Esra Teoman

Esra Teoman

Yaşama Dair

Zihnimizin yaratıcılığı imgeleme...

Bu ay size zihnin yönetilmesinde ve değişimin gerçekleşmesindeki önemli bir araç olan imgelemeden bahsetmek istiyorum.

Esra Teoman Bener

Koç – Eğitmen
www.adimkocluk.com
www.siradisibasari.com

Kendimizdeki değişimi başlatabilmek için öncelikle zihnimizin nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor.
Zira kendimizle ilgili değişimi başlatmak kolay değildir. Evet değişim zor olmakla birlikte çok da değerlidir. Olmak istediğimiz kişiye bizi ulaştıracak olan ise zihnimizi yönetme becerimizdir.

Bu ay size zihnin yönetilmesinde ve değişimin gerçekleşmesindeki önemli bir araç olan imgelemeden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle değişimin başlangıç noktası, değişim için duyacağınız güçlü arzu ile mümkündür. Ancak kendi değişiminiz için arzu duyabilirsiniz. Bir başkası sizin değişiminiz için arzu duyamaz.

Değişim için bir diğer önemli unsur da ne kadar kararlı olduğunuzdur.
Değişim, güçlü arzu ve kararlılıkla desteklenmediği zaman sadece bir istek olarak kalır.
Değişmek istediğini söyleyen ancak en ufak bir engel ile karşılaştıklarında vaz geçen kişi sayısı az değildir.
Güçlü arzu ve kararlılığınız ile birlikte yeni halinize ulaşmak için bazı işinize yaramayan eski alışkanlıklarınızı, inanç kalıplarınızı, düşünce kalıplarınızı bırakmak zorunludur. Bir başka deyişle konfor alanınızın dışına çıkarak yeni edindiğiniz alışkanlıkların sorumluluğunu almanızdır. Bazen aileniz, iş arkadaşlarınız, çevreniz sizdeki bu değişimi yadırgayabilirler. Değişim sürecinde dışsal faktörlerden etkilenmeden bu süreci sabırla, iradeyle, kararlılıkla sürdürmeyi başarmalısınız.

İmgeleme

Değişim için zihninizle bir kaç eylem yaparak, değişiminizi kolaylaştırmak elinizdedir. Bu eylemlerden biri imgelemedir.

İmgelemede önce olmak istediğiniz kişi ile ilgili olarak hiç yargı koymadan ve rahat bir şekilde düşünmeye başlayın. Bunu yaparken zihninizin size bir takım engeller koymasını mümkün olduğunca göz ardı edin.
Gözünüzde yeni sizi imgelerken oldukça açık, net bir canlandırma yapın. Bunun için kendinize bir kaç soru sorarak netleşmenizi sağlayabilirsiniz.

Gelecekte nasıl birisiniz?
Neler yapıyorsunuz?
Hangi yeni alışkanlıklara sahipsiniz?
Yeni halinizdeki duygularınız neler? Ne hissediyorsunuz?

Olabildiğince detaylandırarak bu işlemi gerçekleştirin.
Zihninizde son hali yakalayana kadar fotoğraf çekmeye devam edin ve en doğru kareyi yakaladığınızı gördüğünüz an o kareyi zihninizde sabitleyin.

Bir süre sonra canlandırdığınız yeni haliniz sizin gerçeğiniz haline gelmeye başlayacaktır. Arzularınız güçlenecek, iradeniz kuvvetlenecek, yapabilirliğiniz artacak ve en önemlisi zorluklar karşısında yılmadan devam edebileceksiniz.

İmgelemenin dört adımı vardır.

Birinci adımı, sıklıktır. Ne kadar çok canlandırmayı zihninizde yaparsanız o kadar gerçekleşmesi hızlı olur. Canlandırmanın düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız üzerinde etkisi vardır.

İkinci adım canlılıktır. Zihninizde ne kadar net ve açık olarak hedefinizi tutarsanız, irade ve inancınızı o kadar kuvvetlendirirsiniz. Bir başka deyişle hedefinize ne kadar kilitlendiğiniz, ne kadar arzu ettiğinizin de bir göstergesidir.

Üçüncü adım ise yoğunluktur. İmgelemeye eşlik eden duygunuza bakın. Zira duygunuz negatif ise imgelediğiniz şeyin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Duygunuzun ne kadar yoğun olduğu sizin arzunuzu ve inancınızı gösterir. İmgelemenize olumlu duygular eşlik ediyorsa gerçekleştirme kapasiteniz o kadar büyüyor demektir.

Son adım ise süredir. Arzuladığınız hedefinizi ne kadar süre ile zihninizde tutabiliyorsunuz. Ne kadar uzun süre tutabilirseniz o kadar gerçekleşmesi yönünde adım atmış olursunuz. Hedefiniz sizin için artık vaz geçilmez olmuştur.

Küçük bir uygulama,

Kendiniz ile ilgili özgüveninizin düşük olduğunu düşünüyorsanız.
Hemen imgeleme tekniği ile önce kendinizi yeni halinizle düşünmeye başlayın.
Özgüveni yüksek biri olarak ne kadar güvenli ve rahat olduğunuzu gözünüzün önüne getirin. Özgüveninizin düşük olduğu eski olumsuz düşüncenizi silin. Her zaman için güvenli ve rahat biri olarak zihinsel fotoğrafınızı dört adımı uygulayarak yaşama geçirin. Göreceksiniz ki bir süre sonra özgüvenli olarak yeni halinizle davranmaya başlayacaksınız. Zihninizi yeni halinize göre programladığınız için düşünce, duygu ve davranışlarınız bu yönde olacaktır.

Zihninizdeki fotoğraf her zaman kendisiyle benzeşen düşünceleri, duyguları, davranışları ortaya koyacaktır. Böylelikle sizin kendiniz ile ilgili değişim için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi sizin görmenizi ve fark etmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi zihninizi nereye odaklarsanız ve neyin zihninizde fotoğrafını oluşturursanız ona dönüşmeniz mümkün. Buradan hareketle şunu hatırlamakta fayda var. Ne kadar negatif düşünceler içinde olursak zihnimizdeki fotoğraf da o kadar negatif olacak. O zaman da negatif sonuçlar almamız kaçınılmaz olacak. Neyi dönüştürdüğümüze dikkat ederek farkındalıkla yaşamalıyız. Sonuçlar bizi mutlu etmiyorsa dönüp zihnimizde ağırlık oluşturan düşünce kalitemize bakmak gerekiyor. O zaman ne imgelediğimize ve imgelerken aynı zamanda duygumuzun ne olduğunun farkında olmak gerekiyor.

Zihni yönetmenin diğer tekniklerini önümüzdeki ay paylaşmaya devam edeceğim.

Güzel bir ay olması dileğiyle...

Yazarın diğer yazıları