Yeni nesil kahvaltılıklar ruha ve bedene iyi geliyor

Düzenli sağlıklı öğünler, her yeni günü ruhen ve bedenen mutlu geçirmenin en temel ilaçlarından.

Nur Coşkun İstanbulluoğlu
nurcoskun@net-iletisim.com

Hayatın temposu büyük şehirlerden küçük kasabalara, insanın içinde olduğu her köşede, eskiye oranla hız kazandı. Dingin ve sakin yaşamlarını korumaya çalışanlar bile dünyanın hızla değişen dinamiklerine duyarsız kalamıyor. Teknolojik alem dört bir yandan tüm dünyayı kuşatıyor. Neredeyse herkes her şeyden aynı anda haberdar oluyor. Dağ başında yaşasanız dahi, etrafınızda haberleşme ile ilgili bulundurduğunuz herhangi bir cihaz, sizi dünyaya bağlayıveriyor. Artık zihinler ve bedenler daha tempolu yaşıyor. Bu tempolu yaşam içinde kendinize gerekli özeni gösterememek ise beden ve zihin yorgunluğunu beraberinde getiriyor. Düzenli sağlıklı öğünler, her yeni günü ruhen ve bedenen mutlu geçirmenin en temel ilaçlarından.

Sabahın erken saatlerinde insanı uyandıran, neşelendiren renkli örtüler, peçeteler ve mevsimlik çiçeklerin eşlik ettiği bir kahvaltı masasının göz zevkimize ve ruhumuza iyi gelmeyeceğini kim söyleyebilir? Bu, dünya genelinde benimsenen klasik "continental" kahvaltı; çay, kahve, tereyağı, reçel, bal ve ekmek çeşitlerinden ibaret olsa bile. Kahvaltı türleri toplumların geleneksel zevkine göre yıllar boyunca zenginleşerek gelişmiş. Ülkemizdeki kahvaltının en yalın hali; çay, tereyağ, reçel, bal, beyaz peynir, siyah zeytin, söğüş domates, salatalık ve kızarmış ekmek. Bu çeşitler yerine göre et , balık ve hububat çeşitlerine doğru genişliyor. Anadolu’da çorba türlerinden katmere kadar uzanan zengin yelpazedeki geleneksel kahvaltılıklar damak hafızamızdaki yerini her zaman koruyor. Ancak hızlı yaşam döngüsü içinde sağlıklı zihin ve bedenler için akıllı kahvaltılıklar bize hem zaman kazandırıyor hem daha sağlıklı, dinç ve genç kalmamıza yardımcı oluyor.

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Her geçen gün daha az insanın oturup kahvaltı yapacak zaman bulmasıyla içecek endüstrisi için pratik ama önemli besinsel faydaları sağlayan ‘sıvı kahvaltı çözümleri’ üretmeleri için yeni bir fırsat doğuyor.


Akıllı kahvaltılıklar çağındayız

Geleneksel tahıllı kahvaltı seçenekleri tüketicilere artık yeteri kadar pratik gelmiyor( 1). Yoğun çalışan tüketiciler giderek tahıl ve süt kombinasyonundan oluşan ve sağlıklı beslenmeye basit ve lezzetli bir şekilde katkıda bulunan, ‘yolda tüketebilecekleri sıvı kahvaltıların’ arayışına giriyorlar. ‘Yavaş salınımlı’ karbonhidrat enerjisi ve düşük glisemik indeksli çözümler özellikle kahvaltı içecekleri(2) alanında ivme kazanıyor.

Uzmanlar diyor ki; zihinsel faaliyetlerde, karbonhidratlar ve onların sağladığı glikoz desteğinin rolü önemli. Swansea Üniversitesi, Galler, Psikoloji bölümünden Haley Young ve David Benton(3) tarafından yürütülen bilimsel çalışmalar beyin fonksiyonlarında karbonhidrat tüketiminin öneminin yanı sıra, seçilen karbonhidrat türünün de önemli olduğu ortaya koyuyor. Araştırma güne başlarken doğru karbonhidratlar seçmenin performansta büyük değişimler meydana getirebileceğini vurguluyor. Kahvaltıda tüketilen doğru karbonhidratlar, yani hızlı salınımlı karbonhidratlar yerine yavaş ve dengeli glikoz desteği veren karbonhidratlar, en çok çocukların zihinsel fonksiyonlarına faydalı oluyor. Doğru gıdalarla yapılan kahvaltı zihinsel performansta ve ruhsal durumlarda olumlu değişimlere yol açıyor. Okul çağındaki çocuklar ve yetişkin bireylere hafıza ve moral katkısı sağlıyor diyor araştırmacılar.

Fonksiyonel bileşen üreticisi Beneo tarafından yönetilen bir diğer araştırma ise, tüketicilerin lifi, doğası gereği sindirim sağlığı ile ilişkilendirdiklerini gösteriyor. Zengin lif içeriğine duyulan ilgi doğrultusunda, lifle ilişkilendirilen ürünlere karşı talep yükseliyor. Avrupa’nın 4 farklı ülkesinde 7 bin kişi ile yapılan bu araştırmaya göre katılımcıların yüzde 67'si lif takviyesini kahvaltılık gevrek ve ekmekle sağlamayı, yüzde 61’i tahıl barlarıyla bağlantılı lif takviyesini tercih ediyor.

Üreticilere düşen bu tüketici eğilimleri ve araştırma sonuçlarını göz önüne alarak, yeni dünya trendlerine uyan, akıllı karbonhidrat ve lif içeren, yeni kahvaltılık ürünler geliştirebilmek. Yaşamın hızı buna hazır. Bu kadar dinamik bir dünyanın hızına ayak uydurarak zinde kalabilmek için, sağlıklı ve bir o kadar da doğal bileşenlerle geliştirilmiş yeni nesil kahvaltılıklara ihtiyaç her geçen gün büyüyor.

Kaynaklar

1. New Nutrition Business, March 2013 (Yeni Beslenme İşi, Mart 2013)
2. Mintel presentation at Vitafoods: Energy For A Fast-Paced World - Beyond Energy Drinks, 2013 (Vitafoods’da Mintel sunumu: Hızlı Bir Dünya Için Enerji – Enerji İçeceklerinin Ötesinde, 2013)
3. BENEO desteği ile 2015 yılında European Journal of Nutrition’da yayınlandı. Young H, Benton D (2015) Çocukların zihinsel performanslarında kahvaltıda glisemik değerleri düzenleyebilmek için isomaltulose (Palatinose™) kullanımı. Eur J Nutr 54 (6) 1013–1020. https://dx.doi.org/10.1007%2Fs00394-014-0779-8

Şubat 2017 sayısının 36. sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları