Kevser D. Türkdoğan

Kevser D. Türkdoğan

Kevser'in mutfağı

Peynirli pankek

Normalde peynir konulmayan bir yemeğin peynirle yapıldığını ve yine yanında peynirle servis edildiğini görürseniz kafanızı kaldırıp etrafa bakın ve çevrenizde bir Trakyalı arayın.

Normalde peynir konulmayan bir yemeğin peynirle yapıldığını ve yine yanında peynirle servis edildiğini görürseniz kafanızı kaldırıp etrafa bakın ve çevrenizde bir Trakyalı arayın. Pankek içine peynir girmeyecek bir tarif değil elbette ama klasik olarak peynirle yapılan bir tarif de değil. Ben bu sefer Trakyalı oluşumun bana verdiği yetkiye dayanarak içine bolca peynir koydum pankekin. Normalde kahvaltı için pankek yapacağım zaman içine tuz ya da şeker koymam. Bu şekilde kahvaltıda ekmek yerine domates, peynir, zeytin gibi klasik kahvaltılıklarla birlikte keyifle yenebildiği gibi sonrasında bal-kaymak, reçel, tahin-pekmez gibi tatlı kahvaltılıklara da eşlik edebiliyor.

Bu tarifte o bal-kaymağa da eşlik edebilme özelliğini pankekin elinden alıp sadece tuzlu kahvaltılıkların eşlikçisi haline getirdim. Bir özelliğini elinden alıp bir yenisini ekledim aslında. İçindeki peynir sıcağın etkisiyle yumuşadığı için lezzeti kat kat arttı.

Tarifte yağsız peynir kullanılması oldukça önemli. Yağlı peynir ısının etkisiyle kısa sürede eriyeceği için hem pankeklerin içinin hamurumsu yapıda olmasına neden olacak hem de tavaya değen peynirler tavaya yapışıp yanacaktır. Lor peyniri ya da ufalandığında aynı kurulukta olan yağsız (light) bir beyaz peynir bu tarif için idealdir.

Tarifte yağ da kullanmıyorum bu arada fark ettiyseniz. Eskiden az da olsa yağ koyardım, zamanla yağsız pankek denemelerimde yağın eksikliğinin hissedilmediğini görünce kullanmaz oldum. Sütün yağı yeterli geliyor bana göre. Yağsız oluşu hamurun kıvamını ya da pankeklerin lezzetini etkilemiyor. Yine de ben yılların alışkanlığından vazgeçemem ya da yağsız yemek yiyemem diyorsanız az miktarda sıvı yağ veya eritilmiş tereyağı ekleyebilirsiniz.

Pankekleri pişirmeye başlamadan önce tavanın iyice kızdığından emin olun. Kızmamış tavaya dökülen pankekler tavaya yapışacak ve tavada kalan tortu, dökülen sonraki pankeklerin de yapışmasına neden olacaktır. İyi kızmış tava aynı zamanda pankeklerin daha iyi kabarmasını da sağlar. Ama ısı sürekli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde altı kısılmalıdır. Isı çok yüksek gelirse pankeklerin dışı kısa sürede yanarken içi çiğ kalır. Her pişirme işlemi için geçerli olmakla birlikte özellikle kızartma işlemlerinde ısının duruma göre sürekli olarak değiştirilmesi gerektiğini unutmamak gerek.

Afiyetle kalın...

Peynirli pankek tarifi

Malzemeler:

2 yumurta,
1 su bardağı süt,
2 tatlı kaşığı kabartma tozu,
1 çay kaşığı tuz,
2 su bardağı un,
2 su bardağı lor peyniri ya da ufalanmış yağsız beyaz peynir,
Tavayı yağlamak için çok az sıvı yağ.

Hazırlanışı:

Yumurtaları krema kıvamına gelene kadar çırpın,
Sütü ekleyip iyice karışana kadar çırpın,
Unu, tuzu ve kabartma tozunu azar azar ekleyerek pürüzsüz bir hamur elde edene kadar çırpmaya devam edin,
Peyniri ekleyip karıştırın,
Yapışmaz bir tavayı fırça ile yağlayın ve orta hararetli ateşte ısıtın,
İstediğiniz miktarda hamuru tavaya yuvarlak şekilde dökün,
Üzeri göz göz olduktan sonra spatula yardımıyla ters çevirin,
Her iki tarafı da piştikten sonra servis tabağına alın,
Hamur bitene kadar aynı işlemi uygulayın.
Afiyet olsun...

Şubat 2017 sayısının 44.sayfasında yayımlanmıştır.