Hibeli tarım gençlere göz kırpıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı – TİKA, 2015-2018 yılları arasında ‘Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık” başlığı altında tarım, gıda güvenliği ve hayvancılık alanlarında 5 kıtada toplam 278 proje uygulamış.

Kentsel ve kırsal yoksulluğa çözüm olabilecek topraksız tarım uygulamaları projeleri de dikkat çekiyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı – TİKA, 2015-2018 yılları arasında ‘Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık” başlığı altında tarım, gıda güvenliği ve hayvancılık alanlarında 5 kıtada toplam 278 proje uygulamış.

Nur Coşkun İstanbulluoğlu

nurcoskun@net-iletisim.com

Köylerden şehirlere göç akımı yıllar sonra tersine yön değiştiriyor. Şimdilerde şehrin ekonomik yükünden ve karmaşasından genç yaşta bunalıp, köylere kasabalara taşınanların sayısı her geçen gün artıyor. Daha küçük yerleşimlerde kendi işini kuran, girişimcilikte kendi başarı hikayesini yazmakta olanların sayısı da yükselişte.  Köy havasında huzuru bulan, tarım ve hayvancılıkla girişimcilik heyecanını yakalayan her yaştan kentli ve eğitimli bir nüfusun çoğalmakta olduğunu görmek artık hiç de şaşırtıcı gelmiyor...Şehirdeki işinden ayrılıp kasaba ve köylerde yeni hayatlar kurmak, çoktan bir emeklilik hayali olmanın ötesine geçti... Pek çok kimse emekli olmayı beklemeden ikinci baharlarını küçük yerleşimlerde sürdürmeye başladı. 
 
Küçük işletme sahiplerini, tarıma ya da hayvancılığa yönelenleri destekleyen hatta yeni girişimlerde bulunmalarına destek veren hibeler, fonlar şehirlerde yaşayanları bile kırsal bölgelere taşınmaya özendirecek nitelikte adeta...
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Milli Tarım Projesi kapsamında hibe programları var. Devlet destekli Kırsal Kalkınma Genç Çiftçi Projesinin “köye dönüş” hibesinden on altı bin genç çiftçi yararlanabiliyor örneğin. Hibe bedeli her bir çiftçi için 30  bin lira. Bu bedel bitkisel, tıbbi ve aromatik üretim ya da canlı hayvan alımı için veriliyor. Bakanlık bu hibeyi olabilecek genç çiftçilerin 18 – 40 yaş arasında ve daha önce tarım ve hayvancılık sektörlerinde hibe desteği almamış olmasını şart koşuyor.
 
Topraksız dikey tarım uygulamaları
 
Diğer taraftan kentsel ve kırsal yoksulluğa çözüm olabilecek topraksız tarım uygulamaları projeleri de dikkat çekiyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı – TİKA, 2015-2018 yılları arasında ‘Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık” başlığı altında tarım, gıda güvenliği ve hayvancılık alanlarında 5 kıtada toplam 278 proje uygulamış. Proje yararlanıcısı ülkelerde tarım ürünlerinin çeşitliliğini ve tarımsal verimliliği artıracak konularda altyapı ve kapasiteyi geliştirmeye yönelik 124 proje, eğitim, danışmanlık ve yayım konularında 94 proje ve temel gıdaya erişim başta olmak üzere tarımsal üretim ve arz güvenliğini sağlamaya yönelik 60 proje hayata geçmiş. Bu bilgiler “Tarımsal Kalkınmada Örnek TİKA Projeleri” sunumunda yer alıyor.
 
Gelir getirici nitelikteki bu projeler, ekonomisi tarıma dayalı ülkelerde özellikle kırsal kalkınma alanında gerçekleştirilmiş.  Hedef ise bölgenin yerel yapısıyla uyumlu, üretilen ürün veya hizmetin yöresel satış ve pazarlama imkânının bulunması veya daha ileri seviyede uluslararası ölçekte pazara ulaşabilmesinin sağlanması. Topraksız dikey tarım uygulamaları ile kentsel emekli ve engelli nüfusun yaşam kalitesinin artırılması, kentsel ve kırsal yoksulluğun azaltılması hedeflenmiş.
 
Bu projelerden biri Bosna-Hersek’te uygulanmış. Pilot projede şehir merkezlerinde yaşayan ve emeklilik sisteminden mağdur olanlarla, engelliler ve kadınlardan oluşan 50 kişilik bir grupla, danışman kontrolünde topraksız dikey tarım sistemleri kurulmuş. Çilek, renkli yapraklı marul, ıspanak, fesleğen, domates, kereviz gibi 10 çeşit meyve ve sebze yetiştirilmesi süreci devam ediyor. Proje sosyal bakımdan mağdur olan gruplara uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirliği sağlayabilecek. Yalnızca ekonomik açıdan değil, üretilen ürünlerin taze olması, tarım ilaçları ve bitki koruyucu kullanılmaması nedeniyle sağlıklı bir uygulama. Üstelik dikey tarım sistemi engelli veya az hareketli olan kişilerin üretimde bulunmasına da uygun. Dolayısıyla bu uygulamanın sosyal açıdan, şehir ortamlarında ve apartmanlarda kurulacak bir nevi şehir bahçelerinin çevre kirliliğini azaltma, çeşitli biyolojik habitatlar oluşturma, doğal izolasyon görevini üstlenmesi de mümkün. Ülkemizdeki kentlerde de bu tür projelerin yaygınlaşması uygulandığı çevreye taze bir nefes getirecektir.
 
Bir diğer proje duyurusu da AB ve Türkiye’nin ortaklaşa finanse ettiği, Tarım ve Orman Bakanlığının “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2014-2020 IPARD Programı “ Tarım-Çevre, İklim ve Organik Tarım Tedbiri Başvuru Çağrısı”...  Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş uygulamalar için geri ödemesiz olarak kullandırılacak. Pilot bölge ise Ankara Beypazarı ilçesi. Başvurular 1-31 Ocak 2019 arasında ve ilgili bilgiler www.tarim.gov.tr ve www.tkdk.gov.tr adresinde.
 
İster kentte ister kırsalda olsun doğa dostu tarım ve hayvancılık projelerinin ülkemizde yaygınlaşması dileğiyle...  
 
 Ekim 2018 sayısının 28.sayfasında yayımlanmıştır. 
 

Yazarın diğer yazıları