Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Yeni yıl yeni hedefler...

Yeni bir yıla girerken her zamanki gibi geçmiş yılın muhasebesi yapılır ve yeni yıl için hedefler konulur.

Esra Teoman Bener
Koç/ Eğitmen
esra@adimkocluk.com
esra@siradisibasari.com


Yeni bir yıla girerken her zamanki gibi geçmiş yılın muhasebesi yapılır ve yeni yıl için hedefler konulur.
Aralık ayının yükü ağırdır.
Umutların arttığı, heyecanlı bekleyişlerin başladığı, bitişlerin olduğu yeni başlangıçlara gebe beklentilerin en fazla olduğu aydır.
Belirsizlik dönemleri her zaman zordur. Çok da sabırlı değilizdir. Yoruluruz, sıkılırız ve sonuca odaklanırız. Aralık da çar çabuk geçer bir de bakarız ki ocak gelmiş ve en kötüsü bazen de hiç bir şey değişmediği gerçeği ile yeni yıla başlarız.

Artık bu böyle olmasın, ben de her yıl kendime koyduğum hedeflerimi gerçekleştireyim diyorsanız gelin biraz bakalım.

Kişisel hedeflerimizin yaşama geçmemesinin tek bir sebebi vardır. O hedef bize ait değildir. Sihirli sözcük burada AMAÇ’ımızın ne olduğu hakkında düşünmemiş olmamızdır. Oysa amacımız bizim yönümüzü belirleyen bir anlamda bizim YAŞAM yolumuzdur. Şayet amacımı bilmiyorsam koyduğum kişisel hedeflerimin de yaşama geçme şansları düşük bir orandır.

O zaman gelin kendimize ilk soracağımız soru ile başlayalım.

1-Nereye gitmek istiyorum?
Bu soruya vereceğimiz cevap bizim kendimiz ile ilgili ip uçlarını yakalamamıza destek olacaktır.

Nasıl mı?

Genellikle başlarda ne aradığımızı çok da bilmeden yaşarız. Ancak içimizden bizi sürekli dürten bir şey vardır. Bu ses her yaptığımız işte dahası var veya bu sana ait değil der. Biz o sesi günlük ritmimiz içerisinde duyamıyoruz. Duysak da aldırmıyoruz. Sistem buna izin vermiyor bahanesini kaçış olarak kullanıyoruz. Oysa amacı doğrultusunda yaşayan onlarca insan var ve onlar yaşamlarında tatmin duygusunu yakalayan coşkulu insanlar. Aslında her birimiz bu dünyaya farklı misyonları gerçekleştirmek amacıyla geliyoruz.
Bazılarımız bunu yakalar ve yaşamını daha anlamlı hale getirir. Yaşamdan keyif alır ve tatmin duygusunu yaşar. Bazılarımız ise bir ömür boyu bilmeden iç sıkıntıları, şikayetler, bir türlü yaptığı aktivitelerden tatmin olmadan can sıkıntısı içinde yaşamını tamamlar.

Günü kurtarmak değil de, günün içerisinde yaşamak istiyorsak, boşluk duygusundan kurtulmak istiyorsak biraz kendi üzerimizde çalışmak yararlı olacaktır.

Bir amacımızın olması bize yön duygusu vereceği için “ Nereye gitmek istiyorum? “ sorusuna vereceğimiz cevap dışarıdan başkalarının etkisinde kalarak vereceğimiz cevap değildir. Cevabımız tamamıyla içten, bize ait gelmelidir.

Kendimize ikinci olarak şunu sorabiliriz.

2-Bana yaparken zevk veren, kolaylıkla odaklandığım, zamanın nasıl geçtiğinin farkında olmadığım hangi aktivitelerim var?

3- Bu aktiviteler benim hangi güçlü yanlarımı kullanarak kişisel hedeflerimi gerçekleştirmeme yarıyor? Amacıma hizmet ediyorlar mı?

Amaç, sahip olmaya değer bir şeydir. Ödüllendirici ve zevklidir. Zorlukların üzerinden kolaylıkla gelmemi sağlar. Becerilerimizi geliştirir, öğrenme açıklığı ile yaptıklarımıza anlam ve başarı getirir.

Zamanımızı , enerjimizi, paramızı doğru etkin bir biçimde kullanmamızı sağlar.

İşte amacımızı gerçekleştirmek doğrultusunda koyduğumuz her hedefimiz gerçekleştirilmek üzere konmuştur. Bu hedefler yaşama geçer. Sonrasında yeni yeni hedefler konur. Ve yolumuzda ilerleriz.

O zaman bu yıl gelin amacımız doğrultusunda bize heyecan veren, geliştiren hedefler koyarak yeni yılda kişisel beklentimizin çıtasını yukarıya çekelim.

Anlamlı, doyumlu yaşanacak yeni bir yıl diliyorum....

Aralık 2017 sayısının 84.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları