Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

İşte bütün mesele bu!

Hepimiz için bu dünyada mutlu yaşamak bir amaçtır. Peki mutlu yaşamak ama nasıl?

Yaşam amacını bulmak çok kolay olmayabilir. Hatta bazı kişiler yaşam amaçlarını hiç bilmeden yaşamışlardır. Oysa ki ancak yaşam amacını bulan insanlar doyumlu ve mutlu yaşarlar. Yaşamlarının her alanında amaçlarına yönelik bir şeyler gerçekleştirirler. Zorlukları ve sıkıntılı zamanları engel olarak değil onları amaçlarına ulaştıran gelişim alanları olarak görürler.

Esra Teoman Bener
Koç / Kurumsal Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com


Hepimiz için bu dünyada mutlu yaşamak bir amaçtır.
Peki mutlu yaşamak ama nasıl?
Ne yaparsak kendimiz için bunu kalıcı hale getirebiliriz?

Başarı Bilimcisi Napoleon Hill amaç konusunda şunları söyler; “İnsanlar kesin bir amaç belirleyip bu amaç hayattaki tek amaçları olana kadar bu amaçlarına sıkı sıkıya tutunsalar ne kadar farklı bir hikaye anlatıyor olurlardı”. Ne kadar doğru değil mi? Gerçekten de düşünüyorum dünyamız bambaşka bir dünya olurdu.

Yaşam amacını bulmak çok kolay olmayabilir. Hatta bazı kişiler yaşam amaçlarını hiç bilmeden yaşamışlardır. Oysa ki ancak yaşam amacını bulan insanlar doyumlu ve mutlu yaşarlar. Yaşamlarının her alanında amaçlarına yönelik bir şeyler gerçekleştirirler. Zorlukları ve sıkıntılı zamanları engel olarak değil onları amaçlarına ulaştıran gelişim alanları olarak görürler. Şikayet etmek veya suçlamak yerine her zaman bakış açıları çözümden yanadır.
Başkalarının ne yaptığı ile değil sadece iyi olan işlerin nasıl yapıldığı ile ilgilenirler. Dolayısıyla negatif cümleler yerine olumlu cümleler kurarlar. Gelecek kipi ile konuşurlar. Geçmiş onlar için sadece deneyimler kazandıkları bir geçmiştir. Geçmişteki başarılarını sürekli olarak gündem yapmazlar onlar için gelecekteki yapacakları önemlidir. Değişimleri her zaman fırsatları içinde barındıran süreçler olarak görürler. Zaman kavramları değerlidir. Gelişime açıklardır. Bir işin nasıl yapılmayacağına değil nasıl yapılacağına odaklanırlar.

Hepimizin doğuştan getirdiğimiz farklı yetenekleri, güçlü yanlarımız ve özelliklerimiz vardır. Önemli olan bunların ne kadarının farkında olduğumuz ve bunlardan hangilerini yaşamımıza geçirdiğimizdir. Bu da farkındalığımızın artması ile ilgilidir. Kendimizi ne kadar doğru tanırsak o kadar potansiyelimizi ortaya çıkarır, güçlü yanlarımızın farkında oluruz. Nasıl hepimizin DNA sı farklı, parmak izi farklıysa yetenekler de çeşit çeşit ve kişiye özeldir.

Yaşam amacınızı belirlemek için pratik bir kaç soru ile başlayabiliriz;

Gerçekten ne istiyorsunuz?

En çok neyi ya da neleri yaparken akışta kalıyorsunuz?

Akşam yattığınızda “harika bir gündü” demeniz için o gün içinde neler yapmış olmanız gerekir?

Yaşamınızda sizi motive eden neler var?

Hayalleriniz ve hedefleriniz var mı? Gerçekleşmesi için neye ihtiyacınız var ? Gerçekleştirdiyseniz hangi güçlü yanlarınızı kullandınız?

Uzun zamandır kullanmadığınız hangi güçlü yanınız var? Hatırlayabildiniz mi?

İstediğinizi elde etmek için hemen şu anda ne yapabilirsiniz?

Bu sorulara vereceğiniz samimi cevaplar en azından amacınız hakkında düşünmeniz bakımından ilk adım olabilir. Yaşam amacınızı bulmak yaşam hediyeniz olacaktır.

Dünyamız zor zamanlardan geçiyor. Yapabileceğimiz en büyük katkılardan birinin de amacımız hakkında düşünmek olacağını zannediyorum. İş ve özel yaşamımızda yaptıklarımızın anlamını keşfetmek ve yaşama olan katkımızı fark etmek. Her birimiz üzerimize düşenin en iyisini yapmaya odaklandığımız zaman mutlu bireyler olacağız. Mutlu bireyler üretir, yaratır ve çözer.

İşte bütün mesele bu!

Güzel bir ay olması dileğiyle

Kasım 2016 sayısının 84.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları