Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Niçin Çalışmalıyız...

İnsanların büyük bir bölümü bir işte çalışarak çoğunlukla çok da zevk almadan çalışmaya devam ediyorlar. Ve haklı olarak zamanlarını kendi istediklerini yapmaya ayırarak geçirmeyi özlüyorlar.

Esra Teoman
www.addimkocluk.com
esra@adimkocluk.com

Çalışmanın mutlu olmamıza veya mutsuz olmamıza katkısı hangi orandadır bilemiyorum.

Ancak çalışmadan geçen bir yaşamın mutsuzluğa ciddi katkısı olduğuna inananlardanım.

Bir kısım insanların da  çok çalışmaktan mutsuz olduklarını biliyorum.
Ancak burada bahsettiğim, yaşam amacı ile bir şekilde paralellik oluşturan ve ne engel olursa olsun vaz geçmediğimiz doyumlu çalışmadan söz ediyorum.
Sevmedikleri işleri her gün mecburen yapan mutsuz çalışanlardan değil.

İnsanların büyük bir bölümü bir işte çalışarak çoğunlukla çok da zevk almadan çalışmaya devam ediyorlar. Ve haklı olarak zamanlarını kendi istediklerini yapmaya ayırarak geçirmeyi özlüyorlar. İşten arta kalan zamanlarını yapamadıkları güzel şeyleri düşleyerek günlerini geçiriyorlar. Bu durum ancak ne yazık ki ne yapmak istediklerini bilmeyenler için bir tuzak olabiliyor. Zira boş zamanlarını anlamlı geçiremeyenler bir süre sonra derin bir iç sıkıntısı ile karşılaşıyorlar. O zaman da sevmedikleri ancak hiç olmazsa zamanlarını nasıl geçireceklerini düşünmeden bir işlerinin olması onlar için aslında en iyi seçenek oluyor. Ancak bunu bir türlü fark edemiyorlar. Fark ettiklerinde ise artık iş işten geçmiş olabiliyor, belki de o işi kaybetmiş oluyorlar. 

Çoğu insan boş zamanlarını geçirmek için yapmaya değer bir şey bulmakta zorluk çeker. İşte tam da bu sebepten ötürü bu insanların çalışması, onlara farkında olmadıkları bir mutluluk hali getirir. Aksi durum ise mutsuzluktur. İnsanlar sevmedikleri bir işte çalışıyor olsalar bile, hiç çalışmayan ve boş zamanlarını değerlendiremeyen kişilere göre farkında olmasalar da daha mutludurlar. Yapılan işte bir anlam yakalamak ve bunun için aslında var olan işine daha da sarılmak bazı insanlar için aslında önemli olabilir. İnsanların becerilerine yönelik işlerde çalışıyor olmaları mutlu olmaları için gerekli en yüksek sebeplerden biridir. Çünkü bu iş onlara iç tatmin ve doyum getirir. Bazen sadece amacınıza uygun olduğu için daha düşük maddi imkanlara sahip işlerde çalışıyor olabilirsiniz. Veya şu an için sizi tatmin etmeyen ancak yüksek gelirli bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Buradaki motivasyonunuz da yüksek gelir olabilir. Bu da belki sizin olmak istediğiniz yer için bir ara geçiş sağlayabilir. Sonuç olarak hiçbir şey yapmıyor olmaktansa, gideceğiniz bir işinizin olması fark etmeseniz de sizi daha mutlu ediyor. 

Çalışmak, bir şeylerle meşgul olmak kesinlikle tembel tembel zaman geçirmekten sizi daha fazla mutlu edecektir. Hele ki boş zamanlarınız için gerekli hazırlığınız yoksa. Şayet boş zamanlarınız için bugüne kadar gerekli hazırlığınız yoksa hemen harekete geçin. Ve kendinize sorun “Ne yapmaktan keyif alıyorum?”.
Ardından gelen cevap doğrultusunda harekete geçin. Bir uğraş sizin boş zamanlarınızın en iyi arkadaşı olacaktır.

Kendimiz için yaşamı daha da keyifli hale getirecek uğraşlar ve koşullar geliştirelim ki yaşamımızda anlamlı zamanlarımız çoğalsın.
Bunun için de önce gerçekten ne yapmak istediğimize odaklanarak karar verelim.

Şu an için çalışmadan artan zamanlarımız için fazla bir seçeneğimiz yok ise en iyisi var olan işimizde anlamı yakalamak ve bizim için en iyi hale getirmek iyi bir seçenektir.

Bakış açımızı bu yönde geliştirirsek belki bize zevk vermeyen işimiz bile bir süre sonunda bize zevk verebilir veya işimizi zevk verir hale getirebiliriz.

Bu ay işimizi nasıl daha zevkli hale getirebiliriz bir bakalım.

Bu bakış açısını geliştirmek için ihtiyacımız olan ilk adımımız ise işimizde olumlu olan noktaları bir kenara not ederek bu noktaları daha da geliştirmek olabilir.

Haziran 2018 sayısının 82.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları