Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Yeni yıla farklı bakış

Zihninizi kontrol etme becerisine sahipsiniz. O zaman bunun için ihtiyacımız olan tek şey karar vermek ve uygulamak. Bu yıl için konulabilecek en güzel hedeflerden biri olarak olumlu zihinsel tutumu geliştirmek görüyorum.

Siz farkında olmadan sürekli zihninizi olumsuz düşünceler, kaygılar, şüpheler altında bıraktığınızda yaşamda size bu zihinsel tutumunuzu onaylayan durumları verir. Siz de ben bunun böyle olacağını düşünmüştüm biliyorum diyerek kehanetinizi doğrularsınız.

Esra Teoman Bener
KOÇ / Eğitmen
www.adimkocluk.com


Genellikle yeni bir yıl başlangıcında kararlar alınır. Bir yıl boyunca alınan bazı kararlar unutulur. Bazıları ise gerçekleştirilir. Gerçekleşen kararlar en çok istenen kararlardır. Gerçekleştirmediğimiz kararlar aslında bizim istediğimiz kararlar değildir.

Gerçekleşen kararlara ise baktığınızda gördüğünüz şey, her türlü çetin şartlar karşısında bile olumlu zihinsel tutumun korunduğu gerçeğidir.

1900 yılların başında kendisini başarı bilimcisi ve filozofu olarak gören Napoleon Hill en büyük zenginliğimizin olumlu zihinsel tutumumuz olduğunu söylemiştir. Ve sahip olduğumuz zenginlikler arasında bir numaraya olumlu zihinsel tutumu koymuştur.

Zihniniz neyi hayal ediyorsa onu gerçekleştirir.

Siz farkında olmadan sürekli zihninizi olumsuz düşünceler, kaygılar, şüpheler altında bıraktığınızda yaşamda size bu zihinsel tutumunuzu onaylayan durumları verir. Siz de ben bunun böyle olacağını düşünmüştüm biliyorum diyerek kehanetinizi doğrularsınız. Doğada hiç bir canlıda olmayan muazzam bir güç bizlere aslında verilmiştir. Bu da zihnimizi odaklayabilme becerisi.
Psikologların başarının anahtarının ne olduğunu ilk keşfettikleri nokta şu olmuştur “bir zihin neyi hayal ediyorsa onu gerçekleştirir.”

Şimdi elimizde bu kadar büyük güç varken bizler ne yapıyoruz? Sürekli olarak geleceğe ait felaket senaryoları ve olumsuz düşünceler üreterek yaşıyoruz. Çoğunluğun böyle bir zihin yapısına sahip olduğunu düşünürsek yaşamın bizlere getirdiği de bu olumsuzluklar oluyor. Dış etkenler sizi şekillendirmez, sadece düşüncelerinizi değiştirerek sonuçlarınızı değiştirmeniz mümkündür.

Zihniniz düşünebildiği ve inandığı her şeyi gerçekleştirir.

Büyük bilim adamı Edison sadece 3 aylık bir eğitim geçmişiyle inandığı ve başarısızlık karşısında olumlu zihinsel tutumunu korumayı başardığı için en büyük bilim adamları arasına girdi.

Zihninizi olumlu düşünceye odaklayabilme becerisi, en büyük korkularınızdan daha büyük bir güçtür. Çünkü bir insanın hiç bir engel olmadan kullanabileceği tek güçtür.

Her insan doğarken 2 zarf ile doğar.

Birincisi zihin gücü, bir başka şekilde söylersek zihninizin zenginliği elde etme gücü, bunlar sağlık, aile, olumlu zihinsel tutum, korku ve kaygılardan uzak yaşamak, iş, kariyer, maddi bolluk gibi her türlü sahip olabileceğiniz zenginlikler.

İkinci zarf ise zihnimizin gücünü fark etmeden yaşarsak başımıza gelebilecek her türlü cezaların yazılı olduğu zarf ; hastalıklar, korkular, kaygılarla dolu bir yaşam, kararsızlıklar, hayal kırıklıkları, maddi kayıplar, yalan, kıskançlık ve aklınıza gelebilecek her türlü kötülükler.

Seçim sizin siz hangi zarfı seçiyorsunuz?

