SAĞLIKLI BESLENME

İnsülin direnci ile nasıl başa çıkılır?

Son yıllarda modern yaşamın istenmeyen bir sonucu olarak artan obezite nedeniyle insülin direncinin görülme sıklığı da giderek artıyor.

Bulgur bakliyatla tüketildiğinde besin değeri artıyor

Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, Kuru fasulye, mercimek, nohut gibi kuru baklagillerle bulgur birlikte tüketildiğinde beslenme açısından zengin ve sağlıklı bir model oluşacağını söyledi.

Gece açlığına iyi gelen besinler

Yemek sonrası atıştırmalık olarak muz, elma veya diğer taze meyveler, küçük bir porsiyon süzme peynir veya dilimlenmiş meyveler ile sade yoğurt ya da yulaf ezmesi ve yağsız, az yağlı süt ile diğer...

Sağlıklı yaşam için; su

Günlük ne kadar su içmeliyiz? Sağlık açısından suyun önemi nedir gibi soruların cevaplarını Uzman Diyetisyen Bahar Aktan'dan aldık.

“Farklı renklerden meyve ve sebzeleri bir araya getirin”

Dr. Sinan Akkurt, yeni çıkan Biorezonans isimli kitabında sağlıklı bir yaşam için beslenmemizle ilgili önerilere de yer verdi.

İçme suyunun güvenilir olması önemli

Dünyada her geçen gün doğal su kaynakları azalıyor. Güvenli içme suyuna erişim zor hale geliyor.

“Kırmızı et sağlıklı ama pişirme şekline dikkat edilmeli”

Kırmızı et, yemek kültürümüzün önemli bir parçası. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde sebze ve bakliyat yemeklerinin bile olmazsa olmazıdır et... Sofralarımızdaki yeri tartışılmaz olan kırmızı etin...

Sağlık için eklenti şeker tüketimine dikkat

Sağlık için çok da iyi olmadığı kabul edilmiş şeker “eklenti şeker”lerdir, yani yiyeceklere işlenme, üretim sırasında sonradan eklenen şekerler.

Kadınlar ortalama iki litre su içmeli

Su içmenin önemi artık her yerde sıklıkla vurgulanıyor. Kadınların günde ortalama iki, erkeklerin ise iki buçuk litre su içmeleri gerektiğini söyleyen Diyetisyen Canan Aksoy, suyun faydalarını...

Bebekler için yumurta iyi bir besin

Yumurta tamamlayıcı besin döneminde, demir, çinko, kalsiyum, B vitaminleri gibi eksikliği yaşanan mikrobesinlerin karşılanmasında en temel gıdalardan biridir.