Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Yükselen Değer SQ (Ruhsal Zeka)

Hayatın anlamı üzerinde bizim daha da düşünmemizi sağlayan, dış zorluklara ve yaşama karşı bizi güçlendiren bir zeka türü.

Esra Teoman Bener
www.adimkocluk.com
esra@adimkocluk.com

Geçen hafta sonu orman yolunda düşük hızla arabamla ilerliyordum.
Sabahın tenhalığında güneşin ilk ışıkları ile beraber arabamın camından ışığın yansımasını, kuş seslerini, hem de ormanın kendine has kokusunu içime çekiyordum. Tüm duyularımla o an’ın içerisinde tarifsiz bir huzur dalgası içinde yolda ilerliyordum. Zihnim çok berrak ve rahattı. Tam bir haz dünyasındaydım. Ta ki arkamdan gelen arabanın korna sesi ile irkilene kadar. Hızım düşüktü ve benden yol istiyordu. Ben ise haz dünyamdan çıkıp gerçek zannettiğim bir başka dünyaya geçmiştim.

O andan sonrasında ise zihnim yetişmek durumunda olduğum toplantım ile gün içerisindeki işlerime yoğunlaştı ve haliyle ne oldu?

Büyü bozuldu.

Artık ben de çevremin farkında olmayarak, hızla arabamı kullanıyor ve hatta önümde yavaş yavaş gidenlere rastlayınca engellenmişlik hissini yaşıyordum.

HALBUKİ İKİ EŞ ZAMANLI GERÇEK DÜNYA DA BANA AİTTİ. BEN SADECE BİR SEÇİM YAPMIŞTIM...

Herşey aynı iken değişen tek şey durumu yorumlayış şeklimdi.
Aslında o an’ın içinde nasıl kalacağıma karar veriş tarzımdı. Yol aynı idi. Yine ilkbaharın ılıklığı, yine kuşların sesi ve ben de orman yolunda arabamı kullanıyordum. Karşıma çıkan ilk rahatsızlık veren durum karşısında tavrım değişmişti. Değişen ben idim...

Oysa böyle olmak zorunda değildi...

Nasıl mı?

Ruhsal zeka SQ ile bu durumdan etkilenmeden yoluma devam etmek mümkündü.

Nedir SQ ?

SQ ( spirituel intelligence) son yıllardaki değişim içerisinde eski sistemlerin ve organizasyonların yetersizliğine şahit olmaktayız. İnsanlar da bu sistemler içerisinde var olmaya ve yaşamda kalmaya çabalıyorlar. Bazıları içlerindeki var olan gücün farkındalığıyla ilerlerken bazıları ise zorluklar karşısında dayanamıyorlar. Depresyon, anksiyete, tükenmişlik gibi ruhsal problemlerle uğraşıyorlar. İşte bu durumda farklı zeka türü ortaya çıktı ona da SQ deniyor.

Hayatın anlamı üzerinde bizim daha da düşünmemizi sağlayan, dış zorluklara ve yaşama karşı bizi güçlendiren bir zeka türü.

IQ, EQ'yu biliyorduk. Bir de bunlara ek SQ zeka türü keşfedildi. SQ aslında hepimizin içinde var olan ve keşfedilmeyi bekleyen bir zeka türü. Tıpkı EQ gibi SQ da geliştirilebiliniyor.

Kısacası SQ dünyadan kaçarak değil, yeni bir zeka ile dünyaya bağlanmayı sağlıyor.

Nasıl mutlu olurum?
Nasıl başarılı olurum?
Nasıl içsel huzuru yakalarım?
Nasıl daha yaratıcı olurum?

Bu sorular ile SQ ilgilenmiyor. “Nasıl” sorusunu SQ sormuyor.
SQ “nasıl” dan ziyade “ niçin” sorusuyla ilgileniyor. Yani durumun sebebi ile ilgileniyor. Gerçek sebebi bulunca zaten çözüm de en doğru şekilde gelmiş oluyor.

Durum böyle olunca da;
“niçin” sorusunun cevabı her seferinde yenilenen bir özellik taşıyor.

Nörologlar beyin tarayıcıları ile beyni incelediklerinde “ ne” ve “ nasıl” soruları sorulduğunda beynin nerelerinin aktif hale geldiğini ve hangi lopların birbirleriyle bağlantıda olduklarını gözlemlediklerini söylüyorlar. Ancak “ niçin” sorusu sorulduğunda beyni şu ana kadar ölçümleyemediklerini görüyorlar.

Bu da bize başka bir şeyi veriyor.

SQ ile kendi kendimizin lideri oluyoruz. ( Özümüzü kavrıyoruz, gerçek benliğe ulaşıyoruz). Her birimizin biricik ve eşsiz olduğu gerçeğine.

SQ zeka türü ile karşımızdaki insanları dinleyerek, konuşarak, görerek özümüz ile büyük resmi kavramamız kolaylaştığı gibi bizimde karşı tarafa aktardığımız gerçek akıllı benliğimiz özümüzle oluyor.

Kendimizi fazlaca önemsemek duygusunu bir kenara bırakarak karşımızdakine gerçek duygu ve düşüncelerini ifade etme şansını vermiş oluyoruz.

SQ tarzı düşünce, detaylarda anlam aramaktansa öncelikli olarak geniş bağlamda keşfetmeye çalışır.

Ne yaptığımız önemli değildir. Önemli olan her ne yapıyorsak yapalım onu ne için yaptığımızı anlamımızı ve bulmamızı sağlar.

Özellikle hızla değişen dünyamızda artık SQ zeka türü önümüzdeki zaman içerisinde daha da fazla önem kazanacaktır. Ve inanıyorum ki iş dünyasında nasıl EQ kişilerde tartışmasız aranan bir zeka türü ise SQ da aynı şekilde hiç tartışmasız ilişki ve iletişimlerin kaliteli olması yönünde en çok aranan zeka türü olacaktır.

Güzel bir ay geçirmek dileğiyle....

Kaynak. 7 Adımda Ruhsal Zeka ,Richard A. Bowell

Mayıs 2018 sayısının 82.sayfasında yayımlanmıştır. 

Yazarın diğer yazıları