YEME İÇME

Shangrı-La Bosphorus'tan Çin yeni yılına özel menü

Shangri-La Bosphorus, Istanbul da hareketlilik ve otantik enerjiyi sembolize eden Horoz yılını, ünlü Uzak Doğu restoranı Shang Palace’da Executive Chinese Şef Bing Li ve ekibinin hazırladığı...

Kitchenette menüsünü yeniledi

Kitchenette’in menüsü, Türkiye’nin yaratıcı şeflerinden Hazer Amani’nin hazırladığı inovatif ve taze lezzetler ile yenilendi.

Her eve bir barista

İstanbul, Ankara ve Adana’'da bulunan Federal Coffee Company – Australian Coffee Roasters kahvelerini evde de yapabilirsiniz.

Dardenia menüsünü yeniledi

Kendine özgü ekmeği, sosları ve menüsüyle Türk damak tadına hitap eden Türkiye’nin ilk balık-ekmek zinciri Dardenia, yenilenen menüsünü yeniledi.

Eataly'de geleneksel İtalyan mutfağı lezzetleri

Eataly, İtalya’nın geleneksel lezzetlerini, executive şef Claudio’nun yorumu ile yeni pop-up restoranı La Trattoria’ya taşıyor.

KFC'den iki ayrı menü

KFC, Duble Çıtır Kova ve Duble Çıtır Kutu olmak üzere iki menü hazırladı.

Shake Shack'ten acı severlere; “Cheddar&Chili Pepper Burger”

“Yolüstü Hamburgercisi” konseptini Türkiye’ye getiren Shake Shack, menüsüne Ocak ve Şubat aylarına özel Cheddar&Chili Pepper Burger’i ekledi.

3. nesil kahvenin adresi: David People

Kolombiya, Brezilya, Kosta Rika, Etiyopya, Kenya ve benzeri yörelerden özenle seçilen kahve çekirdeklerini kendi öğüten David People Coffee &Food, kahve severlerin kendilerini iyi hissedeceği ve...

Torku’dan Isıt –Ye Cheeseburger

Torku, Türkiye’de ilk defa mikrodalga fırında 2,5 dakikada yenmeye hazır hale gelen cheeseburgeri tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Simit Sarayı Nahçıvan'da ikinci mağazasını açtı

Simit Sarayı, açtığı mağazalar ile Azerbaycan’da büyümesini sürdürüyor.