Yenilikçi içecekler girişimcilerin ilham kaynağı

Suyun yanı sıra çeşit çeşit meyve ve sebze suları ve onlardan doğmuş olan dev bir endüstri de insanlığın su ihtiyacını karşılamaya hizmet ediyor.

Nur Coşkun İstanbulluoğlu

nurcoşkun@net-iletisim.com

Vücudumuzun yarıdan fazlası sıvı... geri kalanı da onu tutan malzemeler... öyleyse başta su olmak üzere sıvı olan her türlü yararlı gıda sağlığımızı güçlendiriyor. Genelde bilindiği gibi yetişkin vücutta bulunan su oranı %60, çocukta %70, yeni doğan bebekte ise %90. Vücutta bulunan su miktarı yaşa, cinsiyete, boy uzunluğuna ve fiziksel aktivitelere göre değişiyor tabii. Büyüdükçe vücutta bulunan suyun yerini yağ dokusu almaya başlıyor. O yüzden yaş ilerledikçe vücudun daha fazla su tüketmeye ihtiyacı var. Uzmanlara göre 70 kg.lık bir erişkinin vücuttaki toplam su miktarı 42 litre olmalı. Bu su oranını koruyabilmek için su en önemli gıda kaynağı. Suyun yanı sıra çeşit çeşit meyve ve sebze suları ve onlardan doğmuş olan dev bir endüstri de insanlığın su ihtiyacını karşılamaya hizmet ediyor.

Endüstri 4.0 gibi teknolojik gelişimlerin kapımızı çaldığı ve biz tüketicileri içeriği davet ettiği bir çağda, içecekler de akıllanmaya başladı. AR&GE'ye dayalı yeni ürünler susuzluğu gidermenin ötesinde sabah, öğlen ya da akşam menülerinde adeta ana yemek kategorisinde karşımıza çıkıyor. Cazibeli lezzet ve fonksiyonellikte hazırlanan içecekler, hem zamanla yarışan hem de formda kalmaya çalışanları şimdiden etkisi altına almaya başladı bile....
Performansın ve formu korumanın en büyük sermaye olduğu sporcular için geliştirilen özel ürünlerle kombine edilen içecekler dalga dalga ülke pazarlarında yerlerini almaya başladı. Örneğin Almanya ve İngiltere’de geliştirilen ürünler Türkiye pazarında da imalatçıların ve girişimcilerin hizmetine sunuluyor.

Almanya Freiburg Üniversitesi Spor ve Spor Bilimleri Bölümü’nden Profesör Daniel König ve ekibi, Beneo tarafından geliştirilen yenilikçi bir ürün olan Palatinose’un etkileri üzerine etkili sonuçlar elde etti. Araştırma sonuçları, Palatinose’un kan şekerini dengeleyerek, aktivite öncesi daha az yükselmesini sağladığını ve dayanıklılık egzersizi boyunca da aynı seviyeyi korumasına yardımcı olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Bu bileşenin metabolizmada daha fazla yağ yakılmasını teşvik ederek karbonhidrat oksidasyonunu azalttığı da gözlemlendi.
Randomize edilmiş iki tarafı bilinmeyenli çapraz bir epidomolojik çalışma olarak yürütülen araştırmada, Palatinose™ ile maltodekstrinin yakıt esnekliği üzerine etkisi karşılaştırılarak enerji kaynağı olarak yağ ve karbonhidratlar arasındaki geçişleri ile performans üzerindeki etkileri ele alındı. 20 deneyimli bisikletçi üzerinde yapılan gözlemlemelerde her bir sporcuya orta sertlikte 90 dakikalık dayanıklılık egzersizi (60% VO2 max) öncesinde %10 karbonhidrat içeren 750 ml’lik içecekler tükettirildi ve dayanıklılık egzersizinin ardından deneme süreli performans testine tabi tutuldular.

Çalışma sonuçları, Palatinose ™ içeren içecekleri tüketen atletlerin, 90 dakikalık dayanıklılık egzersizi sırasında daha yüksek oranda yağ yaktıklarını ve sonraki test süresince daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koydu. Bununla birlikte, araştırmaya katılan ve Palatinose™’lu içecek tüketen atletlerin, maltodekstrin tüketenlere oranla deneme süreli performans testini bir dakika daha hızlı tamamlayarak testin son beş dakikasında da daha güçlü bir şekilde pedal çevirdikleri gözlemlendi.
Bu tür araştırma sonuçları imalatçılara yenilikçi içecekler geliştirmek için yeni ilham kaynakları sunuyor. Enerji metabolizmasında daha yüksek yağ yakımını teşvik etmek, kilo yönetimi, spor ve fiziksel aktivite imkanlarını güçlendirmek için içecekleri akıllı bileşenlerle zenginleştirmek teknolojinin tüketicilere sunduğu yeni imkanlardan birisi daha.
Kusursuz diyet adını verdikleri bir programla yola çıkan biyokimya uzmanları Dr. Alan Howard ve Dr. Ian McLean-Baird tarafından İngiltere’de kurulan Cambridge Weight Plan ise farklı ülkelerin geleneksel alışkanlıklarına uyumlu içeceklerin de dahil olduğu ürünler geliştiriyor. Firma Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası (BCCT) aracılığıyla tanıştığı Türk pazarında, iş planı oluşturup geliştirebileceği uzun vadeli ortaklar da arıyor.

CWP, öğün yerine geçen içecekler ve gıda ürünleri üreterek etkili bir kilo kontrolü yönetimi için altı aşamalı bir program sunuyor, danışmanları aracılığıyla esnek uygulanabilir beslenme programları hazırlıyor. CWP, günde 450 kcal ila 1500 + kcal arasında değişen çok sayıda dengeli beslenme programlarının her biri lezzetli ve düşük kalorili diyet ürünlerinden en az birini içeriyor.
Formda kalma, iyi görünme önceliğini yenilikçi ürünlerle girişimcilik projelerine dönüştürmek isteyen üreticiler ya da yatırımcılar için içecekler dünyası da akıl dolu fırsatlar sunuyor. Cesareti ve motivasyonu olanların bu tür izleri takip etmesi, yeni pazarları yakalamak için önüne çıkan sebeplerden biri neden olmasın....

Haziran 2018 sayısının 58.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları