YEME İÇME

Sushi severler, The Ritz-Carlton'da buluşuyor

The Ritz-Carlton, İstanbul Executive Şefi Selami Güleryüz, sushi tutkunlarına Nigiri ardından, küçük rulolarla sushi deneyiminin zenginleştirilmesini öneriyor.

Shangrı-La Bosphorus’ta Surf ‘n’ Turf konsepti

Shangrı-La Bosphorus’ta ızgara et çeşitleri ve deniz ürünleri alternatiflerinin yer aldığı brunch konsepti Surf ‘n’ Turf ile cumartesi ve pazar günü servis ediliyor.

Lil’a Restaurant'tan geleneksel lezzetler

Lil’a Restaurant’ın Türkiye’nin ve Kapadokya Bölgesi’nin öne çıkan geleneksel lezzetleriyle hazırlanan menüsü oldukça dikkat çekiyor.

Ankara Kahve Karnavalı'na yoğun ilgi

 Reggae Session konsepti ile 12 – 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara Golf Kulübü’nde gerçekleşecek olan Coffee Carnaval Reggae Session, 3.dalga Speciality Coffee akımının en iyi temsilcileri...

Le Pain Quotidien’de bahar lezzetleri

Le Pain Quotidien, menüsüne bahara özel tatlar eklendi.

Fit Pide Nelipide Gurme'de

İlkbaharın yaklaşmasıyla hem sağlık hem de daha güzel bir görünüme kavuşmak isteyenler, yeme-içmeye dikkat etmeye başladı.

Nefis Demet'ten; Meyve demetleri

Ara öğünlerin kurtarıcısı meyveler Nefis Demet’te satışa sunuluyor.

Şef Franck Bruwier'in mutfağından

Pirzolaların kemiklerini ayıklayın ve temizleyin. Tuz ve biber serpin. Kızgın yağda mühürleyin, soğumaya bırakın. Kemik ve traşlanmış etleri jü için ayırın.

Popeyes , 10 yılda 170 restorana ulaştı

TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici: “Popeyes® ile bugün bulunduğumuz nokta TAB Gıda’nın vizyonunun, sektöründeki liderlik kabiliyetinin ve bu yolda sahip olduğu tutkunun kanıtıdır."

Zuma, menüsüne yeni lezzetler ekledi

Japonca’da “tanrıların hediyesi” anlamına gelen “Daikoku menüsü”, Zuma’nın 12 çok özel mevsimsel tatları ile hazırlanıyor.