Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Zihnimiz en büyük gücümüz...

Kim olmak istiyorsanız olmak istediğiniz kişiyi öncelikle içinizde yaratmanız gerekmektedir.

Kim olmak istiyorsanız olmak istediğiniz kişiyi öncelikle içinizde yaratmanız gerekmektedir. 

Demek ki önce olmak istediğiniz kişiyi tüm detaylarıyla düşünerek yazın. Ardından imgeleme tekniğini kullanarak zihninizde canlandırın. İmgeleme tekniği ile canlandırdığınız kendinizi, onaylama cümleleri ile destekleyin.

Esra Teoman Bener
KOÇ- EĞİTMEN
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com


Geçtiğimiz ayki bölümde sizlere zihnimizi yönetmek konusunda imgeleme tekniği ile ilgili bilgi paylaşmıştım.

Yeryüzünde zihni yönetmek konusunda gücü olan tek canlıyız. Şayet zihnimizi yönetme alışkanlığını kazanırsak, doyumlu, sevgi dolu, hoşgörülü yaşamlar yaşama şansımız olur. Zira kim olmak istiyoruz? sorusunun cevabı nasıl bizde ise, olma yolu da zihnimizde mevcut.

Bu yüzden zihni yönetmek alışkanlığı çok önemli.

Zihnimizi imgeleme tekniğini uygulayarak nasıl yönetmeye başlayacağımızı anladıktan sonra bu ay da ikinci bir teknik olan onaylama tekniğine bakalım.

Onaylama tekniği, kendi içinde üç adımı barındırıyor.

1- Onaylama cümleleri olumlu olmalı.
2- Şimdiki zamanda ifade edilmeli.
3- Bireysel olmalı. ( Ben dili kullanılmalı.)

Buradaki amaç, bilinçaltına yerleşmiş ancak artık bize hizmet etmeyen alışkanlıkların veya inanç kalıplarının yerine yeni alışkanlıklar ve inanç kalıplarının yerleştirilmesidir.

Bilinçli zihnimiz tarafından seçilen yeni alışkanlıklar ise sürekli tekrar yoluyla bilinçaltına yerleştirilmeye başlanır.

“Kendime güveniyorum” cümlesi olumlu ve şimdiki zamanda söylenmiş bir cümledir.
Bu cümlenin sürekli tekrarı ise bilinçaltı tarafından kabule dönmesini sağlayacaktır. Gittikçe kendinize olan güveniniz artmaya başlayacaktır.
Zira bilinçaltı gerçek ile hayali birbirinden ayıramaz. Bu durumda bilinçli zihin tarafından seçilenlerin sürekli tekrar edilmesi ile bilinçaltı bir süre sonra bunu gerçek olarak almaya başlayacaktır.

Yalnız en önemli nokta şudur

Her zaman düşüncelerimiz değil, duygularımız kazanmaktadır.
Onaylama tekniğini kullanırken söylediklerimiz ile duygularımızın birbiriyle çelişmemesi gerekir.
Biz “kendime güveniyorum” derken duygumuz bunun zıttı olmamalı. Zıt bir duygu ile söylenen onaylamada ise ne yazık ki duygumuz kazanacağı için hiç bir zaman istediğimiz sonucu yakalayamayacağız. Bunun için ise önerdiğim tekniklerden biri de onaylama cümlelerini yazmaktır. Onaylama cümlelerini görebileceğiniz bir yerlere koyarak da siz farkında olmadan sürekli tekrar yapmış olacaksınız.

Değişimler içten dışa doğru olmaktadır

Bu sebeple kendi tasarımınızı yapmak size kalmıştır.

Kim olmak istiyorsanız olmak istediğiniz kişiyi öncelikle içinizde yaratmanız gerekmektedir.
Demek ki önce olmak istediğiniz kişiyi tüm detaylarıyla düşünerek yazın. Ardından imgeleme tekniğini kullanarak zihninizde canlandırın. İmgeleme tekniği ile canlandırdığınız kendinizi, onaylama cümleleri ile destekleyin. Kurduğunuz bu güçlü cümleleri yüksek sesle dile getirin. Bunu yaparken duygularınızı da bu cümlelere yansıtın. Ve son olarak davranışlarınızı olumlu cümleleriniz ile uygun hale getirin.

Zihin yönetimini başaran kişiler doyumlu ve belirledikleri amaçları doğrultusunda her türlü engeli aşarak sonuçlara ulaşanlardır.

Amaçlarınızı gerçekleştirmeniz dileğiyle güzel bir ay diliyorum.

Nisan 2017 sayısının 90.sayfasında yayımlanmıştır.

Yazarın diğer yazıları