Artık şunu biliyorsunuz sizin limitiniz kendi zihniniz. Bunun için yeni yılda olumlu zihinsel tutumunuzu korumayı hedeflemek iyi bir hedef olacaktır. Bununla ilgili ilk olarak karşılaştığınız olaylara, sizi zorlayan kişilere karşı farklı bir bakış açısı getirerek başlayabilirsiniz.
Bu olaylar ve kişiler karşısında nasıl deneyimler kazandınız?
Bundan böyle nelerin farkındasınız?
Neleri farklı olarak yapacaksınız?
Bu konuda nasıl bir gelişim sağladınız?
Tüm bunlara vereceğiniz olumlu cevaplar sizin gelişim alanınızdır. Olaylar ve kişiler sadece sizin bir şeyler fark etmeniz yönünde yaşamda karşınıza çıkarlar. Siz olumlu zihinsel tutumunuzu koruyarak bu zorlu süreçlerden olumlu gelişim göstererek çıkarsanız artık eskisi kadar olumsuz olaylar veya zorlu kişiler sizin karşınıza çıkmazlar.

Yaşamda sürekli değişim vardır. Siz de bu değişimlere olumlu zihinsel tutum ile yaklaştığınız zaman olumlu yansımaları görürsünüz. Şu an yaşamınızda mevcut sahip olduğunuz şeylerin bir listesini çıkarın ve ilk olarak onların değerini fark ederek yola çıkın. Bunları daha da nasıl güçlendirebileceğinize bakın.

Tarlasını eken bir çiftçiyi düşünün ne yapıyor? Hiç bir beklentisi olmadan ekip biçiyor ve doğa ona da karşılığında ödülünü veriyor. Başak örneğinde olduğu gibi bir tohuma karşılık daha fazlasını veriyor. Doğanın kurallarını dikkatle incelersek hata yapmayız. Bunun için hemen yaşamınıza geçirebileceğiniz ve kalıcı olarak olumlu zihinsel tutumunuzu korumanızı sağlayacak ip uçları veriyorum. Bunları uygulamaya başlayıp pratik yaptıkça kalıcı olarak zihninizin gücünü keşfedip daha da mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.

Tatsız olayları uzatmamayı deneyin. Her olay geçicidir onları kalıcı yapan zihinlerinizdir.
Günün başlangıcında kendiniz için pozitif düşünce yaratacak bir sistem bulun. Sabahları güne nasıl başladığınıza bir göz atın. Ve keyifli hale getirmek için neye ihtiyacınız olduğunu tespit edin.
Varsayımlar üzerinden harekete geçmeyin. Olayları zihninizde senaryolaştırmayın. Gerçeğe odaklanın.
Kızgın olduğunuzda kahkaha atmayı deneyin. Kahkaha bulaşıcıdır.
Yaşadığınız zorluklar size bir şeyleri öğretti onun için teşekkür ederek bitirin. Affetmeye ve kin tutmamaya özen gösterin.
Yapabilirim- Başarabilirim yaklaşımınızı koruyun. Nasıl olmayacağına değil nasıl olacağına odaklanın.
Sizi mutlu eden bir olayı hafızanıza getirin ve 5 dakika zihninizi buna odaklayın.
Nazik, hoşgörülü ve eli açık bir kişi olun.
Her gün birlikte yaşadığınız veya çalıştığınız kişilere olumlu geri bildirim verin.
Değiştiremeyeceğiniz şeyler için kaygı duymamayı öğrenin.
Kelimelerinizi öyle bir özenle seçin ki sanki müzik gibi gelsin diğer kişilerin kulaklarına. Ancak sizin ruhunuzu böyle görebilirler.
Kimseden ve yaşamdan istemediğiniz hiç bir şeyi kabul etmeyin.
Yaşamınızdaki amacınıza odaklı yaşadığınız zaman boşa zaman harcamazsınız dolayısıyla istemediğiniz şeylerle uğraşmazsınız.
Yaşamı sürekli bitmek bilmeyen bir eğitim olarak görün. İyi ve kötü her şeyden öğrenme olanaklarını fark edin.

Zihninizi kontrol etme becerisine sahipsiniz. O zaman bunun için ihtiyacımız olan tek şey karar vermek ve uygulamak. Bu yıl için konulabilecek en güzel hedeflerden biri olarak olumlu zihinsel tutumu geliştirmek görüyorum. Özellikle bu yüzyılda bireyselliğin bu kadar hız kazandığı, çatışma kültürünün egemen olduğu çağda olumlu zihinsel tutuma sahip olmak tekrardan insanlığı birleştirici bir unsurdur.

Hayallerimizin gerçekleştiği, olumlu zihinsel tutum ile yaşadığımız sevgi, barış dolu harika bir yıl diliyorum.

Ocak 2016 sayısının 68.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları