Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Mutluluk !...

Mutluluk üzerine yapılan araştırmalardan belkia de en uzun soluklu olanı 1931'de başlayan ve hala devam eden Harvard Universitesi kapsamında yapılan araştırmadır.

EsraTeoman
Koç-Eğitmen

Dalai Lama’nın söylediği gibi “Mutluluk size hazır bir şekilde gelmez, sizin kendi eylemlerinizden doğar.” 

Mutluluk üzerine yapılan araştırmalardan belkia de en uzun soluklu olanı 1931'de başlayan ve hala devam eden Harvard Universitesi kapsamında yapılan araştırmadır.

Şu ana kadar alınan en anlamlı sonuç ise, insanların sürekli mutlu olmalarının mümkün olmadığı ancak herkesin daha fazla mutlu olmayı istemeyi seçmesidir.

Mutluluğun sürekli olmaması şu anlama geliyor, diyelim ki bir arkadaşınız ağır bir hastalığa yakalandı. Şimdi böylesi durumlarda bizim mutluluğumuzun sürmesi mümkün mü? Bu sorunun cevabı hayır olacaktır.
Daha fazla mutlu olmayı istemek ile ilgili ise , diyelim ki İsveç gibi bir ülkede yaşıyorsunuz ve gelecek kaygınız yok her şey olması gerektiği gibi ilerliyor. Şimdi burada yaşayan insanlara sormuşlar onlar da daha fazla mutlu olmak istediklerini söylemişler.
Demek ki herkes hangi durumda olursa olsun bir kere daha fazla mutlu olmak istiyor. Ancak kalıcı olan mutluluk çok da mümkün gözükmüyor.

Son yıllarda özellikle söylenen bir şey AN’ın içinde kalmak ve o AN'dan haz almak şeklindedir. “Bu durum size mutluluk getirecektir”. Bu kısmen doğru da olsa kısa hazların kalıcı mutluluğu getirmediği ortadadır. Siz harika bir dondurma sipariş ettiniz. İlk aldığınız kaşıktaki tat size muazzam bir haz getirirken sonuna doğru artık o hazzın yoğunluğu azalacak ve siz dondurmanızın sonuna geleceksiniz. Belki de doyduğunuz için bitirmeyeceksiniz. Evet o AN için kısa süreliğine kendinizi iyi hissetme hali yaşadınız ancak uzun vadedeki mutluluk için çok da büyük bir katkı sağlamıyor.

Hal böyle olunca demek ki gerçek mutluluğun bir kaç kriteri olduğu aşikar.

Nedir bunlar?

1- Bir örnek,
Viyana gibi estetik bir şehirde bulunmak veya yeşilliğin bol olduğu doğanın içinde bulunmak kişileri daha fazla mutlu ettiği görülmüş. Seyahat için bile olsa bu estetiği korunmuş güzel yerlerde bulunmak insanları mutlu ediyor.

2-Bir diğer etken ise sağlıklı kurulan ilişkiler.
Dışlanmayı, bir gruba ait olmamayı insanlar sevmiyorlar. Bu şu demek değil, hoşlanmasanızda sosyalleşin veya bir yere ait olun demek değil, tabii ki de size iyi gelen sağlıklı ilişkiler üzerine kurulu birlikteliklerden söz ediyoruz. Örneğin mutsuz bir evlilik içinde de insanlar çok yalnız hissedebiliyorlar. Bu yüzdendir ki mutsuz bir evliliği sürdürmek yerine boşanmış insanlar daha mutlu olabiliyorlar.
Veya iş yerinde yakın arkadaşlıklar kurmak iş mutluluğu içinde olmazsa olmazlardan. Sonuç olarak yalnız olmayı çok da sevmiyoruz. Sosyalleşmek önemli.

3- İnsanların yaşamda bir anlam yakalamaları ve yaşam amaçlarının olması bir başka mutluluk sebebi.
Sizi sabahları yataktan keyifle kalkmanızı sağlayan ne var? Ne olabilir?
Yaşamımdaki anlamı yakalamamı sağlayan bir yaşam amacı bulmak. Mutluluk için belki de en önemli sebeblerden biridir.

4- Ve en son olarak da bir başkasını mutlu etmek.
Sizin yüzünüzden bir insanın mutlu olması bir başka en büyük mutluluk sebeplerinden biridir.

Bütün bunlardan anlayayacağımız mutluluk dışsal faktörlerden çok aslında içsel faktörlere bağlıdır. Bir noktaya kadar dışsal şartlar etkendir. Ancak daha fazlası bizim kendimize ve dünyaya nasıl baktığımız ile ilişkilidir.

Peki en büyük mutsuzluk sebebleri nelerdir ?
Korku ve belirsizlik olarak söyleyebiliriz.

İnsanlar korkuyorlarsa ve belirsizlik ortamları içinde yaşıyorlarsa mutsuz oluyorlar.

Yılın bu ilk ayında mutlulukla dolu günlerin çoğalması ve bir başkasının mutluluğuna vesile olmamız dileğiyle sevgiyle kalın….

Ocak 2019 sayısının 82.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları