Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Hedeflerimi koyuyorum....

Aralık ayını hep sevmişimdir. Yaşamdaki döngüler gibidir. Bir koskoca yılın son ayı olarak bana hep bir sonraki yıl için yeni hedefler, planlar, yeni başlangıçlara kapı olur gibi gelir. Aralık ayı aynı zamanda da geride kalan yılın da gözden...


Ayrıca aralık ayında soğukların iyice kendini hissettirdiği, ilk karın yağışı bana ilkbaharda yeniden doğanın uyanacağı ve tohumların filizleneceği müjdesini de verir. Böyle baktığım zaman da aynı doğa gibi bizlerin de yeni düşüncelerimizin, planlarımızın yapılandığı bir zamandır sanki aralık ayı. Hal böyle olunca bu dönemi iyi değerlendirmek gerekiyor. İlk önce yeni hedefleri yeni yıl için planlamak ve geçirdiğimiz yılın da bir gözlemini yapmakta yarar var sanıyorum.

Şimdi o zaman benim kendim için yaptığım iki basit uygulamayı burada sizlerle paylaşayım.

Uygulama 1.

Öncelikle sakin bir zamanınızı seçin ve rahatsız edilmeyeceğinize emin olduğunuz bir yere geçin. Sizi rahatlatacak güzel hafif bir müzik açın. Bir kaç kağıt ve renkli kalemler alın. Düşünmeye başlayın ilk ay, 2015 Ocak ayı için hatırladığınız  olumlu veya olumsuz yaşadığınız olayları not alın. Bitirdiğinizde yeni bir kağıt alın ve şubat ayı için aynı şeyi yapın. Böyle devam ederek uygulamayı sırasıyla diğer aylar için de yapın. Hatırlayabildiğiniz her şeyi yazın. Bittiğinde her ay için ayrı bir kağıdınız olacak. Şimdi bu kağıtları dizin ve bakın ne görüyorsunuz ?
 
-Olumlu olaylarda kendinizi nasıl hissetmişsiniz?
-Olumsuz olaylarda ise hangi güçlü yanlarınız ortaya çıkmış?
-Bu yıl size neleri öğretmiş?
-Deneyimlediğiniz her ne varsa önümüzdeki yıl için artık neleri farklı yapmaya başlayacaksınız?
-Yeni bir siz için ihtiyacınız olan nedir?
-Bu konuda size destek verebilecek kimler var?

Bu uygulama size geçirdiğiniz yıl için yaşantınızda farkındalık kazandıracaktır.

Bu sayede siz kendinizin ve yaşadıklarınızın farkında olarak yeni bir yıla girerken gerçekten ne istiyorum? sorusuna daha kolaylıkla cevaplar bulabileceksiniz.

Hedefleri koyarken ne kadar gerçekçi ne kadar ölçülebilir olduğuna bakmak gerekiyor. Aksi ise bir sürü gerçekleşmemiş hedef olarak kalıyor. Bu durumda  size başka mutsuzluklar getiriyor. Kendinize olan inancınız sarsılıyor, başaramamanın getirdiği sıkıntılar başlıyor. Dümeni kırılmış yelkenli tekne gibi savrulmalar ve gün içinde sebepsiz iç sıkıntıları ve yaşamda anlamsızlık başlıyor.

Peki koyduğumuz hedefler gerçekçi mi bunu nasıl anlayacağız?

Çoğunlukla konulan hedeflerin gerçekçi olmamasından dolayı hedeflerin bir çoğu gerçekleşmez. Zira koyduğumuz hedefler aslında bize uygun değildir. Belki üçüncü kişilerin hedefleri belki de sadece ufak isteklerden kaynaklı hedeflerdir. Hedeflerin gerçekçi olması için bize uygun olması gerekir. Öyleyse ilk önce kendimi çok iyi tanıyor olmak ve gerçek hayalimin ne olduğunu bilmem gerekiyor. Ancak bu şekilde hedeflerim gerçekçi olur.

Yukarıdaki uygulamanız sonunda bir bakın şu an neredesiniz ve nereye gelmek istiyorsunuz?  Bu gelmek istediğiniz yere gelebilmeniz için sizin hangi becerilerinizi ve güçlü yanlarınızı kullanmanız gerekiyor. Ve kim olmak istiyorsunuz? İnanç kalıplarınız, düşünce alışkanlıklarınızın hangileri artık size hizmet etmiyor? 
Tüm bunların üzerinden dikkatlice geçtikten sonra sıra 2016 hedeflerinizi belirlemeye geldi.

Şimdi koyduğunuz hedefleriniz daha gerçekçi olacaktır. Gerçekten ne istediğinizi bilen ve kim olduğunuzu bilen biri olarak hedefleriniz artık sizin için ulaşabilir olmaktadır.

Koyduğunuz hedeflerinizi ara hedeflere bölmeyi ihmal etmeyin. Örnek kilo vermek istiyorsunuz ve çok kilolu biriyseniz bir ayda 15 kg veremezsiniz. Veya yeni bir ev almak istiyorsanız ancak şu anda birikimiminiz yeterli değilse bir süreliğine kazancınızdan tasarruf yapmak konusunda hedefler koyarsınız veya 
iş yerinizde terfi etmeyi hedeflediyseniz terfiiniz için neler yapmanız gerekiyor bunlar hep ara hedefler olarak belirlenmelidir.

Uygulama 2

Size son olarak hedeflerle ilgili ikinci yeni yıl uygulamasından söz edeyim. Gerçekten çok işe yarıyor. Görsel pano adı verilen bu uygulama çok etkilidir. 
Bu uygulama ile direkt olarak her gün hedefleriniz görsel anlamda bilinç altına tekrarlanarak ulaşacağı için sizin de gün içindeki seçimleriniz ve kararlarınız hedeflerinizin gerçekleştirilmesine yönelik olacaktır. Siz farkında olsanız da olmasanız da.

2016 hedeflerinizi belirledikten sonra sıra bu hedeflerinizi her gün hatırlatacak canlı tutacak görsel panonuzu hazırlamaya geldi.  Sizin yaratıcılığınızı da kullanacağınız son derece de keyifli bir uygulama. İster hedeflerinizi size hatırlatacak resimler, fotoğraflar koyun. İsterseniz panonuza yine size hedeflerinizi hatırlatan sözler, yazılar koyun. Hazırlamış olduğunuz bu panoyu  görebileceğiniz bir yere koyun. Bilgisayarınızda duvar panonuz bile olabilir. Ben çalışma masamın yanına asıyorum. Çalıştığım zaman göz hizamda bana her zaman hedeflerimi hatırlatıyor ve hedeflerimin canlı kalmasını sağlıyor. 2015 için görsel panoma baktığımda her şeyin gerçekleşmiş olduğunu görüyorum. Bu da bana güç veriyor. Şimdi sırada 2016 hedeflerimin belirlenmesi ve panomun hazırlanması var. 

Sizlerle birlikte acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Dileğim önümüzdeki yılın barış, sevgi, hoşgörü yılı olması. Biz bunu hedefleyelim ve gerçekleştirelim.

Harika bir yıl geçirmeniz dileğiyle...

Esra Teoman Bener
Koç / Eğitmen
www.adimkocluk.com

Yazarın diğer yazıları