Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Kasımpatı Mevsimi...

Her ayın kendine ait güzellikleri vardır. Benim için de kasım ayının en güzel yanı kasımpatıların açmasıdır.

Esra Teoman
Profesyonel Koç- Kurumsal Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com
esra@adimkocluk.com

Kasımpatıları içlerinde hem hüzün, hem neşeyi, hem bitişi hem de yeni başlangıçları barındırır. 

Kasım ayı yaz boyunca bizi neşelendiren rengarenk çiçeklerin artık bittiği, ağaçların yapraklarını döktüğü, doğanın yavaş yavaş uykuya daldığı bir aydır. Her şeye rağmen bu ay sanki bu olup bitenlere kafa tutarmışçasına kasımpatıları rengârenk çiçekler açarak hiç bir şeyin bitmediğini, devam ettiğini bize ısrarla hatırlatırlar.

Kasımpatıları aynı zamanda zihinlerimizdeki düşüncelere benzetiyorum. Bitmek bilmeyen sonsuz düşüncelerimiz. Bazen umut bazen de umutsuzluğa iten rengarenk düşüncelerimiz...

Sonbahar aslında bize gerçekten ne hissettiriyor? diye sorduğumda bulduğum cevap sakinlik ve geleceğe olan garip bir heyecan ve heyecanın getirdiği belki de biraz kaygı gibi geliyor.

Sonbahar bize ne düşündürüyor? diye sorduğumda ise cevap,
“ yaşamımda bir değişiklik olduğunu hissediyorum ve gelecek şeye karşı hazırlanıyorum” olarak geliyor.

Hal böyle olunca demek ki bu dönemde biraz kendimiz ile ilgili düşünmek için geri çekilmeye her zamankinden fazla ihtiyaç duyabiliriz. Ve işte böyle zamanlarda ise doğanın içerisinde daha fazla zaman geçirerek bunu başarabiliriz. Yere dökülen rengarenk yapraklar arasında yaşamımızın rengini tekrardan yakalayabilmek için...

Geri çekilerek yaşamımız hakkında düşünürsek geleceğin belirsizliğinin bir süre sonrasında karanlıktan umut kıvılcımları doğmaya başladığını görürüz. Kendimiz için, yaşamımız için, yeni bir vizyon tanımlamaya geçeriz.

Ve artık yeni dönem için hazırlanmaya, yeni vizyonumuz için hazırlıklar yapmaya başlayacağımız bir aydır kasım ayı...

Onun için kasımpatıları bana yeniden doğuşu hatırlatır. Bir dönemin bittiğini ve yeni bir dönemin başladığının habercisidir sanki kasımpatıları.

Her kasım evime kasımpatıları alırım ve yeni vizyonum üzerinde çalışırım. Onun için kasım ayını ve kasımpatıları çok seviyorum.

Bu yıl bitmek üzere iken geriye döndüğümde her zamanki gibi neler iyi gitti, neler daha iyi olabilirdi ve bundan sonra daha iyi olması için neler yapabilirim? Sorduğum sorularıma cevaplar buluyorum.

Ne de olsa bir Kasım çiçeği ve ne de olsa romantiktir kasımpatılar. Sizlere yeni vizyonlarınızı oluşturacağınız kasımpatılarla dolu harika bir kasım ayı diliyorum..

Sevgiyle kalın

Yazarın diğer yazıları