrupalı tüketicilerin üçte biri (yüzde 31), genellikle atıştırırken suçluluk duyuyor1. Alman tüketicilerin yarısı ve İspanya, Polonya ve Fransa'daki tüketicilerin yaklaşık üçte ikisi, sağlıklı tatlı seçeneklerine ulaşamadıklarını dile getiriyor2.

Yükselen bu trende cevap verebilmek için Beneo Teknoloji Merkezi'ndeki uzmanlardan oluşan ekip, yüzde 65'e varan yüksek glisemik şeker içerebilen mevcut toffe ürünlerine alternatif olarak, daha düşük bir kan şekeri tepkisini destekleyen daha sağlıklı bir şekerleme formülü geliştirdi. Toffe ve benzeri karamelli şekerleme kategorisi büyümeyi sürdürerek son beş yılda dünya genelinde yüzde 0,9 oranında büyüyen genel şekerleme kategorisine göre yıllık yüzde 6,4 büyüme oranıyla daha hızlı artış gösterdi3. Daha sağlıklı alternatifler geliştirmek isteyen şekerleme üreticileri için çekici bir fırsat.

Tatlı kaçamaklar ve nostalji duygusunu çağrıştıran toffeler sağlıksız bir seçenek olarak görülse de artık durum değişti. Bu yıl ISM'de sunulan ve Palatinose™ içeren yeni toffeler, geleneksel emsallerine benzer şekilde kremamsı-tatlı lezzetlerini ve damakta bıraktığı hoş yapısını korumaya devam ederken daha düşük kan şekeri tepkimeleriyle daha iyi bir beslenme profili sağlıyor. Bu ürünlerle tüketicilerin "daha iyi karbonhidratlara" karşı artan ilgisi ve tatlı atıştırmalıklarla kendilerini şımartırken kan şekeri dengelerini koruma istekleri karşılanıyor. Gıda üreticilerinin yenilikçi ama lezzetli ürünleri imalat yelpazelerine dahil etmelerini heyecanla bekliyoruz.

Şubat 2019 sayısının 32.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları